Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Taśmy uszczelniająco-wentylacyjne BMI Braas

Ocena: 5
2394

Grupą akcesoriów, na które często inwestor nie zwraca większej uwagi, a które mają znaczenie estetyczne i funkcjonalne, są taśmy uszczelniająco-wentylacyjne na kalenice i naroża oraz do obróbek kominów. Do czego służą i dlaczego ważna jest ich jakość? Wyjaśnia doświadczony wykonawca dachów Daniel Czarnecki.

 

Obróbki a uszczelnianie

Podczas prac dekarskich na dachu spadzistym wykonawca musi fachowo wykończyć obróbkę komina, okna dachowego czy załamania połaci dachu tak, aby zetknięcie się dwóch różnych materiałów i płaszczyzn nie ucierpiało na szczelności. Przez wiele lat typowym materiałem do obróbki komina była blacha. Ponieważ nie jest to materiał elastyczny, wprowadzenie nowocześniejszego rozwiązania, jakim jest taśma, znacznie poprawiło pracę dekarzy i efektywność oraz estetykę obróbek. 

Dziś trudno mi wyobrazić sobie pracę na dachu bez prekursorskiego rozwiązania marki Braas – taśmy Wakaflex 2, która jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem do estetycznego połączenia dachu z kominem, ścianami bocznymi lukarn czy innymi elementami, które wystają ponad dach – mówi inż. Daniel Czarnecki, właściciel firmy Czar-Dach, Stargard Szczeciński. - Plastyczność taśmy Wakaflex zastępuje czynności lutowania czy kłopotliwego przyklejania, ponieważ elastyczność wzdłuż i w poprzek umożliwia szybkie i szczelne obrobienie narożników komina – dodaje Superdekarz.

 

Tak więc samospajające się właściwości materiału taśmy Wakaflex i odporność na odkształcenia, a także wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne oraz upływ czasu sprawiają, że produkt jest wart uwagi nie tylko dekarza, ale i inwestora. Innym atutem jest bogata paleta kolorystyczna, co sprawia, że łatwo dopasować kolor taśmy do koloru dachówek. I na koniec – Wakaflex 2 ma 20 lat gwarancji na wodoszczelność udzielonej przez producenta, markę BMI Braas. 

 

Uszczelnianie a wentylacja

Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się nie tylko szczelność, ale również wentylacja. To dzięki niej pod połacią nie gromadzi się wilgoć, a swobodny przepływ powietrza pozwala na jej odprowadzenie do atmosfery. Elementami składowymi dachu, które muszą zapewnić szczelność oraz wentylację są: okap, kalenica i naroże.

Tu również z pomocą przychodzą specjalistyczne taśmy, które dają się plastycznie formować nawet na wysokoprofilowanych dachówkach, a przy tym zapewniają wentylację i chronią przed wnikaniem deszczu i śniegu. Jednym z bardzo popularnych w Europie produktów do stosowania na kalenicę i naroże jest taśma uszczelniająco-wentylacyjna Figaroll Plus.

 

 

Taśmę Figaroll Plus montuje się na dachach skośnych o minimalnym nachyleniu 150. Choć jej montaż nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, jest łatwy i szybki, to trzeba przeprowadzić go zgodnie ze sztuką dekarską – mówi Daniel Czarnecki, Superdekarz i Certyfikowany Dekarz Braas. – Drugim wartym uwagi produktem do stosowania zarówno na dach pokryty dachówką profilowaną, jak i płaską, jest taśma Metalroll 2, w której innowacyjna technologia pozwala na rozciągnięcie poprzeczne taśmy z 26 aż do 32 cmPodczas przygotowywania zestawienia materiałów i kosztów budowy dachu zawsze zwracam uwagę inwestora na wysoką jakość produktów, a w szczególności tych, które odpowiadają za wentylację i szczelność połączeń z dachówką.

 

Źródło: Superdekarz

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: