Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Membrana fotowoltaiczna na dachy płaskie

Ocena: 5
2930

Dachy płaskie o niewielkiej nośności nie nadawały się dotąd do montażu instalacji solarnych.

 


Fot. Centrosolar

Jednak TF Membrane Professional produkcji Centrosolar ma nadzwyczaj mały ciężar (TF oznacza Thin Film). Cienkowarstwowe laminaty montuje się równolegle do dachu bez obawy nadmiernego obciążenia dachu czy utworzenia przeszkód, wokół których mogłyby się w zimie tworzyć zaspy śnieżne.

W membranie zastosowano technologię Triple-Junction, dzięki której system wytwarza prąd nawet w pochmurne dni czy przy rozproszonym świetle słonecznym.

Membrana nie wymaga dodatkowych podpór, jest lekka – świetnie nadaje się na dachy półokrągłe lub do remontowania dachów bitumicznych lub izolowanych membranami z tworzywa sztucznego.

TF Membrane Professional jest przeważnie układana jednowarstwowo. Mocuje się ją wzdłuż krawędzi łącznikami z podkładkami talerzowymi, a następnie krawędzie zgrzewa się gorącym powietrzem. Na podłożach betonowych membranę można kleić. Wszystkie przewody elektryczne biegną w specjalnym kanale wzdłuż modułów.

Membranę można układać także dwuwarstwowo. Wtedy najpierw kładzie się warstwę hydroizolacyjną, a do niej przygrzewa TF Membrane Professional. Zaletą tej technologii jest to, że w razie potrzeby instalację fotowoltaiczną można zdemontować i zastosować na innym dachu.

W skład całej instalacji poza TF Membrane Professional wchodzą: falownik zmieniający prąd stały w prąd zmienny, liczniki i bezpieczniki, skrzynka podłączeniowa do szeregowego połączenia modułów solarnych.Źródło: Dachy, nr (128) 
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: