Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dobra jakość za rozsądną cenę

Ocena: 5
11541

Dom jednorodzinny w okolicach Mielca. Projekt standardowy, bez „udziwnień”, budynek funkcjonalny, dla kilkuosobowej rodziny. Dach także nieskomplikowany, zaprojektowany według wytycznych: prosto i niedrogo. Niedrogo nie znaczyło jednak tanio za wszelką cenę – inwestor nie chciał rezygnować z dobrej jakości. Po sprawdzeniu oferty rynkowej, ocenie dostępnych produktów, zdecydował się na blachę na rąbek zatrzaskowy Bratex Snap Lock.

 

330 m2 powierzchni, 12 m3 drewna

Generalnie panujący aktualnie w budownictwie trend ku prostocie nie jest zjawiskiem negatywnym. Im mniej skomplikowane kształty, tym tańsze wykonawstwo i tym mniej ewentualnych odpadów. Prace budowlane szybko posuwają się do przodu, wykonawcy nie tracą czasu na skomplikowane obróbki, a inwestor jest zadowolony z tempa robót.

 

Takie materiały jak blacha na rąbek zatrzaskowy Bratex Snap Lock powinno się układać albo na pełnym deskowaniu, albo na gęstym łaceniu

 

Rozładunek blach

Wykonawca = inwestor
W opisywanym przypadku mamy do czynienia ze szczególną sytuacją, ponieważ wykonawca dachu jest jednocześnie inwestorem. Budując dla siebie wybrał materiały optymalne pod względem relacji cena-jakość. Na dach wybrał stalową blachę na rąbek zatrzaskowy Bratex Snap Lock® z powierzchnią Semi Fala.

Arkusze blachy o grubości 0,5 mm mogą mieć do 12 mb długości. Wymagają albo pełnego deskowania, albo gęstego (co 15 cm) rozstawu łat, aby nie wystąpiło zjawisko falowania.

 

Okna dachowe i komin to jedyne urozmaicenia na dachu

 

Wyraźnie widoczna powierzchnia Semi-Fala

Rąbek – dzisiaj już nie tylko ręcznie
Kiedyś blachy na rąbek były możliwe do wytworzenia tylko ręcznie – blacharze odpowiednio zaginali krawędzie blachy ręcznymi narzędziami, co było praco- i czasochłonne. Od pewnego czasu gotowe panele z wstępnie uformowanymi rąbkami są oferowane przez przemysł. Układa się je szybciej, zapewniają porównywalną szczelność i – dla niezorientowanych – optycznie są nie do odróżnienia od blachy płaskiej. Oczywiście koszt takiego pokrycia jest także dużo niższy.

Dom w pół roku
Inwestor zdecydował się na prosty, kopertowy dach. Jedynymi elementami go urozmaicającymi są trzy okna dachowe. Dach ma 330 m2 powierzchni, a na jego pokrycie zużyto ok. 374 m2 blachy. Konstrukcja pochłonęła 12 m3 drewna.

 

Laik nie odróżni rąbka Snap Lock od takiego zaginanego ręcznie

Na obróbki użyto tę samą blachę co na pokryciu. Rynny ciągnione wykonał dekarz na placu budowy.

Prace na obiekcie, od wykopania fundamentów po ułożenie pokrycia dachowego trwały ok. 6 miesięcy. Producent blachy, firma Bratex Dachy udziela 15 lat gwarancji funkcjonalnej i 8 lat gwarancji na kolor.


Redakcja miesięcznika DACHY

Źródło: Dachy, nr (219) 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: