Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dobry blacharz zawsze da radę

Ocena: 5
6533

Nagroda w konkursie „Pochwal się dachem”

Na przełomie roku 2014–2015 otrzymaliśmy zlecenie wykonania pokrycia dachu w Warszawie. Inwestor znał nasze wcześniejsze prace, więc nie żądał od nas referencji itp. dowodów fachowości. Na swój dach wybrał materiały z górnej półki, więc potrzebował wykonawcy, do którego mógł mieć pewność, że zna się na swoim rzemiośle. Wybrał nas.

 


Obiekt to willa stojąca w gęstej, miejskiej zabudowie

Wspomniane materiały to łupek Cupa Pizzaras w wymiarach 40 × 25 cm oraz blacha Rheinzink patyna grafit. Więźba dachowa była już gotowa, ale trzeba ją było zinwentaryzować. Jak to często bywa, okazało się, że potrzebne są prace korygujące.

Najpierw więc dokładaliśmy krokwie, które niestety cieśle „zapomnieli” zamontować, a potem równaliśmy powierzchnię dachu, co zajęło dosyć dużo czasu.

 


Jedna z trzech frontowych lukarn. Inwestor przywiązywał do nich ogromną wagę

Ciekawostką był gzyms zaprojektowany na dwóch poziomach. Oczywiście ze względów na wymaganą precyzję wykonania konstrukcji oraz szalunku postanowiliśmy ten gzyms wykonać sami. Po wykonaniu tego gzymsu, który był rozdzielany 8 lukarnami, przystąpiliśmy do prac blacharskich.

 

 

 


Niejako „autorskim” dziełem blacharzy są dwa wole oka

Czyli najpierw mata oraz obróbka gzymsu łączona za pomocą rąbka podwójnego z przegubem, wykonanie odpowiednie wentylacji pasa okapowego i na koniec montaż rynny półokrągłej o średnicy ? 150.

 

 

 


Skręcone sztucery prowadzące do ukrytych w elewacji rur spustowych

Na początek obróbki
Architekt, który projektował budynek, postanowił poprowadzić wszystkie rury spustowe tak, by były one schowane w elewacji budynku, więc podłączenie rynien do rur spustowych wykonaliśmy za pomocą wlutowanych sztucerów. Następnym etapem była wymiana starej papy zabezpieczającej doraźnie dach oraz montaż papy samoprzylepnej. Wykonaliśmy montaż łat dachowych i przystąpiliśmy do najważniejszej czynności, czyli wykonania bryły lukarny. Było z tym nieco problemów, ponieważ koncepcja na projekcie nie do końca zgadzała się z efektem wizualnym, jakiego oczekiwał projektant. Inwestor przykładał do nich ogromną wagę, ponieważ stanowią bardzo wyraźny element dachu mansardowego, więc pilnie obserwował nasze poczynania. Ale po paru próbach i kilku przeróbkach profili blacharskich doszliśmy wszyscy do porozumienia co do końcowego kształtu lukarn.

 

 

 


Za wysoką attyką schowany jest taras

Dopiero po tych przygotowaniach, które właściwie polegały na przeprojektowaniu lukarn, przystąpiliśmy do ich składania. Drewniane profile zostały zmontowane w całość, „przymierzone” i ponownie rozłożone w celu obłożenia blachą w warsztacie.

Dodatkowo elektryk poprosił jeszcze o montaż uchwytów do instalacji odgromowej, która miała przejść po kalenicy i spiąć późniejszą attykę.

 

 

 


Staranne wykończenie detali zrobiło duże wrażenie na inwestorach i architekcie

Taras za attyką
Wykonywane przez nas prace łupkarskie nie należały do skomplikowanych. Wyzwaniem natomiast była wysoka attyka. Ponieważ budynek stoi w gęstej zabudowie miejskiej, inwestor zaplanował, że attyka będzie osłaniać taras na wypłaszczeniu szczytu dachu.

 

 

 


Zbliżenie obróbki attyki, jeszcze bez wykończonej górnej płaszczyzny

I znowu architekci i inwestor pozwolili nam przejąć inicjatywę w kwestii kształtu tego elementu dachowego. Zaowocowało to ciekawym „autorskim” pomysłem na wykończenie i przede wszystkim zadowoleniem inwestorów.

 

 

 


Daszek nad występem

Warto zaufać
Dach wprawdzie nie był duży, ponieważ miał około 250 m² powierzchni, ale złożoność detali blacharskich, a zwłaszcza dwa wole oka obrabiane blachą, których konstrukcji wcześniej nikt nie chciał się podjąć, stanowiło dla nas kolejny test fachowości. Czy daliśmy radę? Proszę spojrzeć na zdjęcia. Inwestor i architekt udzielili nam dużego kredytu zaufania, a my spłaciliśmy go z nawiązką. Prace zostały przez nich bardzo wysoko ocenione. Inwestorzy widząc, co można zrobić z blachą i jak pozytywny wizualny efekt daje kunsztownie wykonana obróbka blacharska, postanowili zlecić nam jeszcze doprojektowania i zrobienie wielu elementów na posesji. Tytan-cynk znalazł się więc na elementach architektury ogrodowej i na ogrodzeniach, dając bardzo ciekawy końcowy efekt.

 

 

 


Obróbka czapki kominowej

Ile znaczy wykonawca?
Ta realizacja jest kolejnym przykładem na to, jak ważnym uczestnikiem procesu budowy jest wykonawca, który nie tylko ślepo wykonuje powierzony mu do realizacji projekt, ale również potrafi podpowiadać ciekawe rozwiązania, kreować swoje prace. Dzięki praktycznej wiedzy, doświadczeniu i pomysłowości, może on służyć pomocą zarówno  inwestorom, jak i architektom, ponieważ to on często wie najlepiej, jak wygląda i jak ważny jest z pozoru błahy element.


Usługi Blacharsko-Dekarskie
Zenon Lewandowski
Legnica

 

 

 

 

Źródło: Dachy, nr (196) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: