Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

System SturmFIX na letnie wichury

Ocena: 5
3599

Solidny dach, odporny na działanie silnych zjawisk atmosferycznych to odpowiednio dobrane dachówki i system mocowania.

 

 

„Wszystkie budynki, czy to jednorodzinne czy gospodarcze, powinny być budowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Tam, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury zdecydowanie należy wybrać cięższe, solidniejsze pokrycie z niewielkich elementów, takich jak dachówki ceramiczne i zabezpieczać pokrycie dachu dodatkowym mocowaniem. Tym bardziej, że wystarczy proste, a bardzo skuteczne rozwiązanie. W swojej ofercie mamy specjalne spinki do montażu dwóch dachówek jednocześnie, SturmFIX, które chronią dachówki przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru.” – powiedział Maciej Brzozowski, Menedżer Produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie Wienerberger.

Solidny dach, odporny na działanie silnych zjawisk atmosferycznych to odpowiednio dobrane dachówki i system mocowania. Te ceramiczne same w sobie stanowią dobrą ochronę przed wiatrem. Ich stosunkowo duży ciężar sprawia, że skuteczniej stawiają opór siłom ssącym powietrza. Popularna w niektórych rejonach Polski, znacznie lżejsza blachodachówka, przy takich anomaliach pogodowych często się wygina, odkształca a w ekstremalnych przypadkach – zerwaniu ulega cała połać dachu. Jednak nie tylko masa dachówek ceramicznych wyróżnia je na tle innych pokryć. Dzięki temu, że dach złożony jest z wielu elementów o stosunkowo niewielkich wymiarach, nie występuje tu tzw. efekt żagla. Silne podmuchy podnoszą wówczas całą dużą połać dachu i „żagiel” odfruwa.

W komplementarnym systemie dachowym Koramic, dostępne jest też rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza dach ceramiczny przed wichurami przekraczającymi 100 km/h. To system SturmFIX, polegający na mocowaniu dwóch dachówek jedną spinką, przez co są one solidnie połączone ze sobą, jak i z drewnianą konstrukcją dachu (więźbą). Na całej połaci tworzy się spójny system blokujący przed zerwaniem stosując kilka spinek w rzędzie. Rozwiązanie jest dedykowane do wybranych modeli dachówek zakładkowych Koramic, posiada Aprobatę Techniczną ITB AT-15-9001/2012, a także otrzymało rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy świadczącą o jego skuteczności.

 

Źródło: Wieneberger

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: