Jesień to ostatni dzwonek na podjęcie działań związanych z remontem, wymianą lub dodatkowym zabezpieczeniem dachu. Podczas długich mroźnych miesięcy pokrycie dachowe jest szczególnie narażone na liczne uszkodzenia oraz działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Na co warto więc zwrócić uwagę podczas sezonowego przeglądu?

Nadchodzący czas to prawdziwy test szczelności pokrycia dachowego. Zmieniający się w Polsce klimat atmosferyczny - silne wiatry sięgające 100 km/h czy bardzo niskie temperatury mają duży wpływ na stan i jakość połaci. Dlatego konserwacja i regularny przegląd dachu to podstawa. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy fachowca, który wprawnym okiem potrafi wyłapać najmniejsze uszkodzenia w miejscach szczególnie narażonych na działanie niekorzystnych czynników. W wielu przypadkach wsparcie dekarza może uchronić zarówno nasz portfel, jak i komfort mieszkania jeszcze przed rozwinięciem poważnego problemu. Jeśli jednak przegląd chcemy wykonać samodzielnie powinno się zwrócić szczególną uwagę na miejsca przecinania się połaci z pionowymi elementami: kominami, lukarnami i koszami.
Dach dobrze dobrany
Nieodłącznym elementem właściwie wykonanego dachu są obróbki blacharskie. To wszystkie dodatkowe elementy znajdujące się w licznych zagięciach pokrycia lub miejscach zabezpieczających przed przeciekaniem i uszkodzeniami. Swoim kształtem i kolorem dostosowane są do wybranego pokrycia, pełniąc dodatkowo funkcje estetyczne i scalając wszystkie elementy dachu w jedną, spójną całość.
"Obróbki blacharskie to tak naprawdę zwieńczenie pracy dekarza. Obecne rozwiązania na rynku pokryć dachowych pozwalają na skuteczną ochronę, nawet przed silnym działaniem korozji bądź anomaliami pogodowymi. Przykładem podniesienia trwałości produktu mogą być specjalne powłoki ochronne stosowane na blachodachówce. Jedną z nich jest powłoka Pladur®Wrinkle Mat Plus o podwyższonej zawartości cynku i magnezu. Jej unikalne właściwości nadają pokryciu niezwykłą trwałość, wytrzymałość oraz zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Może ona być stosowana zarówno na blachodachówkach, panelach dachowych, jak i blachach trapezowych. Trwałość i jakoś tej powłoki potwierdza pisemna gwarancja producenta, która obejmuje aż 50 lat" - mówi mgr inż. Kazimierz Miśkowiec, ekspert ds. oceny jakości blach dachowych w firmie Blachotrapez.
Gąsiory, śniegołapy i wiatrownice - czyli dodatkowe zabezpieczenia
Wybierając pokrycie dachowe i jego elementy składowe warto pomyśleć o jego dodatkowych zabezpieczeniach. Wśród nich wyróżnić można gąsiory, wiatrownice, koronki, śniegołapy, pasy nadrynnowe i podrynnowe, ofasowania boczne i inne akcesoria do wykończenia dachu. Przygotowując dom na różne warunki pogodowe podczas najzimniejszych miesięcy w roku, warto zwrócić szczególną uwagę na śniegołapy, czyli stalowe elementy służące do rozbijania gwałtownie osuwającego się śniegu, a także częściowego zatrzymywania pokrywy śnieżnej. Chronią one również orynnowanie podczas wiosennych odwilży.
"Nie mniej istotną funkcję pełnią wiatrownice, które chronią konstrukcje dachowe oraz pozostałe elementy pokrycia przed silnym wiatrem. Jednym z przełomowych rozwiązań produktowych było stworzenie wiatrownicy profilowanej z blachy, która jest niezwykle łatwa w montażu i uniwersalna - pasuje do każdego rodzaju profilu blachodachówki i blachy trapezowej. Nie posiada ona żadnych ostrych krawędzi dzięki czemu nie uszkadza lakieru pokrycia" - dodaje mgr inż. Kazimierz Miśkowiec.
ABC dachu - co trzeba wiedzieć o jego pielęgnacji
Większość z drobnych prac jesiennych może być wykonana samodzielnie przy pomocy dedykowanych środków i sprzętów domowych. 4 istotne elementy, o których należy pamiętać podczas pielęgnacji dachu to:
Udrożnione rynny - podczas deszczowych dni ważne jest odpowiednie odprowadzanie wody z dachu. Szczególnie jesienią, w rynnach gromadzą się liście, gałęzie oraz piach, które utrudniają prawidłowy odpływ wody. Rynny należy udrożnić i usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia mogące zniszczyć elewację domu bądź podprowadzić wilgoć pod dach. Oczyszczone pokrycie - dach można umyć miękką szczotką oraz myjką ciśnieniową, spłukując go od góry. Silniejsze zabrudzenia mogą wymagać odpowiednich detergentów i środków czyszczących skierowanych do pokryć dachowych. Warto pomyśleć o użyciu środków konserwujących np. wosku w płynie. Usunięta korozja - warto obserwować pokrycie i pozbywać się problemu już na samym początku. Ślady korozji należy dokładnie wyczyścić i zamalować specjalną farbą antykorozyjną wstrzymującą dalszą degradację powierzchni lakierniczej. Szczelne okna dachowe -stolarka okienna również powinna być poddawana regularnej kontroli. Wokół kołnierza i oblachowania często gromadzą się zanieczyszczenia i liście utrudniające odpływ wody z dachu. W zależności od materiału okna należy zabezpieczyć uszczelki i ramę odpowiednimi środkami konserwacyjnymi.
Dach to wizytówka oraz jeden z głównych elementów domu, dlatego zadbany i regularnie pielęgnowany może zapewnić bezpieczeństwo i ochronę na wiele lat. Systematyczna konserwacja i wykrycie nawet najmniejszych uszkodzeń dachu podczas jesiennego przeglądu zapobiegnie narastaniu problemu już na samym początku. Warto więc wykonać go jak najlepiej, by nie dać się zaskoczyć dachowym problemem w samym środku zimy.
Źródło i zdjęcie: Blachotrapez