Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Renowacja dachu Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu

Ocena: 5
5526

Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu dobiegła końca. Ten zabytkowy obiekt stanowi centralny punkt miasta i od co najmniej XV wieku zachwyca odwiedzających. Dzięki wprowadzonym zmianom budynek wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami, szczególnie na dachu. Został on odnowiony przy użyciu najnowszych materiałów, tak aby w jak najlepszym stanie zachować wyróżniającą kościół czerwono-zieloną szachownicę. Jak nowy dach będzie wspierał funkcjonowanie zabytku?

 

 

Kościół Garnizonowy pod wezwaniem Św. Elżbiety we Wrocławiu jest jedną z najważniejszych świątyń w mieście. Wyróżnia się przede wszystkim kolorowym dachem, łączącym odcienie czerwieni i zieleni. Przez setki lat kościół kilkukrotnie ulegał pożarom, które do dziś pozostają jednym z największych zagrożeń dla obiektów zabytkowych. Z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w Polsce liczba pożarów z roku na rok zwiększa się.[1] W związku z zmianami klimatycznymi, przewiduje się, że samozapłony budynków będą występowały jeszcze częściej. Poza ogniem, równie dużym zagrożeniem dla konstrukcji zabytku może być wiatr. W 2022 roku aż o 65 proc. wzrosła liczba zdarzeń spowodowanych silnymi wichurami w porównaniu z rokiem poprzednim.[2] Sprawia to, że budynki, zwłaszcza tak cenne jak zabytkowe świątynie, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu nie tylko pomoże w zachowaniu zabytku w dobrym stanie, ale i wzmocni jego odporność. Właśnie z tego powodu wykorzystano najnowocześniejsze na rynku materiały chroniące dach.

Wytrzymały i odporny zabytek

W trakcie renowacji Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu wymieniono pokrycie dachowe w oparciu o analizy historyczne i ikonograficzne, a przy tym dobrano nowe dachówki, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wizualnych. Jednocześnie kompleksowo zabezpieczono konstrukcję przeciwgrzybicznie i przeciwpożarowo oraz wzmocniono ją pod kątem konserwatorskim. W trakcie prac na dachu usunięto także istniejące łaty i kontrłaty oraz zamontowano nowe.

W projekcie konstrukcji postawiono na najwyższej jakości pokrycia dachowe. W tym wypadku były to membrany dachowe Dorken DELTA®-MAXX, które zapewniają skuteczną ochronę przed wilgocią, podmuchami wiatru czy ogniem. Materiał ma europejską klasę ogniową B, dzięki czemu utrudnia rozprzestrzenianie się płomieni. Produkty z serii DELTA zastosowano także przy pracach nad m.in. Bazyliką Mariacką w Gdańsku i Bramą Cmentarną w Szczecinie.

– Zmiany  wprowadzone w konstrukcji dachu Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu znacząco wzmocnią obiekt, dzięki czemu będzie on bardziej odporny na coraz intensywniejsze zdarzenia pogodowe oraz niszczące działanie słońca, wiatru i wody. Najnowocześniejsze produkty ograniczają też wpływ na budynek ewentualnych pożarów oraz wichur, które występują w Polsce coraz częściej. Zwiększy się również żywotność kościoła, dlatego możemy się spodziewać, że dach wytrzyma wiele lat, zanim konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych takich prac – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Oprócz remontu dachu wykonano prace elewacyjne, wymiany rynien i rur spustowych oraz podjęto działania konserwatorskie i restauratorskie detali architektonicznych. Dzięki temu kościół został nie tylko przygotowany na kolejne dziesiątki lat eksploatacji, ale również, poprzez poprawienie jego estetyki, będzie wyróżniał się wśród wrocławskich zabytków, zachwycając mieszkańców miasta i turystów. Nagranie z prac nad dachem Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu oraz ich wyniki można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=OVKAoAEyBWg 

Źródło: Dorken Delta


[1] Dane statystyczne KG PSP [źródło: www.gov.pl/kgpsp, 14.03.2024]

[2] Dane statystyczne KG PSP [źródło: https://dane.gov.pl/pl/dataset/2990,statystyki-zdarzen-systemu-wspomagania-decyzji-pan/resource/44815/table?page=1&per_page=20&q=&sort=, 14.03.2024]

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: