Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dach zielony hotelu Radisson Blu w Sopocie

Ocena: 5
18028

Dach zielony pokryty rozchodnikami i kwietną łąką z mat wegetacyjnych na terenie kompleksu hotelowego w Sopocie to imponująca realizacja o walorach estetycznych i ekologicznych oraz kolejny Laureat konkursu „Pochwal się dachem”. 

 

 

Dach stanowi zagospodarowanie terenu wokół Hotelu Radisson Blu w Sopocie. Jest to w zasadzie kompleks połączonych ze sobą rozwiązań w formie dachów zielonych znajdujących się wokół tego hotelu.

 

Projekt 

Za projekt i wykonanie dachów odpowiada gdyńskie biuro Blue Grass Architektura Krajobrazu w składzie: mgr inż. arch. kraj. Artur Chmielewski i mgr inż. arch. kraj. Jakub Nadolski.

Całość została tak zaprojektowana, aby się dobrze wkomponowała w naturalistyczny klimat nadmorski Sopotu z uwzględnieniem charakterystycznego wydmowego krajobrazu i z pofalowanym ukształtowaniem terenu.

Zielone dachy płynnie łączą ze sobą budynek pawilonu nie związanego na stałe z hotelem z centrum konferencyjnym, które jest częścią hotelu, dając wrażenie jakby całość była jednym obiektem. To, że pod zielonym dachem jest obiekt architektoniczny, zdradzają tylko świetliki wystające ponad poziom dachu zielonego. 

 

 

Dach płynnie przechodzi w tereny rekreacyjne wokół budynku. Całość stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych i pozwala na poszerzenie funkcji dachu. Dach zielony stanowi tutaj bowiem ważną część przestrzeni użytkowej. Hotelowi goście i użytkownicy centrum konferencyjnego mogą z niego korzystać jak z hotelowego parku. 

 

Roślinność

Dachy składają się głównie z dwóch rodzajów mat - niskiej rozchodnikowej oraz wyższej również rozchodnikowej z przewagą traw i ziół, które są nasadzone w taki sposób, że powstał pasowy układ zieleni. Tam, gdzie była taka możliwość, maty zostały uzupełnione bylinami i wyższymi gatunkami traw ozdobnych (jak np. miskant chiński). 

 

 

W obniżeniach terenu, które są posadowione w gruncie rodzimym, zaprojektowane zostały ogrody deszczowe, aby sprostać aktualnym wymogom dla obiegu małej retencji wód opadowych. Stanowią one dodatkową atrakcję dla gości hotelowych na terenach rekreacyjnych wokół obiektu.

 

 

Technologie

 

 

Przy budowie zielonych dachów projektanci bazowali na substracie ekstensywnym z tufu wulkanicznego produkcji marki ZIDA-VSE oraz na indywidualnie dobranym systemie drenażowym z zabezpieczeniem przed osuwaniem. Technologie montażu dachów skośnych oraz płaskich również dostarczyła firma ZIDA. Były to między innymi systemy marki Optigruen w technologii U oraz odpowiednie maty drenażowe. Dodatkowo spadki oraz różnice poszczególnych poziomów dachów były płynnie wyrównywane za pomocą styroduru Aqua. Zastosowano także keramzyt w celu uzupełnienia szczelin oraz do wyrównania poziomu przed układaniem warstw substratu glebowego. 

 

 


 

OBIEKT NOWY - dach zielony hotelu Radisson Blu w Sopocie

Artur M. Chmielewski, Jakub Nadolski, Blue Grass Architektura Krajobrazu, Gdynia

 


 

Opracowanie redakcyjne

 

Wyniki VII edycji konkursu POCHWAL SIĘ DACHEM

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: