Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Ocena: 5
2646

Jest to pytanie, na które musi odpowiedzieć sobie każda osoba planująca budowę domu. Przyglądanie się dachom mijanych domów, ciągłe wizyty w składach budowlanych oraz czytanie portali i magazynów o budowlanej tematyce powoduje, że zadajemy coraz więcej pytań. Jednak pierwszym etapem powinno być sprawdzenie miejscowego planu zabudowy, w którym znajdują się wytyczne dla inwestorów, w tym m.in. rodzaj pokrycia dachowego, kąt nachylenia oraz kolor. Co należy wiedzieć, zanim jeszcze wybierzemy jeden z najpopularniejszych materiałów –blachodachówka, dachówka cementowa lub ceramiczna.

 

 

Doczytaj informacje zanim kupisz gotowy projekt

Przed zakupem gotowego projektu domu a później jego adaptacji, upewnij się, że wszystkie założenia są zgodne z miejscowym planem zabudowy, a następnie sprawdź także czy zgadza się z nim pokrycie dachowe zaprojektowane przez projektanta – kąt nachylenia połaci, rodzaj oraz poziom skomplikowania dachu. Jeżeli zdecydujemy się na lekkie pokrycie, to koszty budowy będą bardzo zbliżone co realnych, natomiast kiedy zaplanowaliśmy zmianę, np. na ciężką dachówkę, więźba będzie wymagała wzmocnienia, należy również dokonać zmian w projekcie, co skutkuje wydłużonym czasem oraz zwiększonym budżetem. Jeśli projekt domu przewiduje nieskomplikowany, dwuspadowy dach, bez wolego oka, okien dachowych czy lukarn to najlepszym rozwiązaniem jest wybór blachodachówki ciętej na wymiar, lub nowoczesnych paneli dachowych na rąbek. Natomiast kiedy dach posiada więcej załamań, poleca się rozwiązanie jakim jest blachodachówka panelowa. Należy wiedzieć, że ta opcja wiąże się z większymi kosztami prac ekipy dekarskiej, obróbek i akcesoriów.

Konsultacja z firmą dekarską

Po zakupie projektu domu, skonsultuj się z profesjonalnym dekarzem, który pomoże spełnić twoje oczekiwania dotyczące wyglądu dachu oraz użyteczności poddasza. Doświadczone firmy dekarskie, które działają na rynku już wiele lat podzielą się wiedzą na temat pokryć dachowych, ekonomicznych aspektów montażu i eksploatacji czy zalecanych akcesoriów, które wpływają na termoizolacyjność i walory akustyczne dachu. Fachowiec powinien wyjaśnić ci jaki wpływ na budowę więźby dachowej ma konkretny rodzaj pokrycia, jakie są możliwości wstępnego krycia, oraz odpowiedzieć na pytania o termoizolacji i wiatroizolacji. Kiedy planujesz pokryć dach blachodachówką, należy powiedzieć dekarzowi w jakiej lokalizacji będzie stał dom i jakie warunki środowiskowe panują w tym rejonie. Bliskość lasu, ruchliwej drogi, wilgoć czy zwiększona ekspozycja na słońce mogą pomóc dobrać kształt i powłokę ochronną, które najlepiej sprawdzą się w tym miejscu.

Pokrycie dachowe dostosowane do budżetu przeznaczonego na budowę

Odpowiednia wentylacja oraz szczelny dach to aspekty, które są podstawą całego ekosystemu jakim jest środowisko domowe. Każde pokrycie dachowe ma określony przedział żywotności, dlatego najdroższą opcją jest dachówka ceramiczna, a w tej kategorii- dachówka karpiówka. Jeśli budujesz dom w ekonomiczny sposób to najlepszym wyborem jest blachodachówka, jest to materiał uniwersalny i z tego względu nadaje się na pokrycie dachowe domu remontowanego jak i nowego budynku mieszkalnego, gospodarczego czy biurowego. Na rynku znajdziemy modele, które wyglądem przypominają dachówki płaskie, profilowane i drewniany gont czy też  tworzące oryginalny wzór na dachu. Przeglądając ofertę blachodachówek, warto zwrócić uwagę na dostępną powłokę ochronną, ponieważ to właśnie ona decyduje o trwałości, odporności na rdzewienie, uszkodzenia mechaniczne i o skutkach promieniowania UV. Najlepsze parametry wykazują powłoki poliuretanowe (np. PURMAT i PURLAK, firmy Blachy Pruszyński), objęte są one gwarancją aż do 50 lat. Dużym zainteresowaniem cieszą się również powłoki poliuretanowo-poliestrowe, czyli hybrydowe, które posiadają odpowiedni stosunek jakości do ceny (np. PURMAX, Blachy Pruszyński), gwarancja udzielona na nie sięga do 40 lat.

Podsumowując, wybór pokrycia dachowego jest decyzją bardzo indywidualną, lecz powinniśmy pamiętać, że drugą stroną medalu jest profesjonalny montaż. Z tego powodu należy poszukać doświadczonej firmy dekarskiej, specjalizującej się w kładzeniu danego pokrycia, która ma dobre opinie wśród klientów.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: