Od roku 2008 na niemieckim rynku istnieją dwa rodzaje gontów bitumicznych
Od roku 2008 na niemieckim rynku istnieją dwa rodzaje gontów bitumicznych: gonty zgodne z normą EN 544 i tzw. gonty lekkie, zawierające prawie 40% mniej masy bitumicznej na 1 m2.
Z wprowadzeniem tej normy czołowi producenci gontów porozumieli się w ramach swojego gremium w sprawie przestrzegania minimalnych wymagań, prezentujących najnowszy stan techniki. Jednym z takich podstawowych warunków spełniających wymagania normy EN 544 jest zawartość bitumu na poziomie co najmniej 1.300 g/m2. Wysoka zawartość bitumu zapewnia szczelność produktu i wydłuża jego żywotność. Tak więc tylko stosowanie się producenta do wytycznych normy EN 544 gwarantuje inwestorowi bezpieczeństwo i daje dekarzowi pewność użycia produktu wysokiej jakości.
W porównaniu z gontami zgodnymi z EN 544, gonty lekkie zawierają niemal 40% mniej bitumu – jego zawartość wynosi tylko ok. 800 g/m2.
Trzeba przyznać jednak, że wyroby z obu grup są dopuszczone do obrotu i posiadają znak CE. Mimo to wytyczne dla pokryć dachowych z gontów bitumicznych jednoznacznie zalecają zastosowanie produktów zgodnych z EN 544. Dekarz układający inne gonty naraża się na zarzut nieprzestrzegania wytycznych.
Wynika z tego, ze sam znak CE nie gwarantuje odpowiedniej jakości wyrobu – dopiero w połączeniu z EN 544 uczestnicy procesu budowlanego dekarz, inwestor i mieszkańcy mogą być spokojni o inwestycję.
(Na podstawie informacji firmy Isola as)