Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jak długo wytrzyma blachodachówka?

Ocena: 5
8595

Blachodachówki to najczęściej wybierane pokrycia dachowe. Inwestorzy doceniają nie tylko przystępną cenę, duży wybór kształtów i kolorów, ale także jakość tego materiału pokryciowego – nikt przecież nie chce naprawiać czy zmieniać dachu po kilku latach użytkowania. Producenci blachodachówki na swoje wyroby udzielają kilkudziesięcioletniej gwarancji. Ale tak naprawdę jak długo wytrzyma blachodachówka?

 

 

Blachodachówki są najpopularniejszymi materiałami pokryciowymi. Te obecnie produkowane są zaawansowane technicznie i dopracowane w każdym szczególe. Można je spotkać zarówno na dachach nowoczesnych, jak i tradycyjnych domów, prostych oraz skomplikowanych. Są lekkie, dostępne w przeróżnych kształtach, kolorach i powłokach, ale przede wszystkim są odporne na warunki atmosferyczne, korozję oraz blaknięcie. Trwałość blachodachówek zależy przede wszystkim od grubości rdzenia stalowego oraz grubości i rodzaju powłoki ochronno-dekoracyjnej – dlatego też długość gwarancji udzielana przez producentów jest różna. Niektórzy chwalą się 50-letnią, a nawet bezterminową gwarancją – jest to jednak dość dyskusyjne i zazwyczaj obwarowane określonymi wytycznymi producenta. Nie ulega jednak wątpliwości, że blachodachówka to zawsze dobry wybór. A jak długo wytrzyma na dachu? Na co należy zwrócić uwagę, czytając warunki gwarancji?

Trwałość blachodachówki a powłoki

Wśród blachodachówek można zaobserwować dość dużą rozbieżność, jeżeli chodzi o ich trwałość. Szacuje się, że blachodachówki z najniższej półki wytrzymają na dachu 20 lat, a te najwyższej klasy aż 70 lat. Zależy to w dużej mierze od zastosowanych powłok ochronno-dekoracyjnych, których zadaniem jest ochrona pokrycia przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. zarysowaniami, korozją spowodowaną wilgocią powietrza czy płowieniem koloru wywołanym promieniowaniem UV, a także zabrudzeniami. Oczywiście powłoki nadają pokryciu określony wygląd – kolor, fakturę i stopień połysku. Niestety każdy producent stosuje własne nazewnictwo, ale najważniejsze jest to, czy powłoka jest poliestrowa czy poliuretanowa. Na blachodachówki z powłoką poliestrową udzielana jest zazwyczaj 10-letnia gwarancja, a z poliuretanową 30-letnia (mowa o gwarancji estetycznej, a wszędzie chwalimy się gwarancją do 50 lat, co prawda techniczną, ale cyfra może robić wrażenie). Możemy również spotkać blachodachówki z podwójną powłoką poliestrową, jednak taki zabieg nie zapewnia dłuższej żywotności – wręcz przeciwnie, podwójna powłoka szybciej pęka, więc blaszane pokrycie dachowe szybciej ulegnie zniszczeniu (nie spotkałem się z takimi powłokami podwójnego poliestru i czy rzeczywiście szybciej pęka, chyba niekoniecznie. Ale może jest? Dlatego zaznaczyłem na niebiesko). Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie zarówno blachodachówki z powłokami poliestrowymi, jak i poliuretanowymi. W najprostszym wariancie grubość powłok poliestrowych to 25 µm (10 lat gwarancji estetycznej), a w matowym 35 µm (15 lat gwarancji estetycznej). Na takie blachówki udzielana jest 10-letnia gwarancja. Możemy również zdecydować się na blachodachówkę z udoskonaloną powłoka poliestrową TOPMAT, która zapewnia powtarzalność kolorystyczną, zwiększoną wytrzymałość na mikropęknięcia oraz 20% wyższą odporność na korozję i odbarwienie. Gwarancja techniczna na pokrycie w powłoce TOPMAT to 35 lat, natomiast gwarancja estetyczna 20 lat. Natomiast powłoki poliuretanowe to PURLAK i PURMAT. W obu przypadkach zastosowano powłokę o grubości 50 µm, eliminując w ten sposób problem korozji i odbarwienia blachodachówek. Producent udziela na nie 30-letniej pełnej gwarancji. W ofercie firmy znajdują się również blachodachówki z powłoką hybrydową PURMAX 40 µm – poliester o grubości 25 µm i poliuretan o grubości 15 µm. Tutaj możemy liczyć na 20-letnią gwarancję. Pamiętajmy, że o blachodachówkę warto regularnie czyścić – w ten sposób zapewnimy pokryciu nie tylko estetyczny wygląd przez długie lata, ale także ochronimy je przed odbarwieniem, korozją, a w efekcie uszkodzeniami perforacyjnymi.

O trwałości blachodachówek decyduje również blacha stalowa

O tym, jak długo wytrzyma blachodachówka, decyduje również zastosowana blacha stalowa – to właśnie ona jest pokrywana lakierem i powłokami ochronnymi. Jej minimalna grubość w przypadku blachodachówek ciętych to 0,5 mm, a blachodachówek panelowych 0,45 mm (0,50 mm, nie używamy przy trapezach i blachodachówkach grubości mniejszej jak 0,50 mm) . Zazwyczaj producenci do produkcji blachodachówek nie wykorzystują grubszych blach. Ważna jest również jakość stali. Gwarantem wykorzystania dobrej jakościowo stali jest zakup blachodachówek od renomowanego producenta – mimo czasami wyższej ceny. Blachodachówki Blachy Pruszyński powstają wyłącznie z materiałów pochodzących od sprawdzonych dostawców, np. ArcelorMittal, Salzgitter, Tata Steel czy Voestalpine. To jednak nie wszystko. Wysoka jakość produktów potwierdzona jest wynikami badań, które wykonywane są w polskich i zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych. Dodatkowo Zakładowa Kontrola Produkcji monitoruje na bieżąco jakość wytwarzanych blachodachówek. Pamiętajmy, że lokalni producenci nie mają tak profesjonalnego zaplecza.  

Uwaga! Przeczytaj dokładnie warunki gwarancji

Zanim dokonamy zakupu blachodachówki, przeczytajmy warunki gwarancji, ponieważ znajdują się w niej zapisy wyłączające i ograniczające, a także wskazówki wykonawcze dla dekarzy oraz inwestorów. Wytyczne często dotyczą również transportu oraz przechowywania blaszanego pokrycia dachowego, zdarza się także, że trzeba np. dokupić u tego samego producenta akcesoria dachowe czy zarejestrować zakup w systemie firmy. Nie możemy ich zlekceważyć, ponieważ niespełnienie warunków skutkuje, że gwarancja przestaje obowiązywać. Producenci bardzo często teksty gwarancji publikują na swoich stronach internetowych, możemy również poprosić o dostarczenie dokumentu jeszcze przed zakupem blachodachówki. Co ważne, producenci oferują różne rodzaje gwarancji. Gwarancja techniczna dotyczy perforacji blachy (przerdzewienia na wylot) – oczywiście jest obwarowana zapisami. Natomiast gwarancja estetyczna na blachodachówki uwzględnia wygląd powłoki ochronno-dekoracyjnej. Producent zapewnia, że powłoka nie rozwarstwi się i nie odbarwi. Najczęściej gwarancja estetyczna jest krótsza niż techniczna.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: