19 września 2012 roku, w miejscowości Widziszewo, ok. 50 km od Poznania, Etex Building Materials Polska należąca do międzynarodowego koncernu Etex Group, otworzyła najbardziej nowoczesną fabrykę ceramiki budowlanej w Europie.

Nowy zakład produkcyjny marki Creaton wyprodukuje rocznie kilkadziesiąt milionów sztuk dachówek połaciowych i systemowych
Fot. Creaton
Nowy zakład produkcyjny marki Creaton wyprodukuje rocznie kilkadziesiąt milionów sztuk dachówek połaciowych i systemowych. Uzupełnieniem infrastruktury technologicznej będzie specjalistyczny zakład eksploatacji gliny o wyjątkowych właściwościach, pozwalający wzbogacić dotychczasową ofertę spółki o nowy asortyment i skomplikowane kształtki dachowe. Najnowsza inwestycja firmy Etex Building Materials Polska stwarza doskonałe perspektywy rozwoju zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i całego regionu.
Kluczowe znaczenie w wyborze lokalizacji dla nowej fabryki miała przede wszystkim doskonała jakość surowca, czyli gliny. Dodatkowym argumentem, przemawiającym za wyborem Widziszewa, był fakt, że gmina Kościan, w której wybudowano zakład, usytuowana jest w bliskiej odległości od Poznania oraz w pobliżu drogi krajowej nr 5, która stanowi ważny szlak komunikacyjny między województwem dolnośląskim a wielkopolskim. Istotnym ułatwieniem dla inwestora było także zaangażowanie władz gminy Kościan i Śmigiel, oferujących atrakcyjne warunki inwestycyjne przedsięwzięcia.
Pierwsze działania zmierzające do uruchomienia w Polsce produkcji dachówek ceramicznych podjęto już w styczniu 2008 r. Spółka Creaton Polska rozpoczęła wówczas starania o rozszerzenie obszaru Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest–Park” Sp. z o.o. i objęcie jej granicami terenów pod budowę nowego zakładu produkcyjnego.
Realizację nowej fabryki w Widziszewie rozpoczęto wiosną 2011 roku. Na działce o powierzchni kilkudziesięciu hektarów zaledwie w przeciągu roku wybudowano budynek głównej hali obejmujący część przygotowawczą wraz z odstojnikiem surowca, halę produkcyjną oraz część administracyjno-socjalną. O rozmachu inwestycji świadczy zadaszona, ponad 3-hektarowa powierzchnia fabryki oraz zabudowany teren o powierzchni kilkunastu hektarów. Nieodłącznym elementem zrealizowanego projektu jest również usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki zakład eksploatacji gliny, stworzony specjalnie na potrzeby produkcyjne marki Creaton. W celu zabezpieczenia odpowiedniej ilości gliny do produkcji, spółka wykupiła lokalne złoże, które zabezpieczy surowiec na kilkadziesiąt lat produkcji.

W nowo wybudowanym zakładzie produkcyjnym w Widziszewie wytwarzane będą dachówki zakładkowe Titania i Maxima
Fot. Creaton
Fabryka w Widziszewie specjalizuje się głównie w wytwarzaniu dachówek ceramicznych i dachówek systemowych. Dotychczasowa oferta produktowa zostanie poszerzona o dwa nowe modele dachówek zakładkowych, opracowanych wyłącznie dla polskich odbiorców preferujących klasyczną architekturę i niezawodną jakość. Nowa fabryka dachówek wyposażona została w innowacyjne maszyny, które spełniają najwyższe europejskie standardy. Dachówkę, która zostanie tam wyprodukowana, zaprojektowano specjalnie z uwzględnieniem panujących w Polsce warunków klimatycznych, dlatego też odpowiednio wyprofilowane zamki zapewnią wysoką szczelność dachówek. Decydując się na gamę kolorystyczną dachówki, opieraliśmy się na tradycjach architektonicznych, które przez lata spotykały się z uznaniem polskich inwestorów. Innowacyjny zakład w Widziszewie będzie w stanie wyprodukować rocznie kilkadziesiąt milionów sztuk dachówek połaciowych i systemowych. W połączeniu z wolumenem produkcji pozostałych dwóch fabryk, należących do marki Euronit, będzie to ilość, która znacząco umocni pozycję firmy i pozwoli pretendować jej do miana potentata branży – prognozuje Wim Messiaen, dyrektor zarządzający firmy Etex Building Materials Polska Sp. z o.o.
Nowy zakład to też nowe miejsca pracy. Fabryka dachówek ceramicznych zagwarantuje posadę ponad 160 osobom. Zgodnie z zapewnieniem dyrekcji, poziom zatrudnienia nowych pracowników będzie rósł w miarę dalszego rozwoju firmy. Korzyści z realizacji projektu odczują także gminy Kościan i Śmigiel oraz lokalni kooperanci. Wyraźny rozwój infrastruktury z pewnością zwiększy atrakcyjność regionu wielkopolskiego w ocenie inwestorów z wielu branż.
Źródło: Dachy, nr 10 (154) 2012