Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Tyvek i Energain pod Mount Everest

Ocena: 0
13038
Wodoodporna, oddychająca membrana DuPont™ Tyvek® oraz energooszczędna technologia materiału DuPont™ Energain®

Uczestnicy projektu przed energooszczędnym domem „na trzecim biegunie Ziemi”
Fot. DuPont


Wodoodporna, oddychająca membrana DuPont™ Tyvek® oraz energooszczędna technologia materiału DuPont™ Energain® zostały użyte w projekcie budowy demonstracyjnego domu, który powstał u stóp góry Mount Everest. Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem zorganizowanym przez chińskie agencje rządowe oraz grupy wolontariacie.

W 2008 firma DuPont Building Innovations wsparła ten projekt, dzięki czemu chciała zbadać wpływ globalnego ocieplenia na okolice Mount Everest, jak również sprawdzić, w jaki sposób konstrukcje przyjazne środowisku naturalnemu mogą pomóc w ulepszeniu standardów życia ludzi w wysoko położonych terenach Tybetu, a co za tym idzie, chronić lokalne zasoby naturalne.

W tym samym roku została utworzona grupa naukowa składająca się z wolontariuszy z technicznym wykształceniem oraz badaczy mieszkających w Tybecie. Grupa ta odbyła dwie ekspedycje w okolice Mount Everest przeprowadzając badania, które miały na celu analizę lokalnej pogody i potrzeb mieszkańców tamtejszych terenów. Dało to podstawy do rozpoczęcia poszukiwań rozwiązań ulepszenia warunków życia.

W końcowej fazie projektu zespół badaczy podjął współpracę z chińskimi instytutami technologii budowlanej oraz DuPont Building Innovations, aby zaprojektować „energooszczędne budynki w wysokich, równinnych regionach Tybetu”.

Demonstracyjny dom uwzględnił tradycyjny styl tybetańskiego budownictwa, jednak inaczej niż pozostałe, posiada mocniejszą ochronę przeciwwiatrową oraz lepsze możliwości zatrzymywania ciepła w pomieszczeniach. Rezultat dało się zauważyć w postaci redukcji konsumpcji lokalnych zasobów grzewczych.

Większość materiałów konstrukcyjnych budynku jest pochodzenia lokalnego. Natomiast specjalistyczne materiały DuPont™ Tyvek® i DuPont™ Energain® zostały wybrane ze względu na ich doskonałe możliwości energooszczędne: ulepszenie poboru energii i jej magazynowanie, bez znaczącego wzrostu kosztów budowy.

Mieszkańcy domu już potwierdzili, że w śnieżne dni nowa budowa struktury domu daje znacznie cieplejsze wnętrze aniżeli tradycyjne budynki.

Budowany dom zainteresował lokalne jednostki rządowe, które chcą promować ekonomiczne i energooszczędne konstrukcje. Firma DuPont pomoże zbudować grupę domów w okolicy jeziora Qinghai (10 budynków o łącznej powierzchni mieszkalnej 820 m2), a także pomoże zaprojektować kod efektywności energetycznej budynków.

Źródło: Dachy, nr 2 (122) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: