Ponad 180 osób uczestniczyło w konferencji „Lekkie ściany i dachy – projektowanie i wykonanie”
Dr inż. prof. CHEM Paris Leopold Sokół podczas swojego wykładu
Fot. DAFA
Ponad 180 osób uczestniczyło w konferencji „Lekkie ściany i dachy – projektowanie i wykonanie”, które Stowarzyszenie DAFA zorganizowało 12 stycznia 2010 r. w Poznaniu podczas trwających Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2011. Tak wysoka frekwencja jednoznacznie dowiodła, że projektanci i wykonawcy obiektów budowlanych (w tym wykonujący dachy płaskie i fasady) odczuwają potrzebę stałego doskonalenia własnej wiedzy i umiejętności. Ale nie tylko oni. Na konferencji obecni byli również uczestnicy reprezentujący inne grupy społeczności budowlanych: architekci, konstruktorzy, inżynierowie budowlani o różnych specjalizacjach, generalni wykonawcy i przedstawiciele firm podwykonawczych, inwestorzy, ich zarządcy, deweloperzy, a także reprezentujący świat nauki zainteresowani wykładowcy i studenci wyższych uczelni technicznych z kierunków budowlanych.
Pięciogodzinna konferencja została przez jej uczestników przyjęta z uznaniem. Dla organizatorów była to znacząca satysfakcja z kilku miesięcy działań i dokładania wielu starań dla jak najlepszego dopięcia wszelkich spraw organizacyjnych i niezbędnych ustaleń merytorycznych. Tematykę w całości opracowali i zreferowali uznani eksperci wywodzący się z firm zrzeszonych w DAFA. Program zawierał 10 referatów wypełniających dwie sesje: „Projektowanie lekkich ścian i dachów” oraz „Dachy płaskie”. Moderatorem spotkania był Paweł Fiszer – ekspert Stowarzyszenia, autor opracowań i publikacji DAFA.
Harmonogram konferencji zainaugurowała prezentacja Stowarzyszenia DAFA przygotowana i wygłoszona przez Katarzynę Krawiecką, koordynującą jego działalność. Autorka w dużym skrócie przedstawiła program i cele działania Stowarzyszenia.
Ciąg dalszy wypełniły zaplanowane referaty, w kolejności:
- Zasady obliczania blach według norm: PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-5 – prelegent: Leopold Sokół z firmy Sokol Consultants. Prelegent wyjaśnił szereg kompleksowych definicji i wzorów ujętych w normach, których znajomość jest niezbędna dla uzyskiwania ekonomicznych rozwiązań z zachowaniem wymaganego stopnia bezpieczeństwa konstrukcji, przedstawił zasady obliczeń wspomaganych badaniami i na zakończenie podał przykład obliczenia blachy ze wspornikiem.
- Dachy z metalu jako piąta elewacja – prelegent: Paweł Żwirek z firmy ME Polska Sp. z o.o. Przedstawił podstawowe informacje dotyczące klasyfikacji pokryć dachowych, w tym pokryć z blach oraz wybrane zagadnienia dotyczące projektowania i wykonywania pokryć metalowych.
- Zmiany w przepisach przeciwpożarowych dla budynków przemysłowych – prelegent: Krzysztof Bagiński, ekspert firmy Mercor. Autor wyjaśnił istotę nowej budowy przepisów oraz porównywał zmiany proponowane przez odpowiednie instytucje do obowiązujących przepisów.
- Jak ożywić elewację z metalu? – prelegent: arch. Jakub Fiszer. Zaprezentował konkretne przypadki korzystania z różnych form architektonicznych z zastosowaniem akcentów kolorystycznych, gry światłocienia, indywidualnych uwarunkowań budowli, perforacji materiałowych oraz wkomponowywanej zieleni.
- Wytyczne DAFA do projektowania i wykonania dachów płaskich – temat odnoszący się do publikacji DAFA w DACHACH PŁASKICH 1/2010 traktującej o dachach płaskich z izolacją przeciwwodną. Jej wybrane tezy przedstawił prelegent Maciej Borodzicz z firmy Sika.
- Technika mocowań w ujęciu normy wiatrowej – prelegent: Marian Bober z firmy Koelner; W oparciu o normę PN-EN 1991-1-4:2008 „Oddziaływanie na konstrukcje - cz. 1–4. Oddziaływanie wiatru” omówił on zagadnienie oddziaływania wiatru na obiekty budowlane i ich elementy oraz sposoby postępowania dla rekompensowania jego wpływu na budowlę przy zastosowaniu odpowiednich systemów mocowania.
- Projekt odśnieżania dachu podstawą do «Instrukcji odśnieżania dachu» – prelegent: Michał Wilk, firma Balkar Technology. Przedstawił on złożoność problemu odśnieżania dachów w przypadku zaistnienia takiej konieczności.
- Problemy dot. techniki mocowań i uszczelnień oraz sposoby ich rozwiązywania w opracowaniach DAFA – prelegent: Mariusz Pawlak z firmy SFS intec. Autor omówił serię publikacji DAFA i przedstawił dwie nowe pozycje wydawnicze Stowarzyszenia z zakresu fizyki budowli, które stanowią przykład twórczego rozwinięcia i aktualizacji opracowań wydanych przez Instytut IFBS na rynku niemieckim.
- Zastosowanie płynnych folii tworzywowych do uszczelniania trudnych fragmentów dachów płaskich – Marian Kies z firmy Enke Werk scharakteryzował płynne folie hydroizolacyjne i ukazał je w zastosowaniach praktycznych, po czym omówił wymagania stawiane płynnym foliom hydroizolacyjnym w oparciu o wytyczne „Deutsches Dachdeckerhandwerk” dotyczące uszczelnień dachów płaskich, a także zaprezentował płynne folie hydroizolacyjne w oparciu o wybrane realizacje budowli.
Źródło: Dachy, nr 2 (134) 2011