Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Architektura Bez Granic - Inspiracje

Ocena: 0
2324
Współczesna architektura borykać musi się z olbrzymią ilością wyzwań.

Jürgen H. Mayer w trakcie wykładu (z lewej) oraz Stanisław Jędraszewski, Prezes Zarządu Bauder Polska Sp. z o.o.

Współczesna architektura borykać musi się z olbrzymią ilością wyzwań. Nie chodzi już tylko o estetyczny aspekt budownictwa, ale o kontekst, wpisanie projektów w przestrzeń nie tylko geograficzną, ale też kulturową. Ekspansja nowoczesnych technik i nieustanna globalizacja stawiają architekta w obliczu nieuchronnej konfrontacji z światem zewnętrznym. Przenikanie się myśli projektowej, ekspansja pracowni poza granice własnego kraju to dzisiaj norma. I właśnie taki temat podejmowała międzynarodowa debata, zorganizowana z udziałem światowej klasy architektów.

Symboliczny był wybór miejsca, w którym odbyło się spotkanie – krakowski hotel Park Inn został zaprojektowany przez gościa debaty, niemieckiego architekta Jürgena H. Mayera, autora licznych, utytułowanych projektów, realizowanych nie tylko w Europie. Partnerował mu Przemo Łukasik z gliwickiej pracowni Medusa Group, propagator loftów, autor doskonale przyjętych w Polsce i poza jej granicami prac. 

Spotkanie rozpoczęło się od autorskich wykładów architektów, zaś późniejszą dyskusję prowadził arch. Oskar Grąbczewski. 

Poruszone w niej zagadnienia dotyczyły ewolucji nowoczesnych kanonów architektonicznych, powiązania projektowania z lokalnym kontekstem jako wyzwania dla pracowni spoza kraju, ale też migracji doświadczeń jako wzbogacania kultury innych regionów. Podniesione zostały też problemy, na jakie najczęściej napotyka się podczas takiej ponadgranicznej kooperacji inwestorów i architektów. Czego uczymy się od architektów zza granicy i co sami możemy im zaoferować?

Dyskutowane tematy wzbudziły duże emocje wśród licznie zgromadzonej, ponad 100 osobowej grupy przedstawicieli środowiska architektonicznego, którzy żywo angażowali się w dyskusję. Było to najlepszym potwierdzeniem aktualności tematyki, jaką poruszono na spotkaniu.

Debata, będąca pierwszą z przygotowanych spotkań, była możliwa dzięki firmie Bauder Polska, sponsorowi cyklu konferencji Architektura bez Granic – Inspiracje. 

Źródło: Dachy, nr 10 (130) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: