Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dachówka płaska i nowoczesny dom

Ocena: 5
18582

Prosty dwuspadowy dach budynku zaprojektowanego w minimalistycznej stylistyce nowoczesnej stodoły to kolejny Laureat konkursu „Pochwal się dachem”. Jest przykładem tego, że nieskomplikowany dach może być świetnym dopełnieniem stylistyki budynku.

 

 

Dach do konkursu zgłosiła znana firma Hanbud, której właścicielem jest ogromnie zasłużony dla rozwoju branży pan Michał Olszewski. Od kilku lat prowadzi wraz ze wspólnikami także nowy projekt biznesowy pod nazwą DachHolding S.A. 

Budynek znajdujący się w okolicach Raszyna pod Warszawą składa się z części mieszkalnej z dachem typu stodoła o powierzchni 260 m2, który jest połączony z garażem z 60-metrowym dachem dwuspadowym. Konstrukcję dachu z drewna konstrukcyjnego KVH C24 wykonała firma ogólnobudowlana, która murowała budynek. Dom posiada także piękną elewację wentylowaną obłożoną naturalnym drewnem. 

 

 

Gwarancja systemowa

Dach został wykonany w ramach gwarancji systemowej Braas, która obejmuje 15-letnią ochroną cały dach, a nie pojedyncze produkty. Oznacza to, że zastosowano na nim objęte gwarancją konkretne materiały tego producenta i – co jest bardzo ważne - zostały one zamontowane przez certyfikowanego przez Braas dekarza. W okresie gwarancji wszystkie produkty objęte gwarancją systemową nie stracą swoich parametrów technicznych i będą w pełni spełniały swoją rolę na dachu. 

 

 

W realizacji tej inwestycji została użyta dachówka betonowa płaska Teviva Cisar grafit marki Braas oraz membrana dachowa Braas Divoroll Kompakt oraz inne produkty i akcesoria dachowe tego producenta. O dokładnym rodzaju materiału pokryciowego zdecydował inwestor korzystając z doradztwa wykonawcy. 

Na dachu zastosowano także orynnowanie bezokapowe Galeco i okna dachowe Fakro PTP U5 wraz z ciepłym montażem. 

 

Wentylacja 

Wentylacja połaci dachowej została wykonana zgodnie z wytycznymi oraz instrukcją montażu producenta dachówki. Wlot powietrza przy okapie zapewniały elementy okapowe (tzw. "kratka), a wylot zapewniała kalenica, w której rozcięto papę, a otwór wentylacyjny pokryto paskiem membrany Braas Divoroll Kompakt i zastosowano taśmę kalenicową Braas Figaroll Plus. Z uwagi na rekuperację zamontowane okna dachowe nie posiadały dodatkowej wentylacji. Na dachu zamontowano także systemowe odpowietrzenie instalacji sanitarnej w ilości 3 kominków. 

 

 

Montaż w linii 

Projekt był bardzo szczegółowy, a sam dach bardzo prosty, zatem w trakcie wykonywania prac dekarze nie napotkali na żadne trudności. Jedna kwestia wymagała jednak specjalnego rozwiązania. Inwestor zażyczył sobie montaż dachówki „w linii”. Stanowi to odstępstwo od zaleceń producenta, a mianowicie montaż tego modelu dachówki powinien być przeprowadzony „na mijankę". Pierwotnie na tym dachu miała być zamontowana membrana wysokoparoprzepuszczalna. Jednak w związku ze zmianą sposobu montażu, po konsultacjach i ustaleniach z projektantem i z działem technicznym BMI Braas, zdecydowano o położeniu papy bitumicznej zamiast membrany dla zapewnienia hydroizolacji. 

 

Pięć dni

Pokrycie dachu wykonane zostało przez sześciu dekarzy w ciągu pięciu dni roboczych. Wykonawca podkreśla, że współpraca z inwestorem i projektantem przebiegała sprawnie i bez zastrzeżeń. Inwestor miał konkretne oczekiwania, zapewnił front robót, który pozwalał na rozpoczęcie prac w terminie. 

 

 

Budynki o charakterze „nowoczesnej stodoły" są obecnie bardzo popularne i Hanbud często kryje tego rodzaju obiekty. Firma współpracuje z dwudziestoma ekipami, z których większość montuje wszystkie rodzaje pokryć dachowych, a część wykonuje również więźby. W miesiąc Hanbud jest w stanie wykonać ok. 10-15 dachów (w zależności od ich wielkości, skomplikowania, frontu prac, pogody, itp.). 

 


 


Obiekt: budynek jednorodzinny

Wykonawca: Hanbud, Michał Olszewski, DachHolding SA

Użyte materiały:

  • dachówka betonowa BMI Braas Teviva grafit, 2500 szt.
  • papa Mida Roof Fix, 300 m2
  • orynnowanie Galeco bezokapowe, ok. 60 mb
  • okna dachowe Fakro PTP U5 78x140 (ciepły montaż), 6 szt.
  • blacha na dach garażu Prefa 0,7 antracyt, ok. 250 kg
  • izolacja na dach garażu Thermano 5 cm i 10 cm, ok. 90 m2
     

 

Opracowanie redakcyjne

 

Wyniki VII edycji konkursu POCHWAL SIĘ DACHEM

 


 

Polecamy również:

 

Dachówki płaskie - betonowe minimalistyczne

Realizacje DachHolding SA

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: