Kondensacja. Zawilgocenie. Skropliny. To słowa, na dźwięk których niejednemu dekarzowi włos jeży się na głowie. Co zrobić, aby realizacja dachu płaskiego nie zamieniła się w… mokrą robotę? Z pomocą przychodzi całkowicie szczelny, nienasiąkliwy materiał termoizolacyjny.
Wilgoć w postaci ciekłej penetrująca wnętrza dachów płaskich to poważny problem z wielu względów. Wymienić należy tu pogarszanie się właściwości termoizolacyjnych warstwy ocieplenia, rozwój grzybów i pleśni, korozję drewnianych elementów konstrukcyjnych, łuszczenie się warstw wykończeniowych i tworzenie się na ich powierzchni nieestetycznych pęcherzy, przedwczesne starzenie się materiałów budowlanych, a nawet wykruszanie się betonu z powierzchni stropu.
Zarówno obiekty użytkowe, jak i wiele współcześnie budowanych domów posiada dachy płaskie i poddasza użytkowe, które zawężają możliwość swobodnej wentylacji w konstrukcji i termoizolacji dachu, co sprzyja gromadzeniu się skroplin, a te prowadzą do zacieków. W zależności od czynników środowiskowych oraz skali ewentualnych błędów, zarówno na poziomie projektu, jak i samego wykonania, proces ten może trwać równie dobrze kilka lat, co niekiedy nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od skali błędów, tempa budowy i pogody.
Co gorsza, problem wilgoci gromadzącej się we wnętrzu konstrukcji może przez wiele lat pozostawać ukryty, aż do chwili pojawienia się zacieków. Wielu dekarzy dokonujących remontów lub przeróbek kilkuletnich bądź kilkunastoletnich dachów odkrywa, że izolacja z wełny mineralnej czy styropianu pod membranami i foliami wstępnego krycia jest mokra.
Wszystkie te powyższe problemy mogą oznaczać dla wykonawcy niezadowolenie inwestora i konieczność uwzględnienia reklamacji. Stara zasada mówi, że za błędy się płaci. A gdyby tak istniał jeden materiał termoizolacyjny, który pozwalałby spać spokojnie z myślą, że dach pozostanie na zawsze suchy?
Dach płaski? Ze spienionym szkłem komórkowym FOAMGLAS ujdzie Ci to na sucho!
Dachy płaskie to wbrew pozorom bardzo wymagające konstrukcje, więc bardzo trudno jest o realizację w 100% pozbawioną choćby najmniejszych nieszczelności. Praktyka wykonawcza pokazuje z kolei, że „tradycyjne” materiały termoizolacyjne z biegiem lat tracą swoje właściwości lub ulegają deformacji i zmieniają swoje parametry fizyczne, np. tracąc swoją grubość, przez co nie są już ani wodoodporne, ani paroszczelne. Tradycyjne materiały nigdy nie wyeliminują więc w 100% ryzyka wnikania wody i kondensacji pary wodnej w przegrodzie i warstwie termoizolacji.
Jedynym sposobem na uniknięcie tego ryzyka jest zastosowanie w pełni paroszczelnego materiału termoizolacyjnego. W tę charakterystykę doskonale wpisują się płyty szkła spienionego FOAMGLAS.
Kompaktowy dach płaski na blasze trapezowej
1. Blacha trapezowa
2. Wypełnienie wełną mineralną
3. Warstwa samoprzylepna
4. FOAMGLASR SLABS układane na gorący bitum + zalane od góry warstwą gorącego bitumu
5. Dwie warstwy bitumicznych membran hydroizolacyjnych, górna warstwa odporna na działanie promieni UV
Kompaktowy dach zielony na stropie o konstrukcji drewnianej
1. Konstrukcja dachu drewnianego ze spadkiem
2. Płyta drewniana
3. FOAMGLASR READY BLOCK klejony na zimno na całej powierzchni oraz całkowite wypełnienia spoin za pomocą PC 500
4. Dwie warstwy bitumicznych membran hydroizolacyjnych
5. Warstwa oddzielająca / zabezpieczająca
6. Roślinność (ekstensywna lub intensywna)
Kompaktowy dach zielony na podłożu betonowym
1. Podłoże betonowe
2. Płyty FOAMGLAS układane na gorącym bitumie
3. Wodoodporna membrana bitumiczna
4. Warstwa filtracyjna
5. Roślinność (ekstensywna lub intensywna
To, co wyróżnia ten materiał, to unikatowa struktura składająca się z milionów całkowicie szczelnych, hermetycznie zamkniętych komórek powstałych z czystego szkła. Ten niezwykle trwały, a jednocześnie lekki i łatwy w montażu materiał stanowi barierę nie do pokonania dla wilgoci. Nieskończony współczynnik oporu dyfuzji pary wodnej oznacza, że szkło komórkowe zawsze i w każdych warunkach pozostaje w 100% suche, eliminując ryzyko przenikania kondensatu zarówno do materiału, jak i do zabezpieczanych konstrukcji – niezależnie, czy mamy do czynienia z dachem na podłożu betonowym, drewnianym czy też z blachy trapezowej.
Jak pokazuje praktyka, dach zaizolowany spienionym szkłem komórkowym pozostaje bezawaryjny przez cały okres życia budynku. Nawet, jeśli dojdzie już do rozszczelnienia warstw hydroizolacji, płyty FOAMGLAS będą chronić dach przed przeciekami. Wówczas naprawiamy wyłącznie wierzchnie warstwy dachowe, bez konieczności przeprowadzania kosztowych i powracających całościowych remontów! Żaden inny materiał termoizolacyjny dostępny na rynku nie może pochwalić się podobną charakterystyką
Korzyści widoczne gołym okiem
Zastosowanie szkła komórkowego oznacza definitywny koniec zmartwień o zawilgocony dach, rozwój pleśni i grzybów wewnątrz konstrukcji czy korozję elementów pod izolacją. Ponieważ wydajność płyt szkła spienionego pozostaje bez zmian przez cały okres eksploatacji, mamy też gwarancję zachowania założonych w projekcie parametrów termoizolacyjnych przegrody. Dekarza ucieszy także fakt, iż w jednym rozwiązaniu zyskuje termoizolację, paroizolację oraz warstwę antykorzenną na przykład dla dachu zielonego, co ogranicza ryzyko kosztownych błędów montażowych.
Spienione szkło komórkowe FOAMGLAS to swojego rodzaju „polisa ubezpieczeniowa” dla wykonawców dachów płaskich. Ewentualne błędy lub nieszczelności stają się łatwiejsze i mniej kosztowne w naprawie. Zyskują wszyscy!
Rozwiązanie, które docenili nasi południowi sąsiedzi
W całej Europie można natknąć się na obiekty sportowo-rekreacyjne, w których dachy zaizolowane zostały płytami ze spienionego szkła komórkowego. Jednym z nich jest basen pływacki Kraví Hora w czeskim Brnie.
Obiekt ten zdobył nagrodę architektoniczną za między innymi, subtelność swojej konstrukcji oraz wrażenie lekkości. Kluczową rolę odegrał w tym wybór systemu okładziny dachowej – kompaktowej struktury FOAMGLAS. Całkowita grubość dachu wynosi zaledwie 20 cm i rzeczywiście obejmuje wszystko: zapewniającą podparcie sklejkę, płyty paroizolacyjne wykonane z materiału FOAMGLAS oraz górną powierzchnię warstwy wodoodpornej. Pomimo tak wąskiego przekroju, konstrukcja dachu znajdującego się nad wyjątkowo wilgotnym i ciepłym środowiskiem jakim jest basen, jest idealnie równa. Kompaktowy dach FOAMGLAS charakteryzuje się między innymi, bardzo małym ciężarem, ponieważ nie wymaga stosowania zbędnych warstw, np. obciążenia żwirowego, jak w przypadku dachów odwróconych, czy wzrostu ciężaru i grubości w przypadku dachów dwuwarstwowych.
FOAMGLAS cechuje także dobra ognioodporność, która jest bardzo ważnym parametrem w przypadku dachów kryjących przestrzenie publiczne. Nieskomplikowana forma dachu kompaktowego FOAMGLAS umożliwia projektowanie takich dachów na budynkach wewnątrz których panują wymagające warunki środowiskowe, które są w pełni bezpieczne, funkcjonalne i architektonicznie innowacyjne.
Zobacz więcej realizacji z udziałem rozwiązań termoizolacyjnych ze spienionego szkła komórkowego na www.foamglas.pl
- Jak rozwiązać problem kondensacji pary wodnej, przecieków i podciągania wilgoci w strefach dachów, cokołów czy fundamentów w obiektach o wysokiej wilgotności?
- Jak projektować i czego wymagać, aby użyty w czasie modernizacji lub napraw materiał nie zmienił swojej wagi i parametrów termicznych przez cały okres użytkowania obiektu?
- Jak i czym izolować termicznie podłogi sportowe, bezpiecznie ogniowo (A1) i bez jakichkolwiek odkształceń (0% deformacji)?
- Jak zmodernizować obiekt sportowy w sposób bezpieczny i trwały na dziesięciolecia, a zarazem prosty i dostępny na co dzień?
Jeśli szukacie Państwo odpowiedzi na te pytania... umówmy się na spotkanie!
Przyjedziemy, zapoznamy się z aktualnym stanem obiektu, bezpłatnie przygotujemy analizę i zalecenia do przeprowadzenia modernizacji, podpowiemy odpowiedni system izolacji, który rozwiąże Państwa problemy raz na zawsze.
+48 609 99 28 29
Lukasz.Barcz@owenscorning.com
+48 887 77 23 55
Zdzislaw.Woznicki@owenscorning.com
Źródło: Owens Corning, FOAMGLAS