Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Wydajność i efektywność na dachu płaskim z EJOT ECOset HTK

Ocena: 5
2624

ECOset HTK marki EJOT to półautomatyczny osadzak do mocowania mechanicznego izolacji wodochronnych na dachach płaskich.
 

 

Jednym z najważniejszych elementów każdej konstrukcji budowlanej jest dach. Od jego konstrukcji zależy bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Jednym z obecnie panujących trendów wśród pokryć dachowych jest dach płaski. Zgodnie z normą PN-EN 1991-1-4:2008, dach płaski charakteryzuje się nachyleniem połaci (α) w zakresie -5° < α < 5°. Świetnie sprawdzi się w przypadku śmiałych koncepcji architektonicznych i nieszablonowych brył budynków.

Pokrycia dachowe mocowane są mechanicznie do konstrukcji nośnej dachu przy pomocy łączników dachowych. Te umieszczane są w strefie zakładu membrany hydroizolacyjnej przy układzie jednowarstwowym z zachowaniem minimum 10 milimetrów odstępu pomiędzy krawędziami membrany, a skrajnym punktem talerzyka dociskowego łącznika dachowego. Podczas montażu łączników dachowych należy zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty, jak wykonanie połączeń na taką samą głębokość – i z taką samą siłą – oraz osadzanie łączników prostopadle do podłoża. 

 

Mocowanie mechaniczne izolacji na dachach płaskich

 

Pokrycie wodochronne dachu płaskiego można mocować na kilka sposobów. Jednym z nich jest mocowanie mechaniczne warstw do podłoża nośnego. Wykorzystywane są do tego  łączniki do mocowania mechanicznego izolacji na dachach płaskich. Należy skonfigurować odpowiedni zestaw - w zależności od grubości elementów mocowanych oraz podłoża, do którego mocowana jest izolacja dachu płaskiego.

Mocowanie mechaniczne izolacji na dachach płaskich musi być wykonane zgodnie z planem mocowania mechanicznego izolacji. EJOT na podstawie wykonanych badań dynamicznych dla poszczególnych pokryć dachowych i rodzajów podłoży, wykonuje plan mocowania mechanicznego dachu płaskiego.

 

Precyzja montażu z EJOT® ECOset HTK

 

Zastosowanie półautomatycznego urządzenia, jakim jest osadzak EJOT® ECOset HTK, zapewnia szybkość pracy i precyzję każdego mocowania. Sam proces montażu przebiega w zaledwie dwóch etapach: załadowaniu łącznika (w górę) i jego montażu (w dół) w podłożu poprzez termo- i hydroizolację do blachy trapezowej. 

Łączniki – a tych na dachach wielkopowierzchniowych mogą być nawet tysiące - wkręcane są zawsze z taką samą siłą (dzięki możliwości regulacji sprzęgła głębokościowego) i na taką samą głębokość, prostopadle do powierzchni. Pozwala to uniknąć wgnieceń w membranie oraz zbyt głębokiego lub płytkiego osadzenia łączników w warstwie termo- i hydroizolacji. Zamontowane są one bowiem w ten sam, powtarzalny sposób. Co ważne, dzięki pracy z urządzeniem, zagwarantowane jest teleskopowe działanie łącznika, które zabezpiecza przed uszkodzeniem hydroizolacji. Warto pamiętać również, że urządzenie angażuje pracę zaledwie jednego montera. Urządzenie posiada trzy poziomy regulacji, a przed rozpoczęciem pracy należy je ustawić pod kątem długości tulei. EJOT® ECOset HTK zapewnia błyskawiczny załadunek 25 sztuk skompletowanych łączników.

 

 

Oszczędność, szybkość i efektywność

 

Mając na uwadze szczelność układu, jego trwałość, ale też aspekty ekonomiczne, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które skrócą czas pracy, a równocześnie pozwolą obniżyć jej koszty. Dlatego właśnie urządzenie montażowe ECOset HTK jest odpowiedzią marki EJOT na potrzeby wykonawców również w zakresie optymalizacji mocowania izolacji na dachach, zapewniając mechanizację procesu montażu łączników dachowych.  

Oszczędności dotyczą zarówno kosztów, jak i czasu. Zaczynają się już na etapie projektowania, dzięki wsparciu technicznemu specjalistów marki i odpowiednich narzędzi, takich, jak program do obliczeń dachowych. Etapem końcowym jest szybki montaż, możliwy dzięki automatyzacji i znakomitej wydajności. Przy zastosowaniu tak zaawansowanego technicznie urządzenia, mocowanie termo- i hydroizolacji za pomocą skompletowanych łączników EJOT HTK 2G z wkrętem EJOT Dabo®, TKR, TKE lub VHT-R, gwarantuje najwyższą jakość i  precyzję dosłownie każdego mocowania. I co ważne z punktu widzenia montera – w pozycji stojącej, przekładając się na komfort i wydajność jego pracy. Co warte podkreślenia - efektywność prac związana jest ze sprawnym montażem, a ten wiąże się nie tylko z zasobami ludzkimi, ale również serwisem marki EJOT, gdyż łączniki docierają na budowę już skompletowane.

 

EJOT Polska w zakresie łączników do mocowania dachów płaskich oferuje szerokie portfolio produktów, jak wkręty dachowe Dabo®, wkręty dachowe do betonu, talerzyki stalowe, tuleje tworzywowe czy profil dachowy FP. Doradcy EJOT pomagają również w doborze rozwiązań. Dodatkowo obliczyć mogą ilość łączników potrzebnych dla danego obiektu. Wynikiem ich pracy są wyliczenia ilości łączników dla inwestycji z uwzględnieniem wymogów normy (Eurokod). 

 

Źródło: EJOT Polska

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: