Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dachówka aluminiowa - renowacja we Wrocławiu

Ocena: 5
6743

Przedstawiamy kolejnego Laureata konkursu „Pochwal się dachem”. Tym razem jest to odrestaurowany dach ponad stuletniego budynku, który wraz z innymi obiektami historycznymi stał się częścią nowego osiedla mieszkaniowego.

 

 

Wykonawcą tego wyróżnionego przez Jury dachu jest firma Krystiana Piątka Pokrycia dachowe Magbud Sp. z o.o. z Wrocławia. Prace obejmowały remont pokrycia dachu wraz z wymianą więźby dachowej.  

 

Kompleks – trochę historii

Szpital przy ul. Poniatowskiego 2-4 w centralnej części Wrocławia został założony w XIX wieku jako Szpital Fundacji Ojczyźnianego Związku Kobiet pod patronatem cesarzowej Augusty. Został zaprojektowany w neogotyckim stylu przez słynnego wrocławskiego architekta Alberta Graua. W latach 1929-1930 nastąpiła jego rozbudowa według modernistycznej koncepcji berlińskiego architekta Ottona Kuhlmanna. 

 

 

Po wojnie w budynkach mieścił się Państwowy Szpital Kliniczny nr 3 Akademii Medycznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Medyczny), który funkcjonował w tym miejscu do 2006 roku, kiedy to wszystkie kliniki zostały przeniesione do nowego gmachu. Stare zabudowania zostały sprzedane w 2016 r. Nowy właściciel poddał zabudowania szpitalne gruntownej renowacji i stały się one częścią kompleksu mieszkalnego Lokum Vena, w skład którego wchodzi również duży zupełnie nowy ośmiokondygnacyjny budynek. Dodajmy, że za przeprowadzoną rewitalizację całego zespołu historycznej zabudowy oraz jej adaptację do funkcji mieszkaniowo-usługowej osiedle to otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie Budowa Roku 2019.

 

Dach - Laureat

Jednym z historycznych obiektów poszpitalnych jest właśnie nasz budynek-laureat. To nieduży czterokondygnacyjny obiekt o jednospadowym dachu, w którym dawniej mieściły się laboratoria i przychodnia przyszpitalna. Stoi on tyłem do nowego okalającego go budynku mieszkalnego. 

Dawna przychodnia, jak i wszystkie inne obiekty historyczne w tym kompleksie, zgodnie z projektem zmieniła przeznaczenie – znajdują się w niej obecnie biura i mieszkania. 

Renowacja całości przebiegała pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. W tych historycznych budynkach poszpitalnych zerwano wszędzie wszystkie tynki wewnętrzne i odkażono przegrody, aby nie dopuścić do ewentualnych poszpitalnych zakażeń i aby nowi lokatorzy mogli bezpiecznie z budynkach przebywać. 

 

 

Więźba 

Restaurowany obiekt wymagał pełnego demontażu starej więźby, której stan był bardzo zły. Widoczne były liczne pęknięcia i ślady żerowania szkodników drewna.

 

 

Nie udźwignęłaby ona długo nowego deskowania i nowego pokrycia. Zaprojektowana więźba płatwiowo-kleszczowa na dachu jednospadowym została wykonana zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków w oparciu o schemat więźby oryginalnej. Było to zadanie skomplikowane, ponieważ odwzorowanie poprzedniego układu krokwi i płatwi nie było takie oczywiste i wymagało inwencji i ciągłego przeprojektowywania, bo na tym niewielkim dachu sporo się dzieje. Budowę komplikowały na przykład dwie lukarny, na dachach których zamontowano po dwa okna dachowe.

 

 

W montażu rekonstruowanej więźby ekipę Magbud wspomagał w charakterze podwykonawcy zaprzyjaźniony cieśla, z którym firma od lat współpracuje. Większość prac została jednak wykonana przez pracowników pana Piątka. Na tę niewielką w sumie konstrukcję zużyto 7 m3 drewna. 

 

Materiał 

Powierzchnia dachu to 180 m2. Materiał pokryciowy użyty do realizacji to dachówka aluminiowa z firmy Prefa. Przed renowacją budynek pokryty był blachą na rąbek. Pani Konserwator zaleciła jednak powrót do oryginalnych rozwiązań pokryciowych. Na pełnym deskowaniu ułożono membranę firmy Dorken, a dopiero na niej zamontowano dachówkę. 

 

 

Oczywiście nie obyło się bez problemów. Jednym z nich był kolor dachówek. Gdy materiał przyjechał na plac budowy i zaczęto go kłaść, okazało się przy okazji najbliższej wizyty Pani Konserwator, że płytki są w innym kolorze niż zaakceptowany. Już w tym momencie mieliśmy wykonany kawałek na wieżyczce. Po kilku telefonach do przedstawiciela firmy Prefa Krzysztofa Kusia załadowałem na samochód całe pokrycie i pojechało ono do Warszawy na wymianę koloru – wspomina Krystian Piątek.

 

 

 

 

Wykonanie

 

 

Ważnym elementem estetycznym i stylowym budynku jest wieża. Zwieńczenie wieży, czyli niewielka kulka, wykonane zostało przez zakład blacharski Intuit Waldemara Strojnego. 

Na lukarnach i na samym dachu znalazło się w sumie sześć okien dachowych i wyłaz marki Fakro. 

 

 

 

Ciekawym akcentem na dachu jest także gzyms drewniany, który został zamontowany pod rynną. Wykonany był na zamówienie u stolarza, który musiał odwzorować całość na podstawie zaledwie 10-centymetrowego zachowanego kawałka. Tak naprawdę to do końca nie ma pewności, czy wokół tego budynku drewniany gzyms wszędzie był identyczny, tak ja to w tej chwili jest wykonane. I zapewne nigdy się tego nie dowiemy.

 

 

Na dachu została użyta również membrana EPDM, którą zamontowano na połaci za wieżą. Z uwagi na układ powierzchni to miejsce jest bardzo narażone na zalegający śnieg. Aby uzyskać dodatkowe zabezpieczenie pan Krystian sugerował, że dobrze byłoby wkleić tam właśnie tego typu membranę. Jego pomysł bez problemu dostał akceptację kierownika i zabezpieczenie zostało przez ekipę dekarską zamontowane. 

 

Kolejna wizytówka firmy

Renowację dachu przeprowadzono w okresie od listopada 2018 do marca 2019. Trudno było w tym jesienno-zimowym czasie o idealne dla dekarzy warunki atmosferyczne. Pogoda mocno komplikowała remont i kilka razy wstrzymywaliśmy prace ze względu na bezpieczeństwoPomimo tego udało nam się wykonać bardzo fajny dach – podkreśla pan Krystian. 

 

 

Podczas prac prowadzony był nie tylko stały nadzór ze strony konserwatora zabytków, ale także kadry kierowniczej inwestora. Kierownikiem budowy był pan Bartosz Rychlak, który znał firmę Magbud z robót wykonawczych na dachu nowego budynku mieszkalnego, który znajduje się z tyłu dawnej przychodni. Jego dach to połączenie dachu płaskiego oraz wykonanego przez Magbud w blasze na rąbek dachu skośnego, który okala cały budynek – ale o tym innym razem. 

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby dach był wykonany na najwyższym poziomie – zaznacza pan Krystian - Ten dach stał się kolejną wizytówką naszej firmy i cieszymy się, że jest na budynku, który znalazł się wśród najładniejszych odrestaurowanych obiektów Wrocławia.

 

 

Krystian Piątek jako właściciel firmy zdaje sobie sprawę, że sukces zawdzięcza innym. Dlatego na końcu relacji powiedział - Chciałbym podziękować pracownikom mojej firmy oraz wszystkim, którzy uczestniczyli przy całym procesie budowania, za współpracę przy tak wymagającym dachu. Doświadczenie, jakie zdobyliśmy podczas tej realizacji, jest bezcenne.

 

 


 

Obiekt: Dawny szpital przy ul. Poniatowskiego 2-4 we Wrocławiu

Wykonawca: Krystian Piątek, Pokrycia dachowe Magbud Sp. z o.o.

Materiały i produkty:

Dachówka aluminiowa Prefa

Membrana Dorken Delta Vent S

Okna dachowe Fakro

 


 

Opracowanie redakcyjne

 

Wyniki VII edycji konkursu POCHWAL SIĘ DACHEM

 

 

Galeria

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: