Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Kiedy i jak wymienić stare okno dachowe?

Ocena: 5
10633

O czy pamiętać, kiedy przychodzi czas, aby wymienić okno dachowe? Czasem decyzja taka jest prosta i wynika z braku szczelności starej stolarki, a innym razem potrzebujemy zwiększenia ilości światła naturalnego na poddaszu ostatniej kondygnacji. W obu sytuacjach ważne są detale i wybory jakich dokonamy.  Podpowiadamy, jak wymienić okno na poddaszu - bez szkody dla pokrycia dachu, samego poddasze i naszego portfela.

 

 

Na początek warto pomyśleć na pytaniem: czy wymiana okna dachowego w ogóle się opłaca?

Wielu inwestorów na obawia się panującego w domu kurzu, bałagan i nieprzewidzianych koszów związanych z zakupem samego okna, nowej płyty gipsowej, szpachli, gruntu czy farby i nieustalonych do końca kosztów pracy. Dlatego nie rzadko decydujemy się na odświeżenie poddasza i okna poprzez malowanie starej stolarki. Samo nowe okno to wydatek rzędu od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Warto jednak zauważyć - nawet najsprawniej odświeżone stare okno nie poprawi znacząco parametrów termicznych przegrody dachu. Ma to tym większe znaczenie, z im bardziej wiekową stolarką mamy do czynienia.

Mamy w Polsce ponad 6 milionów budynków. Zdecydowaną większość z nich stanowią budynki mieszkalne. Około 70% z nich ma ponad 30 lat, a blisko ¼ powstała w latach 1945-1970 (GUS). W dodatku stare, niestarannie wybudowane i wyizolowane oraz zaprojektowane według nieaktualnych standardów budynki charakteryzują się gorszym komfortem termicznym i bilansem energetycznym. Dlatego warto pomyśleć i policzyć, jak sprawdzi się inwestycja w docieplenie poddasza i uszczelnienie lub wymiana okien na nowe.

 

Sprawdźmy dach

Ale najpierw trzeba sprawdzić w jaki stanie jest sam dach, czy jest szczelny i nie ucieka przez niego zbyt dużo ciepła.

Jeśli ostatecznie zdecydujemy się na wymianę starego okna dachowego lub zamontowanie nowego na poddaszu, które użytkujemy już od wielu lat, na początek należy sprawdzić stan więźby dachowej. W momencie rozpoczęcia nawet małego projektu jak wymiana okna, nawet lekko osłabiona i wilgotna konstrukcja może ulec uszkodzeniu, a wtedy nie ma innej opcji jak tylko poważniejszy remontu dachu. W takim wypadku decyzję o wymianie okien lepiej odłożyć do czasu większej całościowej renowacji i nie skupiać się na pojedynczym projekcie, jak okno, ale przemyśleć całościowo dach.

Koniecznie trzeba przeprowadzić inspekcję poddasza  i zwrócić uwagę na stan termoizolacji i inne warstwy pokrycia dachowego jak deskowanie i folie czy membrany. Tego typu prace warto zlecić specjaliście - dekarzowi lub ekipie budowlanej z doświadczeniem. Jeśli zamierzamy zmienić pozycję istniejących lub zwiększyć liczbę nowych okien, postarajmy się o plany konstrukcyjne i dokumentację techniczną więźby. Dobierając stolarkę o większych wymiarach, warto ponadto przestrzegać kilku dodatkowych zasad.

 

 

Wymiary okna i rozstaw krokwi

Szczególnie ważnią rzeczą, na jaką inwestor powinien zwrócić uwagę przy wymianie okna dachowego, jest rozstaw krokwi. Aby lepiej doświetlić pomieszczenie, konieczne jest zwiększenie wymiarów stolarki lub ilości okien. W starszych domach odległości między krokwiami, a więc także ich szerokości, mogą się od siebie mocno różnić nawet w obrębie tej samej konstrukcji i przez to utrudniać prace przy wymianie i dodawaniu okien.

W przypadku gdy okno dachowe, które chcemy zamontować, będzie nieco dłuższe od starego, należy sprawdzić pod i nad ościeżnicą, czy nie ma żadnych belek konstrukcyjnych, które mogły przeszkodzić w pracach. Gdy chcemy zamontować dłuższe okno, istniejące wymiary zostaną zastąpione nowymi. A jeśli nowe okno będzie szersze, a odległość między krokwiami okaże się zbyt mała, należy wyciąć fragmenty krokwi i wstawić wymiany łączące sąsiednie końce przyciętych krokwi, co jest znaczącym utrudnieniem.

Gdy mamy do czynienia ze standardowym rozstawem krokwi 70 cm możemy poszukać dwóch typowych okien dachowych o wymiarach 66 x 118 cm, dzięki którym na poddaszu zyskamy więcej naturalnego światła. Jest wielu producentów, którzy oferują okna w takich rozmiarach i warto pokusić się o uważne przejrzenie oferty na rynku. Można zastosować klasyczne okna obrotowe lub okna o podwyższonej osi obrotu. Są też inne coraz to nowsze rozwiązania okien dachowych, ale zawsze warto sprawdzić opinie o nich i gwarancje jakie oferuje producent w razie nieprzewidzianych problemów. 

 

Wykończenie okna od strony poddasza

Kiedy nowe okno zajmie już na dachu miejsce starego, pozostaje wykończyć wnękę od strony poddasza. Aby maksymalnie zwiększyć ilość wpadającego na poddasze światła oraz zapewnić właściwy obieg ciepłego powietrza z grzejników, wnękę należy odpowiednio zaplanować. Warto pilnować się prostych linii równoległych i prostopadłych do podłogi. Do wykończenia wnęki najczęściej stosuje się zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Można zastosować gotowe obudowy z tworzywa lub z drewna, tak zwane szpalety. Wykonuje się je na zamówienie z giętego PCW albo z płyt drewnianych fornirowanych lub powlekanych. Po jej osadzeniu uzyskuje się estetycznie wykończone i łatwe do utrzymania w czystości ościeże. Dodatkową zaletą maskownic jest ochrona narożników wnęki przed uszkodzeniem.

 

Kwalifikacje wykonawcy

Wymiana okna dachowego może nieść ze sobą szereg korzyści. Spodziewamy się po zakończeniu prac większego komfortu cieplnego i akustycznego oraz mniejszych rachunków za ogrzewanie. Ważna jest też większa ilość światła naturalnego na poddaszu. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza stolarka zda się na niewiele, jeśli zostanie niewłaściwie lub niestarannie zamontowana. Okna dachowe wymagają montażu zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego też wymianę okna połaciowego najlepiej zlecić sprawdzonemu i wykwalifikowanemu wykonawcy lub dekarzowi.

 

 

Źródła: Opracowanie redakcyjne

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: