Wybór pokrycia to jedna z ważnych decyzji przy budowie domu. W tym przypadku inwestorka wybrała blachodachówkę modułową i wylicza jej zalety.
Budowa domu to dla młodej rodziny z Poznania ogromne przedsięwzięcie. Tym bardziej, że oznacza ono również przeniesienie się z miasta na wieś. Inwestorzy zdecydowali się na projekt indywidualny z domem o powierzchni 200 m2 z dachem wielospadowym, na którym zainstalowano dwa okna dachowe.
Lekka więźba przygotowana pod deskowanie i blachę
Fot. www.zatrzymujaccas.pl
Obróbki zostały dopasowane kolorystycznie do Savanny
Konstrukcja
Więźbę wykonała ekipa ciesielska. Konstrukcja została dodatkowo odeskowana i pokryta papą wstępnego krycia. Na papie zamocowano łaty i kontrłaty.
Konstrukcja była przygotowywana pod blachę, więc mogła być lżejsza i przez to tańsza. Blacha może być bezpiecznie położona również na starych, mniej wytrzymałych więźbach.
Savanna przyjechała na paletach
Na dachu zamontowano system rynnowy Struga a obróbki blacharskie dopasowano kolorystycznie do Savanny
Wybór pokrycia
Inwestorom zależało na blachodachówce płaskiej, minimalistycznej i nowoczesnej. I koniecznie w kolorze grafitowym. Zdecydowali się na blachodachówkę modułową Savanna marki Bratex, która dobrze wpisuje się w nowoczesną stylistykę. Blachodachówki wytwarza się z blachy stalowej, która po specjalnym wyprofilowaniu jest cynkowana z obu stron, a później dodatkowo pokrywana kilkukrotnie lakierem i powłokami ochronnymi. Dzięki temu produkt końcowy staje się dużo bardziej odporny na korozję, uszkodzenia wywołane czynnikami zewnętrznymi czy słońcem, pomimo tego, że blacha również pracuje pod wpływem wysokich temperatur.
Ważnym czynnikiem przy wyborze blachodachówki była także niższa cena w stosunku do tradycyjnych dachówek, nie tylko w zakresie samego materiału, ale również co do montażu, bo jest on dużo prostszy.
Doradca techniczny pojawił się również na budowie
Na dachu zamontowano dwa okna dachowe obok siebie
Przebieg robót
Doradca techniczny Bratex wyliczył na podstawie projektu ile materiału jest potrzebne i na dzień przed ustalonym terminem rozpoczęcia robót Savanna przyjechała ciężarówką na paletach na plac budowy.
Im blachodachówka była dłużej montowana, tym bardziej byłam przekonana, że nasza decyzja o wyborze tego modelu była bezbłędna. Całość idealnie wkomponowała się w nasze oczekiwania, gust i klimat domu, który chcemy stworzyć – stwierdziła inwestorka – My właśnie pod nią dobraliśmy kolor i styl okien – antracytowe i bez specjalnych wyżłobień czy tekstur.
Montaż dachu trwał 2 tygodnie przy idealnej pogodzie
Efekt końcowy z lotu ptaka
Savannę montuje się arkuszami, z których każdy waży 4,4 kg, ma 1240 mm szerokości, 707 mm długości i 0,6 mm grubości. Wszystkie obróbki dekarskie wykonano z blachy w kolorze dopasowanym do Savanny, aby całość była spójna kolorystycznie. Po wykonaniu elewacji zrobiona zostanie jeszcze podbitka. Montaż całości trwał ok. 2 tygodni przy idealnej pogodzie. Wrażenia z budowy domu i montażu blachodachówki inwestorka opisała na swoim blogu zatrzymujacczas.pl
Max-Flow i Anti-Cap
Bratex zastosował autorskie rozwiązanie Max-Flow, które sprawia, że płaska blachodachówka Savanna posiada wydajny rowek retencyjny w głębokości 5 mm, który swobodnie odprowadza nagromadzoną wodę spod blachodachówki. Dodatkowo konstrukcja Anti-Cap pierwszego przetłoczenia, z krawędzią lekko odchyloną na zewnątrz, wspomaga niezaleganie wody opadowej na połączeniach arkuszy, brak podciągania kapilarnego, brak cofania kropli oraz zapewnia wentylację zakładów poprzecznych. Dzięki temu unikniemy niepożądanej wilgoci czy grzyba.
Opracowanie redakcyjne
na podstawie materiałów Bratex
Źródło: Dachy, nr (224)