Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Klasyczna willa w nowoczesnym wydaniu z dachówką ceramiczną

Ocena: 5
2360

Przedstawiona realizacja wywodzi się z typowego projektu – Willi Parkowej, autorstwa architekta Michała Gąsiorowskiego z pracowni MG Projekt. Jest to element dłuższej linii projektowej, posiadającej kilka wersji Rezydencji Parkowych. Budynek już na pierwszy rzut oka prezentuje się oryginalnie i przypomina nieco domy amerykańskie z zamożniejszych przedmieść. 

 

 

Typowy nietypowy projekt

Wbrew początkowemu wrażeniu, nie jest to rezydencja typowa. Przy bliższym zapoznaniu się z koncepcją, okazuje się, że architekt zaprojektował elegancki dom w stylu europejskim, specjalnie dostosowany do potrzeb polskich rodzin i naszych realiów. 

Podobne odczucie mieli inwestorzy, którzy ujęli to następująco: „O wyborze projektu zadecydował przede wszystkim wygląd domu oraz jego wnętrz. Szybko doszliśmy do wniosku, że rozkład pomieszczeń i metraż jest dla nas idealny, a to rzadko się zdarza. Z reguły ludzie kupują projekt, który pod wieloma względami nie odpowiada oczekiwaniom i mocno go później modyfikują. Często w takim momencie traci on na swojej atrakcyjności i to, co widzimy w ostatecznej wersji, już tak nie zachwyca. Dla nas Willa Parkowa była idealna od samego początku, dlatego staraliśmy się realizować jej budowę w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału".

 

Willa Parkowa niekoniecznie w parku

Dzięki przemyślanemu projektowi, budynek zapewnia mieszkańcom komfort i poczucie domowej przytulności. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 160 m2, a wewnątrz znajdziemy salon połączony z kuchnią i jadalnią, trzy sypialnie, dwie łazienki i szereg pomieszczeń pomocniczych. Poczucie przestronności potęgują olbrzymie przeszklenia, a także otwarcie na drugą kondygnację, w której miłośników otwartych przestrzeni usatysfakcjonuje efektowna antresola. 

Ta stylowa rezydencja, o ponadczasowym wzornictwie, zapewnia wygodne warunki życia dla całej rodziny. Projekt oczywiście pozwala na dopracowanie poszczególnych elementów domu w różny sposób, jednak najlepiej prezentuje się w przedstawionym wariancie. Wykończenie jasnym tynkiem i dobór odpowiedniej faktury oraz kolorystyki ceramicznego pokrycia dachowego marki Creaton podkreśla klasyczną bryłę budowli i jej harmonijną, spójną stylistycznie sylwetkę. Wbrew nazwie, budynek nie musi koniecznie być realizowany wśród wysokich drzew. Przedstawiony tu dom jest budowany w pewnym oddaleniu zarówno od wiejskiej zabudowy, jak i od parku czy większych skupisk drzew. W wybranym miejscu prezentuje się wspaniale, co dowodzi dużej uniwersalności projektu.

 

 

Dom marzeń

Jak mówią sami inwestorzy: „Wszystkie materiały wybieraliśmy sugerując się wizualizacjami”, a decyzja o pokryciu dachowym nastąpiła po starannym rozważeniu różnych wariantów. Ostatecznie zdecydowali się na dachówkę ceramiczną Titania, kierując się przede wszystkim jej trwałością (producent udziela do 50 lat gwarancji), atrakcyjną ceną i estetyką. Z pewnością, biorąc pod uwagę walory techniczne pokrycia, była to decyzja bardzo trafna. 

Wybór dachówki ceramicznej sprawił, że dach (oprócz ochronnej) pełni również funkcję reprezentacyjną. Zachwyca pełen smaku kontrast między fakturą czarnego dachu a bielą gładkich ścian, wspaniale wpisujący się w złocisto-zielony krajobraz. A tak podsumowali swój wybór inwestorzy: „Oboje cieszymy się z podjętych decyzji. Zarówno czarny kolor, jak i spory rozmiar dachówki, świetnie pasują do tego projektu. Wybrana przez nas dachówka zachowuje proporcje w stosunku do tak okazałej powierzchni dachu, a połysk dodatkowo sprawia, że dach sam skutecznie się czyści i ciągle wygląda doskonale. To jest nasz dom z marzeń, a marzenia warto spełniać!”

 

Pejzaż architektoniczny Polski czasów PRL-u był zdominowany przez tzw. „klocki olbrzyma”. Potem, dość banalna w formie zabudowa została nieco „zasłonięta” przez realizacje, których jakość urbanistyczna również często nie była zadowalająca.  Dlatego dziś cieszą wyróżniające się z tego tła domy o bezpretensjonalnej architekturze. Ich dodatkowym atutem jest stosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych, zwiększających trwałość budynku, a zarazem pozwalających wydobyć walory estetyczne nawet ze standardowego projektu.

 

Źródło: Creaton

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: