Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jak pozbyć się eternitu z dachu - czas na zmiany

Ocena: 5
3940

Dyrektywa wydana przez Unię Europejską przykazuje, że pokrycia dachowe wykonane z eternitu musza zniknąć z naszych budynków. Jednak nie chcemy przecież pozbawiać się dosłownych dachów nad głową. Jakie opcje zamiany są dla nas dostępne i jak je przeprowadzić?

 

 

Czemu akurat eternit?

Eternit, ponieważ zawiera w sobie azbest, jest materiałem szkodliwym i toksycznym, który według ustaw międzynarodowych musi zniknąć z naszych dachów do końca 2032 roku. Moment ten zbliża się dużymi krokami, ale mamy jeszcze czas, by podjąć działania. Nie należy jednak zwlekać, tym bardziej, gdy pokrycie eternitowe jest w złym stanie. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo nasze i osób przebywających w otoczeniu. Włókna azbestowe są typowo zanurzane w cemencie, ale mogą być wypłukiwane przez deszcz. Ze względu na niewielki rozmiar, bardzo łatwo jest im rozprzestrzeniać się w powietrzu – szczególnie przy popękanym i uszkodzonym eternitowym pokryciu. Są one respirabilne, co oznacza, że nieświadomie możemy je wdychać do naszego organizmu, gdzie później będą się odkładać. Może to spowodować poważne choroby: pylice azbestową – azbestozę, nowotwór płuc, oskrzeli lub opłucnej. Dlatego też wymiana eternitu i jego utylizacja są dofinansowywane przez państwowe organizacje. Taki program zwróci nam należność za koszty zdejmowania i utylizacji azbestu. Niestety późniejszy zakup i montaż nowego pokrycia dachowego jest już w naszej gestii. Dobrym zamiennikiem azbestu okazuje się blacha trapezowa, lżejszy, zdrowszy i relatywnie tani materiał.

Jak się pozbyć eternitu?

Po pierwsze trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem eternitu nie powinniśmy usuwać z dachu samodzielnie. Nie wystarczy też zwykła ekipa dekarska. Tylko i wyłącznie firma posiadająca odpowiednie przeszkolenie i wyposażenie ma prawo takiego materiału się pozbyć. Nie chodzi tutaj o grzywny, czy o mandaty, a o bezpieczeństwo i zdrowie osób postronnych, jak i pracowników. Wykaz firm z uprawnieniami znajdziemy na stronach internetowych starostw powiatowych, urzędów gmin lub u nich na miejscu.

Zasady, które w takich procedurach obowiązują to głównie zasady bezpieczeństwa. Pracownicy powinni posiadać odpowiednie ubrania. Muszą również zabezpieczyć teren wokół miejsca prac – taśmami i tablicami ostrzegawczymi. Właściciele pobliskich obiektów są zobowiązani zabezpieczyć okna i drzwi swoich własnych domów. Zawsze przy takich pracach trzeba poinformować wszystkich pobliskich mieszkańców i właścicieli budynków, by mieli czas się odpowiednio przygotować. Azbest usuwany jest po uprzednim zroszeniu wodą, aby zminimalizować uwalnianie włókien do powietrza. Materiał nie powinien być zrzucany, a zdejmowany ostrożnie z dachu. Podczas prac, jeśli to możliwe, należy unikać kruszenia azbestu. Eternit podczas transportu musi być osłonięty folią, a cała odzież ochronna i narzędzia użyte podczas prac zostają po ich zakończeniu specjalnie zutylizowane. Ekipa wykonująca pracę ma za zadanie również posprzątać teren i potwierdzić jej zakończenie odpowiednim zaświadczeniem.

Blacha trapezowa – najlepszy zamiennik

Blacha trapezowa jest bardzo lekkim materiałem, który idealnie nada się jako zamiennik eternitowego pokrycia, bo jej montaż nie wymaga wzmacniania więźby dachowej. Blacha trapezowa to blacha o przekroju, który ma kształt trapezu. Ten trapez może być mniejszy lub większy – nazywa się to wysokością przetłoczenia. Najczęściej blacha trapezowa pojawia się na garażach, budynkach gospodarczych i przemysłowych. Jednak nic w jej produkcji ani materiale nie przeszkadza jej w byciu świetnym materiałem pokryciowym domów jednorodzinnych. Blacha trapezowa zdobywa coraz to szerszą renomę i popularność. Zostaje wykorzystana jako relatywnie tani, wytrzymały produkt, który jest w stanie konkurować z niezmiennie popularną blachodachówką. Jest wytrzymała, odporna na warunki pogodowe, nawet te ekstremalne, uszkodzenia fizyczne i chemiczne, a do tego prezentuje się elegancko i schludnie. Jest to również materiał ułatwiający sprawny montaż, który występuje w wielu kolorystycznych odmianach, przez co wybór konkretnego modelu może nadać wyjątkowy charakter naszemu domowi. Gwarancja dawana na blachy trapezowe zaczyna się od 30 lat, a z dodatkową powłoką ochronną z poliuretanu może trwać nawet 40 do 50 lat. Takie gwarancje są oczywiście możliwe tylko i wyłącznie jeśli wybierzemy produkty renomowanych producentów, takich jak np. firma Blachy Pruszyński.

Zmiana na blachę trapezową

Blacha trapezowa jest dostępna w dużych arkuszach, dlatego najlepiej wybrać ją na mniej skomplikowane dachy, by ograniczyć cięcia i marnowanie materiału. Jest ona układana na połaciach o prawie dowolnym nachyleniu – nawet przy kątach ekstremalnych: prostych i zerowych. Profilowanie blach trapezowych ma tu duży wpływ. Na małe kąty nachylenia najlepsze będą wysokie przetłoczenia, które zapewnią skuteczne odprowadzenie wody opadowej i roztopowej. Najlepszym wyborem na dachy domów jednorodzinnych jest przetłoczenie od 14 do 60 mm, które również jest dobrym wyborem jako pokrycie elewacji. W przypadku kolorów, najpopularniejszym obecnie wyborem są wszelkiego rodzaju szarości. Jednak nie jest to jedyna paleta z jakiej można wybierać. W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy nawet takie nietuzinkowe barwy jak złoty dąb, pomarańcz i odcienie niebieskiego.

Przy montażu samej blachy na nowym lub remontowanym dachu nie warto oszczędzać i próbować układać jej samemu. Prostota i sprawność tego przedsięwzięcia jest realna, gdy to specjaliści są osobami zaangażowanymi. Najlepiej poszukać firmy, która została przeszkolona przez producenta wybranego przez nas modelu blachy. Do montażu nie wymagane jest sztywne poszycie – wystarczy zapewnić drewniane rusztowanie z łat i kontrłat, na którym układa się blachę trapezową. Jednak elementem niezbędnym jest membrana dachowa. Prace monterskie należy zacząć od dolnej krawędzi dachu i kłaść arkusze w kierunku przeciwnym do najczęstszego kierunku wiatru. Przez to szanse na częste podrywanie blachy będą minimalne. Kolejne arkusze kładzie się wzdłuż, od okapu w górę – do kalenicy. Wszystkie arkusze blachy trzeba zakładać na siebie nawzajem o odcinek równy szerokości profilu, co pomaga uniknąć przecieków. Przykręcanie blachy odbywa się z użyciem specjalnych ocynkowanych wkrętów farmerskich, które dodatkowo posiadają – zwiększające szczelność poszycia – gumowe uszczelki.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: