Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Fire Guard Bezpieczeństwo pożarowe budynków

Ocena: 0
3854
Poliizocyjanurat (PIR) to nowoczesna odmiana poliuretanu, charakteryzująca się lepszymi parametrami w zakresie odporności ogniowej od znanego powszechnie poliuretanu. PIR stosuje się do produkcji płyt termoizolacyjnych.

Płyty EcoTherm Topline zapewniają taki sam efekt izolacyjny co wełna mineralna przy znacznie mniejszej grubości

W Polsce płyty z PIR produkuje firma EcoTherm Polska – jest ona liderem w tej dziedzinie.

Podczas trwania targów Budma 2008 EcoTherm Polska otrzymał nową Aprobatę Techniczną o nazwie Fire Guard. Aprobata ta zawiera aż siedem systemów klasyfikacji szczelności ogniowej i jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie na rynku bezpieczeństwem przeciwpożarowym obiektów budowlanych.

Podczas pożaru najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi znajdujących się w obiekcie. Rozprzestrzenianie się ognia poprzez przegrody budowlane (dachy, ściany) na sąsiednie budynki musi więc być ograniczone do minimum.

Szczelność ogniowa, która zapewnia bezpieczeństwo, pozwala w czasie pożaru na wydłużenie czasu potrzebnego na ewakuację. Właśnie dlatego dobierając termoizolację trzeba myśleć o szczelności, która ma wpływ na stawianie oporu płomieniom.

Najlepszą termoizolację i opór zapewniają płyty EcoTherm Topline XR, które przy kontakcie z ogniem tworzą zeszkliwioną powłokę, będącą skuteczną barierą dla ognia.

AT Fire Guard
W Aprobacie Technicznej Fire Guard zawarte i opisane są systemy szczelności ogniowej: RE15, REI15, REI20, RE30, REI30. Wyszczególnione są systemy w układzie:
 • jednowarstwowym (z pokryciami PVC lub bitumicznymi),
 • dwuwarstwowym (z pokryciami PVC lub bitumicznymi),
 • dwuwarstwowym w układzie płyty EcoTherm + płyty styropianowe EPS, z pokryciami jw.
Płyty EcoTherm są odporne na temperatury do 200ºC (krótkotrwale), a w długim czasie oddziaływania od –50ºC do +110ºC.

Termoizolacyjne płyty EcoTherm Topline XR ze sztywnej pianki (PIR) ważą 30 kg/m3, a ich współczynnik przewodzenia ciepła ? wynosi jedynie 0,023 W/(mK). Pozwala to na „odchudzenie” warstwy termoizolacji przy zachowaniu tego samego współczynnika przenikania ciepła (U) przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa pożarowego. Własne laboratorium badawcze firmy EcoTherm pozwala na stałą kontrolę jakości produkcji, co wyklucza przedostanie się na rynek płyt, które nie spełniałyby wysokich norm jakościowych. Bieżące badania (co trzecia płyta jest sprawdzana pod względem deklarowanych parametrów), gwarantują klientom wysoki i niezmienny standard wyrobów.

Referencje
Płyty EcoTherm to produkt znany i ceniony nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Oto niektóre obiekty, w których zastosowano termoizolację EcoTherm:
 • fabryka Hyundai w Czechach (ponad 200 000 m2),
 • hala produkcyjna w Kobierzycach(38 000 m2),
 • sklepy Leroy Merlin w Świdnicy i Zgorzelcu (20 000 m2),
 • centrum handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej (20 000 m2),
 • salon Mix Electronics w Skawinie(13 000 m2),
 • wytwórnia frytek w Chociwlu(10 000 m2),
 • fabryka POS-PPC w Biskupicach Podgórnych (8 000 m2),
 • supermarket w Poznaniu (8 000 m2),
 • hipermarket Tesco w Chełmie(5 600 m2),
 • stocznia Delphia Jacht (3 000 m2),
 • teatr Śląski w Katowicach (1 750 m2),
 • JRG Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach Szopienicach(930 m2),
 • oraz wiele szpitali, szkół i innych obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej (itp.) i domów pasywnych w całej Polsce.
Obecnie trwa budowa kolejnych obiektów Tesco, w Gliwicach (ponad 6 000m2) i Opolu (19 500m2). Na inwestycji w Gliwicach zastosowano płyty EcoTherm Topline XR o grubości 50 mm. Jest to płyta ze sztywnej pianki PIR w obustronnej okładzinie z papieru kraft pokrytego aluminium. Dla przyspieszenia i ułatwienia montażu zastosowano płyty EcoTherm Topline XR w wersji Professional Line, o wymiarach 2400 mm × 1200 mm. Płyty mimo dużych rozmiarów (kryją ok. 3 m2 powierzchni) ważą nieco ponad 4 kg. Do termoizolacji hipermarketu Tesco w Opolu zastosowano 19 500 m2 płyt EcoTherm Topline XR o grubości 100 mm z felcem. Zastosowanie płyt o takim wykończeniu krawędzi eliminuje konieczność układania dwóch warstw (jak w przypadku innych izolacji), aby uniknąć stosowania poprawki dla współczynnika U na nieszczelność termoizolacyjną.

inż. Daniel Bednarczyk
Ecotherm Polska
www.ecotherm-polska.pl

Źródło: Dachy, nr 4 (100) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: