Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Ochrona rąk podczas pracy ze stalowym pokryciem

Ocena: 5
9577

Praca na wysokości, często w ekstremalnych warunkach, to tylko jedna z rzeczy, która czyni zawód dekarza trudnym i ryzykownym. Przez to ochronie zdrowia i życia dekarza należy poświęcić szczególną uwagę. Pozornie drobnym, ale szalenie istotnym elementem jest osłona rąk, zapobiegająca pocięciu stalowym pokryciem.

 

 

Zabezpieczenie domu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi to główne zadanie pokrycia dachowego. Aby dobrze pełniło swoją funkcję musi być ono ułożone przez dekarzy bardzo dokładnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Jako, że inwestorzy zwykle decydują się na pokrycia stalowe (blachę na rąbek stojący albo blachodachówki), kontakt z ostrymi narzędziami i krawędziami jest ciągle obecny w zawodzie dekarza – niezależnie czy pracuje on na ziemi czy na dachu. Dlatego poza ostrożnością, w takiej pracy wymagana jest odzież ochronna. Buty czy spodnie ułatwiające pracę i gwarantujące jej bezpieczeństwo to oczywiście ważne elementy, ale nie jedyne. Niezbędnikiem dekarza są rękawice ochronne, które zapobiegają poważnym skaleczeniom.

Które rękawice dekarskie wybrać by najlepiej chronić ręce?

Przy załadunku, układaniu czy rozładunku pokrycia stalowego szanse na skaleczenie dłoni są wysokie, ale oczywiście możemy temu zapobiec – nosząc rękawice dekarskie podczas wszystkich prac. Poza zabezpieczeniem ręki powinny być one wygodne i dobrze dopasowane do dłoni, po to żeby nie przeszkadzały w pracy, a tym bardziej nie były zagrożeniem dla utraty zdrowia. Nie mogą być ani za luźne, ani krępujące dla ruchów, ale na tyle grube by skutecznie chronić ręce. Sam rozmiar nie świadczy jednak o wszystkim. Warto zwrócić uwagę na poziom ochrony (skala od 0 do 4) i postarajmy się znaleźć te o najwyższym – 4. Istotną kwestią jest również symbol CE. Jego obecność oznacza, że produkt spełnia normy ustalone przez UE, określone przez EN 420:2003 oraz że rękawice są dostępne w sprzedaży na terenie Ekonomicznej Strefy Europejskiej.

Właściwości rękawic dekarskich

Właściwości przeciwprzepięciowe są decydującą cechą przy wyborze rękawic ochronnych. Skuteczną ochronę zapewnią nam rękawice pokryte nitrylem, ale możemy też wybrać rękawice z przędzy rdzeniowej, zrobionej z włókien stali nierdzewnej i oplecionej poliamidową przędzą albo bawełną. Silny i pewny chwyt zagwarantuje nam nakropek PVC. Za to rękawice pokryte kevlarem i wzmocnione skórzaną wkładką, oprócz ochrony przed pocięciem stalowym pokryciem dachowym (np. panelu dachowego na rąbek - Blachy Pruszyński), charakteryzują się wysoką odpornością termiczną, przydatną w pracy w podczas ekstremalnych temperatur. Różnice w materiałach, z których wykonane są rękawice dekarskie, nie wpływają na ich użyteczność – lekkość, wygoda, trwałość i elastyczność to cechy, które nie zanikają nawet po wielokrotnych praniach.

 

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: