Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jak zadbać o dach, aby służył na lata?

Ocena: 5
2810

Pokrycie dachowe to ważny element każdego budynku. Nie dziwi zatem konieczność systematycznej konserwacji i dbałości o jego kondycję. Istnieje kilka newralgicznych parametrów, o które trzeba szczególnie zadbać. Oto one!

Szczelność dachu - podstawa zdrowego pokrycia dachowego

Głównie chodzi tu o zabezpieczenie przed przedostawaniem się wilgoci, która w znaczący sposób osłabia konstrukcję, a przede wszystkim więźbę dachową. Okazuje się, że najważniejsze dla zabezpieczenia dachu przed wilgocią jest jego odpowiednie nachylenie. Kąt nachylenia powinien umożliwiać swobodny spływ wody, aby nie gromadziła się ona na dachu. Poza tym należy zwrócić uwagę na szczelność dachu już na etapie jego wstępnego krycia - niezbędne jest pełne deskowanie i papa, dzięki którym dach pozostanie szczelny przez lata. Równie ważne jest uszczelnienie elementów wystających poza konstrukcję pokrycia - kominów oraz tych, które przerywają jego ciągłość - okien dachowych. Miejsca te narażone są na powstawanie nieszczelności, zatem koniecznie trzeba zastosować w nich specjalne zabezpieczenia w postaci kołnierzy odprowadzających wodę i materiałów ociepleniowych.

Czystość - kwestia nie tylko estetyczna

Gromadzące się na powierzchni dachu zanieczyszczenia nie tylko wyglądają brzydko. Skumulowane osady mogą stać się przyczyną naruszenia struktury dachówek czy blachy - popękana zewnętrzna część pokrycia dachowego to pierwszy krok do przenikania wilgoci i naruszenia szczelności. Dlatego warto regularnie dbać o czystość dachu, usuwać zanieczyszczenia i ewentualny mech. Ważne jest również udrażnianie rynien - zalegające w nich liście, igły czy gałęzie znacząco utrudniają przepływ wody deszczowej. Jak wiadomo, drożność rynien to klucz do efektywnego odprowadzania wilgoci, zatem trzeba o nią dbać.

Regularne przeglądy kluczem do sprawności technicznej dachu

Warto pamiętać, że w naszym kraju pogoda nie rozpieszcza - ulewne deszcze, silne wiatry, obfite śnieżyce i mrozy, a także upalne lato to czynniki obciążające pokrycie dachowe. Dlatego niezwykle ważna jest systematyczna kontrola stanu dachu. Profesjonalny przegląd powinien uwzględniać wykrycie potencjalnych nieszczelności oraz słabych stron pokrycia. Sezonowe przeglądy weryfikujące stan techniczny całego pokrycia pozwalają na szybką jego ocenę. Wszelkie ewentualne defekty czy najdrobniejsze usterki warto natychmiast eliminować, aby zapobiec pogłębianiu się uszkodzeń, których naprawa może okazać się kosztowna. Lepiej zapobiegać - działania profilaktyczne uchronią przed ponoszeniem sporych kosztów.

Konserwacja specjalistycznymi preparatami

Nie tylko przeglądy dachu są ważne - równie istotne jest pielęgnowanie pokrycia dachowego przeznaczonymi do tego celu środkami. Są to zazwyczaj preparaty uszczelniające i tworzące dodatkową powłokę na powierzchni blachy czy dachówek. O zasadność poważniejszych napraw i konserwacji warto zapytać specjalistów.

Jak widać, dbanie o dach jest ważne dla kondycji pokrycia i całego budynku. Warto więc podejmować regularne działania konserwacyjne i serwisowe.

Źródło i zdjęcie: Dekoral

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: