Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jaką dachówkę wybrać - cz. 2: dachówka betonowa

Ocena: 5
6036

Dachówki betonowe wyszły z cienia cenionych i osadzonych w tradycji dachówek ceramicznych, odkrywając swoje zalety i piękno nie mniejsze niż pierwowzór. Dachówka betonowa stanowi dziś kanon dekarstwa. Dlaczego warto rozważyć jej zakup? W jakich kształtach czy technologiach możemy wybierać?

Czym jest dachówka betonowa?

Wizualnie dachówki betonowe niemal nie różnią się od ceramicznych, tak samo się też je układa. Podstawową różnicą między nimi jest jednak materiał, z jakiego są wykonane. Dachówka betonowa powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następuje przy pomocy bardzo trwałych pigmentów, które czynią pokrycie odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Druga zasadnicza różnica kryje się w wielkości – o ile na 1 metr dachówki ceramicznej profilowanej przypada mniej więcej 10-13 sztuk, to w przypadku dachówki betonowej ok. 10 sztuk. Mimo większego rozmiaru, za sprawą dwóch fal widocznych w dachówkach profilowanych, betonowa sprawia wrażenie drobniejszej. W efekcie dach wygląda delikatniej.

 Dachówki betonowe, inaczej zwane cementowymi, zyskują na popularności ze względu na wyjątkową trwałość, wspieraną przez nowe osiągnięcia technologiczne, jak np. technologia Cisar – mówi Damian Rolla, finalista programu Superdekarz 2016, właściciel firmy Usługi Ogólnobudowlane Damian Rolla z Głogowa – Dodajmy do tego duży wybór kolorów, sposobów wykończenia powierzchni oraz kształtów i okazuje się, że ceramikę wybieramy głównie z sentymentu jako „bliższą tradycji i naturze” oraz dla prestiżu. Dla mnie dachówka betonowa to synonim funkcjonalności i trwałości, jakiej oczekuje się po nowoczesnym budownictwie.

Funkcjonalność dachówek betonowych przejawia się m.in. w tym, że nie mają one poziomego zamka i przez to są wygodniejsze przy układaniu i drobnych naprawach dachu.

W czym wybierać?

Z uwagi na kształt i styl możemy przyjąć podział na dachówki profilowane (stylizowane) i płaskie (nowoczesne oraz karpiówki).  Oto najpopularniejsze z nich w ofercie marki Braas.

Dachówki profilowane

„Esówka”

To dachówka w formie fali, której pierwowzorem była ceramiczna „esówka” i „holenderka”. Przykładem jest dachówka Bałtycka z pochyloną falą - jej asymetryczność daje ciekawy efekt gry światła i cienia, doceniany przez polskich nabywców. Dostępna w 4 interesujących kolorach, również w technologii Cisar. Z kolei Celtycka wyróżnia się symetryczną falą – jej profil przypomina sinusoidę. To najczęściej kupowany model Braas w Polsce, którego sekret tkwi w ponadczasowym designie. Dostępna w technologii Lumino oraz Cisar.

Dachówka Bałtycka w kolorze brązowym

Rzymska i grecka

Dachówka Romańska marki Braas to betonowy odpowiednik dachówki ceramicznej „holenderki płaskiej”. Jest klasyczna i uniwersalna, ponieważ pięknie prezentuje się zarówno na małych budynkach, jak i okazałych willach. Dostępna w technologii Lumino oraz Cisar i w 5 najpopularniejszych kolorach: kasztanowym, ceglanym, brązowym, grafitowym i czarnym.

Romańska w tradycyjnym kolorze ceglanym

Dachówka Grecka marki Braas przypomina nieco „nadmuchaną” dachówkę Romańską i stanowi odpowiednik ceramicznych dachówek „romańskich”. Ma wyraźniejszy rysunek i wyższy profil w porównaniu do Romańskiej. Jest też masywniejsza w formie, dlatego świetnie sprawdzi się na dachach wielkopowierzchniowych. Dostępna w 3 kolorach: brązowym, ceglanym i czarnym.

Dachówki płaskie

Karpiówka

Betonowa dachówka karpiówka to ukłon w stronę tradycji i pochwała nowoczesności. Jej przykładem jest Reviva, która łudząco przypomina ceramiczną karpiówkę, choć jest lżejsza, tańsza i szybsza w układaniu  od swojej ceramicznej odpowiedniczki. Właśnie swojej lekkości zawdzięcza opinię idealnej do remontowanych dachów.

Betonowa karpiówka Reviva wcale nie jest gorsza od ceramicznej odpowiedniczki

Modele nowoczesne

Nowoczesność to prostota formy. I taka jest Teviva – dachówka o prostej linii i czystym kształcie, dostępna w dwóch kolorach kojarzonych z nowoczesnym budownictwem: czarnym i grafitowym. Produkowana jest w technologii Cisar.

Teviva to przykład modnej dachówki płaskiej - tu w równie modnym kolorze grafitowym

Tegalit Protegon to z kolei synonim „geometrii”. Dachówka ta jest odpowiednia zarówno do nowego, jak i remontowanego domu. Tegalit jest nieco grubszy od Tevivy i daje większy światłocień pod linią uskoku dachówki. Sprawia wrażenie masywniejszego dachu, nie ujmując budynkowi elegancji i prostoty.

Obalamy mity

To nieprawda, że „tylko ceramika jest ekologiczna”.

Dachówki betonowe dojrzewają w temperaturze do 60°C, w odróżnieniu od dachówek ceramicznych, które wypalane są w temperaturze ok. 1.000°C. Oznacza to oszczędność 70% energii i znaczną redukcję emisji CO2. Dach o powierzchni 160 m2 oszczędza tyle energii, ile starczyłoby do ogrzania domku jedno- lub dwurodzinnego przez rok. Dodatkowym argumentem za „ekologiczną stroną” betonu jest technologia Protegon - dzięki zastosowaniu w produkcji tlenku tytanu (tego, który stosuje się w kremach z filtrem UV) dachówki mniej się nagrzewają dzięki odbijaniu części promieniowania słonecznego. W upalne dni temperatura na spodzie dachówki jest nawet o 10 stopni mniejsza niż w przypadku innych dachówek, co przekłada się na komfort mieszkańców.

To mit, że dachówka betonowa jest mniej atrakcyjna, bo ma matowe wykończenie.

Technologia Cisar polega na zastosowaniu trzech warstw: nośnej (barwionej w masie o wysokiej wytrzymałości), wygładzającej (nasycona kolorem trwała warstwa drobnoziarnista) i warstwy uszlachetniającej (dwukrotnie nakładana powłoka  akrylowa). Te trzy warstwy zapewniają wytrzymałość, gładkość powierzchni oraz estetykę dachówki.

To właśnie Cisar sprawia, że nasze wyobrażenie o „chropowatości” czy „matowości” dachówek betonowych przestaje mieć rację bytu. Cisar wygładza powierzchnię betonu i dodaje jej połysku – mówi Rafał Szczepański, Superdekarz 2016, który położył w 2016 r. najwięcej dachów w technologii Cisar. Również technologia Lumino nadaje dachówkom lekki połysk, czyni ich kolor bardziej intensywnym i trwałym oraz zwiększa odporność na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu dachówki zachowują doskonały wygląd na długie lata.

 

Jeśli szeroka oferta nie pozwala spać, najlepiej porozmawiać z doświadczonym dekarzem i obejrzeć realizacje z zastosowaniem wybranych dachówek. Wybór zdecydowanie stanie się prostszy!

Kto zaś zdecydował się na pokrycie ceramiczne, tu może zapoznać z informacjami na temat dachówek ceramicznych.

www.superdekarz.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: