Wymagania stawiane termoizolacji dachów są z roku na rok coraz większe. Sytuacja ta wynika nie tylko z zaleceń dotyczących oszczędności energii. Optymalna termoizolacja przynosi korzyści ludziom i środowisku. Daje ona oszczędność energii, redukuje emisję szkodliwych gazów, obniża koszty ogrzewania i podwyższa komfort mieszkania. Za najskuteczniejszą metodę izolacji dachów uznaje się dzisiaj powszechnie termoizolację na krokwiach, gdyż polega ona na stworzeniu jednolitej powłoki izolacyjnej na całym dachu.

Izolacja nakrokwiowa to bardzo efektywny sposób izolacji, w którym ocieplenie znajduje się na zewnątrz konstrukcji. Dzięki tej metodzie powstaje jednolita zamknięta warstwa izolacji, która chroni zarówno przestrzeń mieszkalną, jak i konstrukcję dachu.
Termoizolacja na krokwiach jest najbardziej skuteczną metodą termoizolacji. W tradycyjnym systemie, w którym ocieplenie montuje się pomiędzy krokwiami, o grubości krokwi decyduje planowana grubość warstwy wełny. Jest ona zawsze większa, niż wynika to z wymagań statyki. Poza tym krokwie i ściany działowe stanowią mostki termiczne, które mają negatywny wpływ na wydajność termoizolacji. Dodatkową zaletą jest oszczędność kosztownego materiału, gdyż wysokość krokwi nie musi być dostosowana do grubości warstwy termoizolacyjnej – wystarczy, gdy jej grubość dostosowana będzie tylko do podtrzymania konstrukcji.

Izolacja nakrokwiowa jest również opłacalna i zapewnia estetyczny efekt wizualny. Deskowanie leżące na krokwiach może stanowić efektowny element wykończenia wnętrza. Ale płyty BauderPIR można układać także bez deskowania. Dzięki połączeniu na pióro i wpust tworzą one szczelną samonośną warstwę termoizolacji.
Rodzaje płyty BauderPIR
Płyty do izolacji nakrokwiowej oferuje firma Bauder. Produkt nosi nazwę BauderPIR i jest wytwarzany z twardej pianki poliuretanowej, z krawędziami wyfrezowanymi na piór i wpust. Płyty takie zapewniają optymalne docieplenie oraz dają się łatwo i szybko zamontować. Po ułożeniu stanowią jednolitą warstwę, mocowaną specjalnymi wkrętami systemowymi Bauder Spezialschraube.

Płyty są dostępne w wielu wersjach:
- BauderPIR Plus – wytrzymałe płyty termoizolacyjne. Warstwy kryjące: obustronnie aluminium, dodatkowo górna warstwa – papa polimerobitumiczna z poziomym i pionowym samoprzylepnym zakładem 10 cm. Łączenie płyt na pióro i wpust;
- BauderPIR SF – płyty termoizolacyjne z obustronnymi warstwami z aluminium lakierowanego przeciwodblaskowo, z poziomymi i pionowymi zakładami samoprzylepnymi. Łączenie płyt na pióro i wpust;
- BauderPIR SDS – dyfuzyjne płyty termoizolacyjne. Warstwy kryjące: obustronnie włóknina mineralna, dodatkowo wierzchnia warstwa – dyfuzyjna włóknina z poziomym i pionowym samoprzylepnym zakładem. Łączenie na pióro i wpust;
- BauderPIR SWE – płyty termo- i dźwiękoizolacyjne. Z obustronną powłoką z aluminium. Z wierzchniej strony polimerobitumiczna papa z zakładem 10 cm. Dodatkowo od spodu płyta dźwiękochłonna z twardej wełny mineralnej grubości 40 mm. Łączenie płyt na pióro i wpust;
- BauderPIR TPE – płyty termoizolacyjne do malowania i tynkowania. Z obustronną powłoką z aluminium. Z wierzchniej strony dyfuzyjna włóknina z zakładem 10 cm. Dodatkowo od spodu specjalna płyta grubości 8 mm. Łączenie płyt na pióro i wpust.
- BauderPIR MDE – płyty termoizolacyjne dla dachów metalowych, żwirowych, dachów krytych gontami. Warstwy kryjące: obustronnie aluminium, dodatkowo od góry płyta drewnopochodna 22 mm. Łączenie płyt na pióro i wpust.
Tak duża różnorodność daje możliwość zamontowania trzech lub więcej warstw w jednym cyklu roboczym.
Bauder Polska Sp. z o.o.