Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Drewno konstrukcyjne KVH

Ocena: 4.89535
2983

Materiał tak wytrzymały, że coraz częściej zyskuje przydomek surowca do zadań specjalnych? Tym właśnie jest drewno konstrukcyjne KVH, dostępne między innymi w ofercie firmy JAF Polska. Świetnie sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy, podłóg lub elementów małej architektury ogrodowej. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły? Na to pytanie odpowiada Sławomir Perliński - ekspert JAF Polska. 

 

 

Aby z sukcesem zrealizować najbardziej wymagającą inwestycję i zapewnić jej trwałość na lata, potrzeba do jej stworzenia doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Dlatego do takich zadań w szczególności dedykowane jest drewno konstrukcyjne. Jednak pomimo tego samego zastosowania, nie każde drewno przeznaczone do zastosowań konstrukcyjnych może nosić nazwę KVH. Jest to termin, który został  opatentowany i zastrzeżony dla obrabianego w specjalny sposób surowca pochodzącego z Niemiec i Austrii. Każda belka oznaczona nazwą KVH ma swój numer seryjny i posiada certyfikaty uzyskania - FSC i PEFC. Świadczą one o pochodzeniu tylko z legalnych wycinek i umożliwiają weryfikację pochodzenia surowca na każdym etapie przetworzenia i przepływu. Co sprawia, że jest ono tak unikalne?

Wytrzymałość

 

Użycie drewna konstrukcyjnego KVH jest gwarancją wieloletniej trwałości – dużo większej niż w przypadku tradycyjnego drewna. Swoją wytrzymałość zawdzięcza specjalnej obróbce. Jak mówi Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska, wysokiej klasy (C24), bezrdzeniowe drewno jest suszone komorowo do 16% wilgotności, dzięki czemu drewna KVH nie zaatakują grzyby powodujące jego uszkodzenie.

 

Dodatkowym zabiegiem zwiększającym wytrzymałość tego materiału jest wycinanie z niego sęków oraz klejenie bali na mikrowczepy. Drewno KVH jest czterostronnie strugane i fazowane z każdej strony, dzięki czemu cechuje je wysoka odporność na ogień oraz skuteczna ochrona przed różnymi szkodnikami.

 

Drewno KVH - klasy i nietypowe wymiary

Drewno konstrukcyjne KVH występuje w dwóch rodzajach wykończenia - NSI i SI. NSI to klasa w której dopuszczalne są widoczne drobne skazy wizualne, na przykład sęki z przeznaczeniem do zabudowy środka ścian czy stropów. SI z kolei jest wyrobem bez wizualnych skaz, jednak zarówno SI i NSI cechują się taką samą wytrzymałością i trwałością.

Co istotne, drewno to  nadaje się do dużych lub nietypowych konstrukcji. Jego standardowa długość to aż 13 metrów. Sprawia to, że może być wykorzystywane przy wielkoformatowych dachach oraz stropach. 

Drewno KVH nie musi być impregnowane, występuje w przekroju od 60 mm w górę co 20 mm. – mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska. 

 

Drewno to materiał konstrukcyjny, który jest tani, ekologiczny, a zarazem bardzo wytrzymały. Świetnie znosi pracę całego budynku, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Jednak do zadań specjalnych, wymagających doskonałych parametrów oraz niesamowitej wytrzymałości, dedykowane jest drewno konstrukcyjne KVH® - dostępne między innymi w ofercie firmy JAF Polska. Nadaje się ono znakomicie na elementy konstrukcyjne, które mają sprostać kategorycznemu utrzymaniu wymiarów, zapewniając trwałość i bezpieczeństwo każdego projektu. 

 

Źródło: JAF

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: