Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Bezołowiowy materiał do obróbek

Ocena: 5
5104

 

Ołów był jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie, często stosuje się go na dachach.

 


Fot. Evonik

Firma Evonik wyprodukowała materiał zastępczy dla tego ciężkiego metalu, w niczym nie ustępujący pierwowzorowi. Produkt nosi nazwę Ubiflex, nie zawiera ani grama ołowiu i jest przyjazną dla ludzi i środowiska alternatywą. Można go stosować wszędzie tam, gdzie do tej pory używano ołowiu.

Bazą produktu jest papa bitumiczna, którą poddano modyfikacji Vestoplastem® oraz połączono z rozciągliwą aluminiową osnową. Ubiflex doskonale nadaje się do stosowania jako obróbki dachowe, używane przez dekarzy przy kominach, lukarnach czy oknach dachowych i in. Materiał można ciąć, formować, wyginać i kleić. Nie szkodzą mu też otwory po gwoździach, ponieważ dzięki właściwościom Ubiflexu same się zasklepiają. Cennym efektem dodatkowym jest to, że dzięki nieobecności ołowiu na można przestać się obawiać o trwałość innych metali stosowanych na dachach, niszczonych przez niego.

Zastosowane materiały można termicznie rozdzielić i ponownie wykorzystać.

Dekarze docenią mniejszy ciężar pojedynczej rolki w porównaniu do taśmy ołowianej. Dostępne są rolki o długości do 12 m, co skutkuje oszczędnością czasu i kosztów podczas prac na dachu.

Ubiflex jest odporny na korozję, promieniowanie UV, wahania temperatury w zakresie od –30 do 90°C i silny wiatr. Producent udziela na niego 25-letniej gwarancji.

 

 

Źródło: Dachy, nr (142) 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: