Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Bendery dekarskie

Ocena: 5
3930

Bendery to narzędzia niezbędne w pracy nowoczesnego dekarza. Są to ręczne narzędzia służące do precyzyjnego profilowania i gięcia blach dowolnej długości w zakresie nawet do 180º za pomocą układu rolek. Co istotne – nie rysują i nie uszkadzają przy tym blachy i jej powłok. 

Bender Sorex Uno

Występują w licznych wariantach – do zginania prostych odcinków, do powierzchni łukowych i do zaginania powyżej 90º – ale wszystkie są proste w obsłudze. Zagięć dokonuje się przez ręczne przesuwanie bendera wzdłuż krawędzi blachy i stopniowe zwiększanie kąta zagięcia. 

Bender Wuko Uber 6200

Przykładowe narzędzie to Bender Wuko Uber 6200, który zagina blachę do 100º za pomocą podwójnego układu rolek. Może pracować z materiałami sprężynującymi. Wąska krawędź rolki zaginającej dobrze sprawdza się podczas zaginania krawędzi wzdłuż wytłoczonych rowków usztywniających panel. Regulacyjne ramię z podziałką pozwala na ustawienie wymaganej wysokości zaginanego profilu.

  • Maksymalna wysokość krawędzi – 200 mm
  • Minimalna wysokość krawędzi – 6 mm
  • Maksymalna grubość blachy  – 0,8 mm dla wszystkich standardowych materiałów
  • Ciężar – 1,54 kg

Inny model – prostszy i tańszy – to bender Sorex Uno z regulacją docisku blachy, który ma mniejszy zakres (do 90º) zaginania, tworząc krawędzie od 5 do 200 mm (w zależności od rodzaju materiału). Zagina blachę o grubości do 0,6 mm, a w przypadku stali nierdzewnej, aluminium, stali i miedzi – do 0,8 mm.
 

Źródło: Dachy, nr (226) 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: