Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Czy typ dachu ma wpływ na wydajność fotowoltaiki?

Ocena: 5
2987

Dach dwuspadowy: Przykład zastosowania mikroinwerterów HOYMILES seri HMT 2250 na dachu dwuspadowym. Panele PV zamontowane na stronie wschodniej i zachodniej zakładu produkcyjnego o łącznej mocy 45,39 kW.

Tak, odpowiedź jest jednoznaczna typ dachu ma wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Wiele zależy od kształtu dachu, stopnia nachylenia oraz ekspozycji względem stron świata.  Wyróżniamy kilka typów dachów: płaskie, jedno i dwuspadowe oraz wielospadowe.

Dachy płaskie

Dach płaski inaczej zwany stropodach ma kąt nachylenia zazwyczaj nie większy niż 3%. Poprawny montaż paneli na płaskim dachu ma ogromne znaczenie na efektywność całego systemu. Dachy te z racji nieposiadania optymalnego nachylenia wymagają zastosowania odpowiednich konstrukcji wspornych. Optymalny kąt nachylenia paneli powinien mieć od 15 do 30 stopni.  W Polsce ze względu na położenie geograficzne najczęściej stosuje się kąt nachylenia 30 stopni. To najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno latem i zimą, gdy słońce jest niżej i ilość docierających promieni jest mniejsza.

Dachy jednospadowe

Dach jednospadowy także może być odpowiednim miejscem do montażu paneli. Wydajność instalacji będzie uzależniona od orientacji dachu względem stron świata. Najbardziej nasłoneczniona przez większość dnia jest strona południowa. Dach z ekspozycją na południe będzie najbardziej efektywny. Jeśli dach jednospadowy skierowany jest na  wschód lub zachód panele będą produkować więcej energii rano, lub po południu. Najmniej korzystne rozwiązanie to montaż paneli na dachu z ekspozycją na północ. Jeśli to jedyna opcja do rozważenia warto zastosować konstrukcje które umożliwią zmianę kąta nachylenia.

Dachy dwuspadowe

Dach dwupołaciowy to jeden z najbardziej popularnych typów dachów w Polsce. Ma wiele zalet od pod względem funkcjonalności i walorów estetycznych. Składa się z dwóch nachylonych połaci i każda z nich może zostać wykorzystana do montażu paneli. Kąt nachylenia dachu wynosi najczęściej między 30 a 45 stopni. Jeśli jedna strona skierowana jest na wschód a druga zachód możemy pozyskiwać energię zarówno rano, jak i po południu. Naturalne nachylenie dachu umożliwia montaż paneli bez konieczności stosowania konstrukcji wsporczych. Jedynym utrudnieniem które wymaga odpowiedniego planowania jest przestrzeń do montażu. Dachy dwuspadowe mają często ograniczoną powierzchnię przez znajdujące się na dachu kominy, anteny czy okna dachowe. 

Dachy wielospadowe

Złożona konstrukcja dachu o wielu spadach podkreśla głębie i dynamikę wizualną budynku. Dachy wielospadowe są często wybierane właśnie ze względu na estetykę. Podnoszą prestiż nieruchomości na tle innych budynków. Jedną z największych zalet dachów wielospadowych w porównaniu z innymi typami jest dużo większa odporność na działanie silnych wiatrów. 

Czy montaż paneli na tym typie dachu jest trudniejszy?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach wielospadowych jest bardziej skomplikowana w porównaniu z dachami płaskimi czy dwuskrzydłowymi.  Dach o wielu połaciach ma różne orientacje i stopnie nachylenia. Stwarza to wyzwania przed ekipą instalacyjną pod względem maksymalnej wydajności instalacji.

Jak można zwiększyć wydajność fotowoltaiki?

Niezależnie od typu dachu istnieje wiele rozwiązań które umożliwiają zwiększenie produktywności instalacji. Wpływ ma na to wiele czynników takich jak:

  • Ocena stanu dachu,
  • zadbanie o szczelność dachu przy prowadzonych pracach montażowych,
  • wybór właściwych systemów do montażu,
  • wszystkie połączenia elektryczne powinny być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną,
  • właściwy dobór wysokiej jakości komponentów,
  • rzetelnie przeprowadzone testy po pracach montażowych.

Cech wpływających na wysoką wydajność instalacji fotowoltaicznych jest więcej. Większość z nich leży w kompetencjach firmy specjalizującej się z montażu fotowoltaiki. 

Jakie detale specjaliści biorą pod uwagę?

Typ dachu, kąt nachylenia, ale i również stopień zacienienia przez drzewa, inne budynki. W niektórych sytuacjach jak np. umiejscowienie paneli na wielu połaciach dachu lub padającym cieniu stosuje się mikroinwertery zamiast falownika. Oba systemy spisują się bardzo dobrze, ale różnią się sposobem działania. Inwerter główny zasila całą instalacje a mikroinwerter każdy panel z osobna.  W przypadku ekspozycji na więcej niż jedną stronę świata warto rozważyć mikroinwertery.

Proszę zwrócić uwagę na liczne obiekty, które mogą zacieniać panele. W takich warunkach instalacja z wykorzystaniem mikroinwerterów jest optymalnym rozwiązaniem.

Dach wielospadowy: Rozbudowana instalacja fotowoltaiczna składająca się z 18 paneli Trina Solar (6 kW) na dachu wielospadowym (południe, wschód, zachód).

Przykładowe realizacje zostały zaczerpnięte z dostępnych źródeł w sieci, w tym z serwisu Line System

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: