Drewno konstrukcyjne BSH powoli zdobywa u nas popularność. Oferuje imponujące możliwości nośne i wytrzymałość większą od stali. To pewny i przemyślany wybór na szkielet budynku, więźbę dachową i inne elementy konstrukcyjne – szczególnie do obiektów o dużych powierzchniach, gdzie bezpieczeństwo ludzi i urządzeń stoi na pierwszym miejscu.

Drewno konstrukcyjne BSH to materiał budowlany z najwyższej półki. Powstaje w procesie równoległego klejenia kilku warstw świerku. W hierarchii oferowanych parametrów stoi ponad drewnem litym C24, KVH, a nawet wzmocnionym KVH Duo/Trio. W czym tkwi jego fenomen?
Gdy nie ma miejsca na półśrodki
Wielkopowierzchniowe obiekty użyteczności publicznej: baseny, magazyny, centra handlowe, hale sportowe i produkcyjne to budowle obarczone licznymi wymogami. Skupiają pod jednym dachem ludzi, urządzenia i maszyny. Dlatego już na etapie projektu należy przewidzieć, przeliczyć i wykluczyć wszystkie słabe punkty konstrukcji. Zalicza się do nich wytrzymałość na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, ściskanie i ścinanie. Kluczowy w tym przypadku jest dobór właściwych materiałów budowlanych, które zapewnią odpowiednią wytrzymałość, trwałość i przede wszystkim bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania, jak i nieoczekiwanych zdarzeń, np. pożaru. Powyższe kryteria z powodzeniem spełnia drewno konstrukcyjne BSH.
Odkryte drewno konstrukcyjne BSH stanowi ozdobę obiektu
Drewno klejone
Drewno klejone ma znakomitą zdolność nośną przy względnie niskiej masie własnej. W przypadku BSH mówimy o połączeniu co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu drewno świerkowe. Klejenie drewna konstrukcyjnego BSH daje możliwość uzyskania większych przekrojów i imponujących długości. Jest tym samym bardziej stabilniejsze i wytrzymalsze od drewna litego. Klejenie drewna zapobiega również pęknięciom, które spotykamy przy drewnie litym. W praktyce pęknięcia BSH zdarzają się rzadko i zazwyczaj są drobne i powierzchniowe.
Drewno BSH – materiał do zadań specjalnych
Konstrukcyjna konkurencja stali
Dzięki procesowi klejenia drewno BSH zyskuje ogromną wytrzymałość, dlatego duża rozpiętość konstrukcji i duże obciążenia nie są dla niego problemem. Konstrukcja drewniana z BSH jest ponadto lżejsza niż stalowy szkielet o tej samej nośności. Przy dużych rozpiętościach konstrukcji dachu jest więc lepszym wyborem niż ciężka stal. Jest też bezpieczniejsza od stali w aspekcie przeciwpożarowym – niezabezpieczone drewno wolniej poddaje się wysokiej temperaturze, więc konstrukcja drewniana jest dłużej stateczna i nośna. Jak widać, BSH stanowi silną konkurencję dla innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet. Firma JAF Polska, oferująca od jedenastu lat na rynku polskim drewno BSH, umożliwia zamówienie elementów z tego drewna konstrukcyjnego według indywidualnych potrzeb klienta i specyfikacji projektu. Dzięki temu bezstratnie uzyskamy belki na wskazaną długość w wybranej klasie wytrzymałości (GL 24h, GL 28c). Dostępne maksymalne wymiary są imponujące – to 55 m x 225 cm x 30 cm (dł. x wys. x szer.).
Imponujące dostępne wymiary elementów z BSH
Paleta zalet
BSH charakteryzuje się wieloma innymi zaletami. Drewno to jest stabilne wymiarowo i łatwe w obróbce, nie pęcznieje ani nie odkształca się. Jest też wysokoodporne na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych a przy zastosowaniu impregnacji klasy 1 lub 2 jest chronione przed atakiem insektów oraz przed grzybami. BSH posiada podwyższoną odporność ogniową, dobre właściwości izolacyjne i jest odporne na rozwój bakterii. Sprawdza się nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu i dlatego spotyka się je w konstrukcjach np. hal pływackich.
Konstrukcja drewniana z BSH jest lżejsza niż stalowy szkielet o tej samej nośności
Walory architektoniczne
Architekci i projektanci doceniają ponadczasową urodę drewna, które komponuje się z tradycyjnymi, minimalistycznymi, a nawet futurystycznymi projektami. Szlachetne usłojenie pasuje zarówno do betonu, szkła, jak i metalu. Odkryty szkielet konstrukcji wykonanej z BSH posiada ogromne walory estetyczne i oferuje dużą swobodę projektową pod kątem dostępnych wymiarów, klas wytrzymałości oraz wyglądu zewnętrznego. Drewno konstrukcyjne BSH może być stosowane w widocznych miejscach konstrukcji, jako podpora, a zarazem ozdoba obiektu.
Opracowano na podstawie
materiałów firmy JAF Polska
Źródło: Dachy, nr (235)