Jak każda nowość, rynny kwadratowe zostały powitane przez inwestorów entuzjastycznie, ale nie bez wątpliwości. Czy na pewno nowy produkt jest tak samo dobry jak półokrągły poprzednik? Jak pokazało kilka następnych lat – jak najbardziej. Niestandardowa, prosta forma świetnie sprawdza się w odprowadzaniu z dachu deszczówki i wody roztopowej. Kwadrat był idealnym rozwiązaniem na rynku, którego coraz większą część zajmowały nowoczesne, minimalistyczne wzory. Jednak wybierając rynny kwadratowe nie musimy koniecznie trzymać się modernistycznych trendów – przekrój ten pasuje zarówno do modnych, dwuspadowych dachów, jak i wielopołaciowych konstrukcji. Producenci najgłośniej reklamują same rynny, ale w ich ofertach znajdziemy również potrzebne akcesoria i połączenia w tym samym kwadratowym stylu.
Charakterystyka rynien kwadratowych
Orynnowanie jest bardzo istotnym elementem dla bezpieczeństwa naszego dachu i nie warto na nim oszczędzać. Lepiej skorzystać z oferty uznanego producenta i wybrać system, którego trwałości, efektywności i jakości jesteśmy pewni. Jedną z najlepszych na rynku jest teraz rynna kwadratowa NIAGARA znajdująca się w ofercie Blachy Pruszyński. Jej właściwości zostały docenione przez liczne środowiska branżowe – produkt otrzymał na przykład Złoty Medal Budma 2022.
Te rynny kwadratowe odprowadzają wodę skutecznie, a nawet z ponad przeciętną efektywnością, ponieważ są specjalnie pogłębione. To czyni je idealnymi kandydatami w miejscach szczególnie wilgotnych i deszczowych. Orynnowanie NIAGARA jest też wyjątkowo mocne i trwałe, co należy przypisać stali, z której jest wykonana. Blachy Pruszyński otrzymuje surowiec od światowej renomy dostawców, zostaje ona później ocynkowana i powleczona poliuretanową powłoką ochronno-dekoracyjną. Warstwa jest gruba na 50 μm, dzięki czemu wykazuje wyjątkową wytrzymałość na czynniki pogodowe, promieniowanie UV, zmiany temperatury, korozję i trudniej jest ją zniszczyć mechanicznie.
Wsparcie i sposoby montażu
System rynnowy NIAGARA jest wyjściem w stronę inwestora również w kwestii montażu. Jest on przystosowany do montażu w kilku różnych systemach: gzymsowym, bezokapowym, okapowym i ukrytym. Jeśli zależy nam na schowaniu orynnowania, w ofercie Blachy Pruszyński dostępna jest specjalnie dopasowana do NIAGARY maskownica. Można ją dołączyć do orynnowania w każdym z wymienionych wyżej rodzajów montażu, co również jest usprawnione przy wykorzystaniu specjalnej spinki.
Z drugiej strony ułatwienia zapewnione przez producenta dotyczą też sprawności procesu montowania. Pracownicy budowlani zauważają i cenią łatwość montażu NIAGARY. Ze strony wykonawców bardzo pomocna jest specjalna złączka rynnowa. Posiada ona uszczelkę, która gładko łączy narożniki z rynnami, co z kolei ułatwia zadanie wykonawcom – nie muszą przeprowadzać dodatkowych prac nad łączeniami. Nie zapominajmy jednak dopilnować by prace montażowe były przeprowadzane zgodnie ze wskazówkami producenta załączonymi do orynnowania.
Za to inwestorzy na pewno docenią haki combi, ponieważ pozwalają one zamontować NIAGARĘ na już skończonych dachach, bez uprzedniego demontażu części pokrycia. Dzięki temu orynnowanie jest produktem zarówno dla nowych, jak i dawno zbudowanych budynków. Jednak przede wszystkim NIAGARA to całkowity system, więc nie musimy się martwić dopasowywaniem do niego rur spustowych, łączeń i innych potrzebnych elementów. Kompletowanie kolanek, trójników, sztucerów, obejm i mufek nie jest kłopotem.
Regulowanie rynien kwadratowych
W tej kwestii akurat tradycyjne, półokrągłe rynny nie różnią się zbytnio od rynien kwadratowych. Nie unikniemy docinania rynien, ale dobrze jest postarać się o długie elementy – im będą dłuższe, tym mniej połączeń, w których mogą powstawać przecieki. Standardowe wymiary NIAGARY Kwadratowej, zaprojektowanej przez firmę Blachy Pruszyński dla domów jednorodzinnych, to rynna 1,25 m i rura 0,8 m, które możemy otrzymać w odcinkach 3 i 4 m.b.
NIAGARA Kwadratowa to ogólnie uznany system rynnowy, którego testy i praktyka potwierdziły efektywność orynnowania w odprowadzaniu wody. Parametry systemu są szczególnie dobre, ale pamiętajmy o regularnej konserwacji i czyszczeniu dla przedłużenia jego stanu świetności.
Źródło: Blachy Pruszyński