Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Galeco: Zmiany klimatu a budowa domu

Ocena: 5
2526

Wzrost średnich temperatur w lecie i zimie, długotrwałe susze występujące naprzemiennie z intensywnymi opadami - gwałtowne zjawiska atmosferyczne, których doświadczamy od kilku lat wymuszają na nas potrzebę dostosowania się do nowych realiów. Jak w tak szybko zmieniających się warunkach wygląda proces budowy domu?

"Klimat" to hasło odmieniane w ostatnich miesiącach przez wszystkie przypadki. Eksperci i naukowcy z całego świata jednym głosem alarmują o postępujących transformacjach, których już wkrótce nie będzie można odwrócić. Globalne ocieplenie jest więc realnym problemem o negatywnym oddziaływaniu na nasze funkcjonowanie na Ziemi. Jak te zmiany wpływają na tak istotny aspekt, jakim jest budowa domu? Specjaliści z branży budowlanej podpowiadają jakie kroki podjąć, by dostosować się do nowych warunków i mieszkać komfortowo.

W prognozie pogody

Pora sucha i mokra - czy za jakiś czas zastąpimy obecną nomenklaturę a pojęcia takie jak wiosna, lato, jesień i zima przestaną istnieć? Sporo na to wskazuje. Coraz cieplejsze zimy i niemal tropikalne już lata to tendencja, którą obserwujemy od dłuższego czasu. Jeżeli nic się nie zmieni, a roczne różnice temperatur będą nadal malały, będziemy mogli stosować znacznie mniej wymagające rozwiązania dociepleniowe do naszych domów. Nowoczesne systemy izolacji w połączeniu z masywną konstrukcją ścian będą skutecznie gromadziły ciepło słoneczne i oddawały je dopiero podczas chłodniejszych wieczorów i nocy. Obniżą się tym samym koszty ogrzewania budynków. Właściwie zaizolowane budynki o masywnej konstrukcji pozwolą także przetrwać uporczywe i długotrwałe upały. Niestety obok pozornie pozytywnych zmian pojawią się i te negatywne. Długotrwałym upałom towarzyszyć będą gwałtowne wyładowania atmosferyczne. Burze z intensywnymi opadami deszczu oraz silny wiatr to zjawiska, do których lepiej się przyzwyczaić i przygotować na nie nasze domy.

Na słońce i na deszcz

Dom to miejsce, które z założenia ma dawać nam poczucie bezpieczeństwa. By tak się jednak stało, podczas jego budowy, należy korzystać z trwałych i solidnych materiałów. W przeciwnym razie może się okazać, że nasza enklawa tylko pozornie pełni funkcję schronienia. "Elementami najbardziej narażonymi na działanie zjawisk atmosferycznych są z reguły rynny, pokrycie dachowe i elewacja. Aby przetrwały negatywne oddziaływanie sił natury warto jest wybierać te wykonane z cięższego materiału, o dobrym uszczelnieniu i wzmocnionym montażu - zapobiegnie to ich zerwaniu podczas wichury czy ulewy" - tłumaczy Anna Góral, ekspert firmy Galeco, producenta systemów rynnowych. Świadomi inwestorzy, którzy przy budowie domu biorą pod uwagę zmieniający się klimat, coraz częściej stawiają też na budynki o płaskim dachu. Dlaczego? "Tego typu pokrycia dachowe są w dużej mierze odporne na niszczycielskie działanie wiatru. Są więc doskonałym rozwiązaniem na terenach, na których anomalie pogodowe zdarzają się często. Płaski dach to także mniejsze straty ciepła, a wszystko to za sprawą zmniejszonej powierzchni zewnętrznej" - dodaje.

Komfortowe warunki

W jaki sposób wydłużający się w Polsce okres gorącego lata i towarzyszące temu wzmożone nasłonecznienie wpłyną na nasze domu? "Pod wpływem słońca kolory dachówek, stolarki otworowej czy elewacji mogą tracić swoją intensywność. Promienie przyspieszają bowiem blaknięcie tych elementów. Aby minimalizować skutki nasłonecznienia, należy wybierać materiały i surowce odporne na działania promieni UV i o wysokiej pigmentacji. Dobrze jest też postawić na jasne, pastelowe kolory, na których odbarwienia będą praktycznie niewidoczne" - radzi Anna Góral, z firmy Galeco. Wysoka temperatura na zewnątrz sprawi, że schronienia i wytchnienia od upałów będziemy szukać w pomieszczeniach. O nich również warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Niezwykle istotnym elementem będzie zapobieganie przegrzewaniu się budynków, które może być fatalne w skutkach. W tym celu warto wybierać tynki, gładzie i farby, które charakteryzują się wysoką zdolnością przepuszczania i akumulacji pary wodnej, a tym samym regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dodatkową zaletą tego typu produktów jest także to, iż praktycznie wykluczają one ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.

Źródło i zdjęcie: Paroc

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: