Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Dach kompaktowy FOAMGLAS

Ocena: 4.98333
2685

Obserwowany na całym świecie proces rozwoju miast jest nieuchronnie związany ze stopniowym ograniczaniem dostępnej przestrzeni użytkowej. Coraz częściej uwaga projektantów kieruje się ku powierzchniom dotąd praktycznie niewykorzystanym, a stwarzającym ogromne możliwości zagospodarowania, czyli dachom. W przełożeniu tej idei na rzeczywistość pomagają dedykowane systemy termoizolacyjne oparte na spienionym szkle komórkowym.

 

 

Tarasy, parkingi, zbiorniki retencyjne, ogrody czy udogodnienia dla aktywności fizycznej – to tylko kilka sposobów na wykorzystanie płaskich dachów budynków w zatłoczonych miastach. Konstrukcje tego typu są jednak narażone na szereg zagrożeń, mogących prowadzić do uszkodzeń i kosztownych, uciążliwych remontów.

– Najpoważniejsze wyzwania są efektem zwiększonych obciążeń mechanicznych, kondensacji zachodzącej wewnątrz układu przegrody dachowej, a co za tym idzie, stopniowo malejącej izolacyjności termicznej, poprzez gromadzącą się z czasem wilgoć – wymienia Łukasz Barcz, ekspert firmy FOAMGLAS.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tych ze wszech miar niekorzystnych zjawisk, warto rozważyć systemy termoizolacji, które są proste w planowaniu i realizacji, odporne na ewentualne błędy montażowe, bezpieczne ogniowo (w klasie reakcji na ogień A1), a przy tym oparte na wysoce trwałych i odpornych na działanie wilgoci materiałach, dzięki czemu tworzą odpowiednie podłoże dachowe. Takie właśnie rozwiązanie proponuje FOAMGLAS – światowy lider w dziedzinie izolacji termicznych ze spienionego szkła komórkowego.

Czym jest Dach Kompaktowy FOAMGLAS?

Realizacja zaprojektowanego w tym systemie dachu użytkowego zawsze zasadza się na tej samej formule: płyty szkła komórkowego FOAMGLAS układane są na płycie dachowej (każdego typu konstrukcji) i spajane z podłożem oraz między sobą gorącym lepiszczem bitumicznym lub masami polimerowymi. Od konkretnego projektu, zapotrzebowania oraz wielkości dachu zależy, czy zastosowana zostanie metoda klejenia na gorąco, czy też użyte zostaną systemowe zimne masy polimerowe. Finalnie w obu przypadkach całość pokrywają warstwy hydroizolacyjne.

Klejenie gorącym bitumem                  

Zastosowanie gorącej masy bitumicznej jest powszechnie spotykaną technologią wykonywania dachów płaskich w tej technologii. Co ciekawe, jest to również technologia najstarsza. Zależnie od rodzaju podłoża, rozgrzany do 200°C bitum nakłada się na powierzchnię dachu lub na płyty FOAMGLAS. Zawsze celem jest szczelne spojenie płyt z podłożem.

– Zaletą tej metody jest gwarancja uzyskania szybkiego i trwałego wiązania, dlatego sugerujemy też używanie gorącego bitumu do montażu pierwszej podkładowej membrany bitumicznej na powierzchni płyt. Trzeba jednak pamiętać o występujących czasami ograniczeniach w stosowaniu tej technologii – wykorzystanie gorącego bitumu bywa niemożliwe przy dachach skośnych lub dachach o niewielkich powierzchniach, gdzie rekomendujemy wówczas zimne masy polimerowe na bazie olejów naturalnych – podpowiada Łukasz Barcz.

Kleje nakładane na zimno

W ramach systemu Dachu Kompaktowego FOAMGLAS dostępny jest szereg produktów dostosowanych do różnych typów podłoża i stopnia nachylenia powierzchni. W projektach, których uwarunkowania wykluczają użycie gorącego bitumu, można postawić na metodę klejenia na zimno, kiedy płyty izolacyjne łączy się ze sobą i z konstrukcją nośną nakładanym na zimno lepiszczem.

–W tej technologii występują dwie opcje. Pierwszą jest zamontowanie do podłoża płyt FOAMGLAS SLABS, na które przyklejamy na zimno membranę bitumiczną – wyjaśnia Łukasz Barcz. – Jednakowoż częściej stosuje się płyty FOAMGLAS READY z fabrycznie gruntowaną wierzchnią warstwą, co pozwala na zgrzanie pierwszej membrany bitumicznej bezpośrednio na płytach szkła komórkowego FOAMGLAS – dodaje.

Niezwykle ważna przy tym wszystkim jest niezmienność formy fizycznej płyt FAOMGLAS. 0% deformacji po obciążeniem i użytkowaniem sprawia, że nie powstają zastoiny wody na dachach płaskich, a tradycyjnie projektowane spadki w warstwie termoizolacji, w przypadku płyt spienionego szkła komórkowego z powodzeniem mogą być łagodniejsze. Pozwala na to stabilność struktury, na której układamy proste formy hydroizolacji.

Niezależnie od metody montażu i od rodzaju podłoża, nieważne czy będzie to dach na płycie żelbetowej, czy dach w konstrukcji drewnianej, czy na blasze trapezowej – system Dachu Kompaktowego FOAMGLAS pozostaje bezproblemowy zarówno dla projektanta, jak i wykonawcy.

Inwestorowi i użytkownikowi rozwiązanie gwarantuje zaś bezawaryjność, szczelność układu, brak przecieków, bezpieczeństwo ogniowe oraz stałe i niezmienne parametry termiczne na cały okres użytkowania obiektu – czyli praktycznie na zawsze.

Źródło: Foamglas

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: