Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Braas: naprawa uszkodzonej membrany

Ocena: 5
12524

Zdarza się, że dekarz uszkodzi membranę dachową. Spadnie mu dachówka, wbije się końcówka łaty, albo omsknie noga. Jak sobie poradzić z takim uszkodzeniem? Jak naprawić dziurę w membranie? Oto prosty i skuteczny sposób jaki proponuje Braas. Zrobimy wstawkę. Wykorzystamy w tym celu jedną z wielu membran dachowych z oferty Braas, mianowicie membranę Divoroll Kompakt.

 

 

 


Potrzebne narzędzia

Potrzebne będą: miarka, ołówek i nożyk. Przyda się poziomica i kątownik nastawny.

 


Mierzenie wstawki - krok 1

W miejscu gdzie jest dziura zmierz dokładnie rozstaw między kontrłatami. Na przykład niech to będzie 50 cm.

 


Mierzenie wstawki - krok 2

Dodaj teraz do niego dwie wysokości kontrłat. Mamy więc 50 + 2,5 + 2,5 czyli 55 cm. Taka będzie szerokość wstawki.

 


Mierzenie wstawki - krok 3

Następnie ustalamy długość wstawki. Wsuń miarkę pod zakład membrany około 10-20 cm i zdecyduj gdzie powinna kończyć się wstawka pod dziurą. Rozsądny zapas poniżej dziury to powiedzmy 20 cm. Ustalamy zatem w naszym przykładzie długość na 60 cm.

 


Wycinanie wstawki

Nanosimy wymiary i wycinamy fragment membrany o wymiarach 55x60cm.

 


Odmierzanie paseczków

Teraz odmierzamy od boków wstawki wymiar 2,5 cm. Robimy tak po lewej i prawej stronie.

 


Nacinanie paseczków

Następnie nacinamy membranę po lewej i prawej stronie wzdłuż wyznaczonych linii odległych o 2,5 cm od boków wstawki. Nacięcie powinno mieć długość około 10 – 20 cm w zależności od potrzeb. Tu nacinamy 10 cm. W ten sposób powstaną po bokach dwa nacięte paseczki.

 


Wsuwanie wstawki na miejsce

Kolejny krok to wsunięcie wstawki na miejsce, czyli pod łaty i pod zakład membrany.

 


Dokładne dopasowanie wstawki

Układamy wstawkę na miejscu starannie wytwarzając rynnę i uważając aby odcięte paseczki weszły nad zakład membran.

 


Mocowanie

Na koniec mocujemy wstawkę takerem w kilku miejscach do boków kontrłat.

 


Efekt końcowy

Wstawka gotowa i uszkodzenie naprawione. W ten sposób należy naprawiać uszkodzenia w membranach. Zalecenie to dotyczy wszystkich membran Braas: Ecotech, Divoroll Pro+, Divoroll Kompakt, Divoroll Universal +, Divoroll Maximum +2S, czy w końcu Divoroll Clima +S.

 

 

Źródło i zdjęcia: Braas

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: