Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Ekologiczna renowacja dachu hali widowiskowej w Bostonie

Ocena: 5
2610

 

Jedna z największych hal widowiskowych w Stanach Zjednoczonych, ponad 15 miesięcy prac bez zamykania obiektu, remont dachu z wykorzystaniem membran z recyklingu - i to wszystko w ramach jednego projektu realizowanego przy użyciu technologii firmy Sika.

 

 


"Czas to pieniądz" - a jednak istnieją projekty budowlane, kiedy to nie szybkie tempo pracy jest czynnikiem decydującym. W przypadku renowacji hali TD Garden w Bostonie kluczowa była możliwość realizacji prac bez konieczności wyłączania obiektu z codziennego funkcjonowania. TD Garden to jedna z najważniejszych hal widowiskowych w Stanach Zjednoczonych, która jest w stanie pomieścić 20-tysięczną publiczność. Mecze rozgrywają tu drużyny Boston Celitics oraz Boston Bruins, wielokrotni mistrzowie w koszykówce i hokeju. W hali odbywają się również największe imprezy rozrywkowe, m.in. koncerty Madonny czy Lady Gaga. Zamknięcie hali nawet na jeden dzień spotkałoby się z rozczarowaniem widzów, gwiazd czy operatorów obiektu.

Konstrukcja dachu TD Garden zaczęła przejawiać oznaki starzenia się i wymagała natychmiastowej wymiany, jednak w taki sposób, aby nie zakłócić intensywnego harmonogramu meczy i występów. Ponadto właściciel obiektu, firma Delaware North Companies, znana ze swojego oddania idei zrównoważonego rozwoju, wymagała projektu renowacji, który byłby przyjazny dla otaczającego środowiska.

Kluczowa dla realizacji projektu była koncepcja "urban mining" (z ang. kopalnie miejskie), która zaczyna stanowić coraz bardziej istotny element w żrównoważonym budownictwie. Idea sprowadza się do wykorzystania odpadów, czyli surowców, które znajdziemy na miejscu budowy. Kiedy dany obiekt jest burzony bądź remontowany, jego odpady są poddawane recyklingowi i ponownie mogą stanowić bazę surowcową. Ma to wielkie znacznie dla środowiska, ponieważ pozwala zaoszczędzić nieodnawialne zasoby naturalne oraz zredukować ilość wyprodukowanych odpadów.

Podczas remontu dachu na hali TD Garden istniejące membrany polimerowe poddano recyklingowi i ponownie wykorzystano przy produkcji nowych membran Sika Sarnafil. Warstwę izolacyjną również wykonano z odzyskanych materiałów. Aby uzyskać długoterminowe zwiększenie efektywności energetycznej, zastosowano biały Sika Sarnafil EnergySmart Roof z 10 cm warstwą izolacji. Rynny zostały zaizolowane przed wodą płynną membraną Sikalastic RoofPro. Ponieważ oba produkty są ze sobą w pełni kompatybilne, systemy zostały połączone bezspoinowo.

Zespołowi projektowemu, w którego skład weszli Wessling Architects, Shawmut Design and Construction, Greenwood Industries oraz Sika Sarnafil, udało się odnowić cały dach o powierzchni ok. 14,5 tys. m2 w przeciągu 15 miesięcy w taki sposób, że hala mogła funkcjonować bez zakłóceń przez cały okres trwania projektu. Dzięki renowacji budynek stał się znacznie bardziej wydajny ekonomiczne i ekologicznie, a także zyskał jego estetyczny wygląd. Renowacja TD Garden w doskonały sposób ilustruje, jak profesjonalny zespół wyposażony w odpowiednie produkty jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom projektowym.

 

 

 

Źródło i zdjęcie: Sika

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: