Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Gont gontowi nierówny - norma EN 544

Ocena: 0
2935

 

Od roku 2008 na niemieckim rynku istnieją dwa rodzaje gontów bitumicznych

 

Od roku 2008 na niemieckim rynku istnieją dwa rodzaje gontów bitumicznych: gonty zgodne z normą EN 544 i tzw. gonty lekkie,  zawierające prawie 40% mniej masy bitumicznej na 1 m2.

Z wprowadzeniem tej normy czołowi producenci gontów porozumieli się w ramach swojego gremium w sprawie przestrzegania minimalnych wymagań, prezentujących najnowszy  stan techniki. Jednym z takich podstawowych warunków spełniających wymagania normy EN 544 jest zawartość bitumu na poziomie co najmniej 1.300 g/m2. Wysoka zawartość bitumu zapewnia szczelność produktu i wydłuża jego żywotność. Tak więc tylko stosowanie się producenta do wytycznych normy EN 544 gwarantuje inwestorowi bezpieczeństwo i daje dekarzowi pewność użycia produktu wysokiej jakości.

W porównaniu z gontami zgodnymi z EN 544, gonty lekkie zawierają niemal 40% mniej bitumu – jego zawartość wynosi tylko ok. 800 g/m2.

Trzeba przyznać jednak, że wyroby z obu grup są dopuszczone do obrotu i posiadają znak CE. Mimo to wytyczne dla pokryć dachowych z gontów bitumicznych jednoznacznie zalecają zastosowanie produktów zgodnych z EN 544. Dekarz układający inne gonty naraża się na zarzut nieprzestrzegania wytycznych.

Wynika z tego, ze sam znak CE nie gwarantuje odpowiedniej jakości wyrobu – dopiero w połączeniu z EN 544 uczestnicy procesu budowlanego dekarz, inwestor i mieszkańcy mogą być spokojni o inwestycję.

(Na podstawie informacji firmy Isola as)
 

Źródło: Dachy, nr 5 (125) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: