Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Fotowoltaika na dachu wielkopowierzchniowym

Ocena: 5
3004

Maksymalizacja uzysków energetycznych to dziś cel wszystkich przedsiębiorstw, które mierzą się z podwyżkami kosztów za media w swoich biurowcach, halach produkcyjnych i magazynach. Inwestycja w prawidłowo zaprojektowaną, zamontowaną i uruchomioną, zgodną z wymaganiami ubezpieczycieli  instalację fotowoltaiczną to najbardziej oszczędna i ekologiczna alternatywa dla oferty dotychczasowych, zewnętrznych producentów energii.

 

 

Własna instalacja na bazie paneli fotowoltaicznych jest obecnie najtańszą formą pozyskiwania energii elektrycznej. Trwałość takich instalacji oceniana jest na 25-30 lat. Po 25 latach ich wydajność szacuje się na 83-85 proc., a w przypadkach droższych modułów nawet 87 proc. Jest to więc inwestycja długoterminowa, która szybko się zwraca. Jeżeli uwzględnimy tzw. zielone kredyty obrotowe, zwrot z inwestycji skraca się z 6-7 lat do nawet poniżej czterech pierwszych lat użytkowania, a w kolejnych 25 latach przynosi ona już tylko bardzo realne oszczędności.  

Sukces i żywotność instalacji nie zależy jednak wyłącznie od właściwego doboru i ustawienia instalacji fotowoltaicznej, ale również od prawidłowo przeprowadzonych audytów, przygotowania poszycia dachu oraz innych robót przygotowawczych przed rozpoczęciem takiej inwestycji.

Sprzyjające warunki na dachu  

Do optymalizacji kosztów i zużycia energii elektrycznej przyczynia się nie tylko przejście na produkcję własną pod postacią paneli słonecznych i magazynów energii. Równie ważne jest zapewnienie komfortowych warunków klimatycznych danego obiektu. Im lepsza kondycja i izolacja budynku z zewnątrz, tym lepsze warunki panujące w środku. Izolacja ścian i przede wszystkim dachu przełoży się na rachunek ekonomiczny. W przypadku obiektów wielkogabarytowych o znacznej powierzchni dachu płaskiego zadbać należy zarówno o jego szczelność w zimie, jak i ograniczyć ryzyko nagrzewania w lecie – dzięki temu zredukujemy wydatki na ogrzewanie i klimatyzację.

Ale to nie wszystko, ponieważ nowoczesne powłoki hydroizolacyjne, które zapobiegają nagrzewaniu się dachów płaskich, poprawiają również wydajność umieszczonych na tej kondygnacji instalacji i urządzeń.

- Wysokie temperatury w sezonie letnim i przeważająca liczba dni słonecznych powodują znaczne podwyższenie temperatury pokrycia dachu, co z kolei wpływa na efektywność zamontowanych na dachu urządzeń – mówi Adam Koczorowski, uprawniony projektant instalacji elektrycznych i słaboprądowych Selena ESG. – Ten problem dotyczy również paneli fotowoltaicznych, które wbrew pozorom nie osiągają najwyższej wydajności w miesiącach letnich właśnie ze względu na niesprzyjające warunki termiczne. Dlatego warto zastosować proste i efektywne rozwiązanie, jakim jest innowacyjna powłoka COOL-R®. Łatwa w aplikacji warstwa hydroizolacji odbija promienie UV, dzięki czemu zmniejsza temperaturę dachu, przyczyniając się zarówno do zmniejszenia temperatury wewnątrz budynku, jak i zwiększenia wydajności modułów fotowoltaicznych światłem odbitym, które zwiększa wydajność wewnętrznej powierzchni coraz bardziej popularnych modułów bifacjalnych (czyli dwustronnych).

Konserwacja i przeglądy

Trwałość i bezawaryjność instalacji fotowoltaicznej zależna jest również od właściwego jej użytkowania, zgodnego z zaleceniami producentów paneli. Postęp technologiczny pozwala na optymalizację pracy modułów solarnych w oparciu o dane, jakich dostarcza nowoczesne oprogramowanie do monitorowania jej parametrów. Dzięki temu zyskujemy dane na temat wydajności, ale również potencjalnych sytuacji awaryjnych.

Oprócz zdalnego monitorowania pracy instalacji, powinna być ona kontrolowana również na miejscu. Zaleca się, by raz w tygodniu i każdorazowo po wystąpieniu ekstremalnych sytuacji pogodowych przeprowadzić inspekcję wizualną paneli na wypadek powstałych uszkodzeń, pęknięć czy osłabienia mocowania.

Bezwzględnie raz do roku, w wyniku kompleksowego przeglądu, powinny zostać ocenione stan paneli fotowoltaicznych, jaki i całej powierzchni dachu.

 

Źródło: Selena

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: