Blacha dachowa to zwieńczenie domu jednorodzinnego czy też budynku wielorodzinnego. Pokrycie z blachy dachowej to również bardzo ważny element wielu budynków publicznych i też obiektów przemysłowych. Dach chroni budynek przed siłami natury. Osłania nas przed deszczem, śniegiem, słońcem i wiatrem.
Jak wybrać właściwą, w odpowiedniej cenie i jakości blachę dachową? Jakie są rodzaje blach na dachy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu blachy dachowej? Odpowiadamy na pytania, przed którymi staje każdy budujący nowy dom czy remontujący dach z usterkami.
Fot. Lindab
Najważniejsze rodzaje blach dachowych spotykanych na współczesnych dachach to:
- Blacha trapezowa.
- Blachodachówka.
- Blacha płaska na rąbek.
- Panele dachowe na klik.
- Blachodachówka modułowa.
Blachy trapezowe są uniwersalne i możemy stosować je zarówno jako pokrycia dachowe, jak i elewacyjne. Są lekkie, trwałe, minimalistyczne i stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Dla niektórych zbyt proste, sprawdzają się jako ekonomiczne rozwiązania pokryć dachowych w domach jak i na budynkach przemysłowych. Ponadto duży wybór rozmiaru profilowań pozwala zrealizować dowolne w charakterze projekty.
Fot. Blachy Pruszyński, blacha trapezowa
Blachodachówki to blachy na pokrycia dachowe wykonane ze stali powlekanej. Różnorodny kształt i duży wybór kolorów pozwalają dobrać dach do każdego gustu, typu architektury i otoczenia. Przypominają one swym kształtem wytłoczeń pokrycia z dachówek.
Fot. Blachy Pruszyński, blachodachówka
Blachy płaskie na rąbek są jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. To ekonomiczny i trwały sposób krycia dachu, który odpowiada wymogom nowoczesnej architektury. Z punktu widzenia estetycznego, rąbki stojące nadają architektonicznej wizji dachu lekkości i regularności. Efekt jest tym większy, im formy pokryć są bardziej złożone. W tej technice układania stosuje się blachy tytanowo-cynkowe, blachy aluminiowe, blachy stalowe powlekane jak również miedziane.
Fot. Adrian Werner, blacha na rąbek
Panele dachowe na klik to nowoczesne rozwiązanie w tradycyjnym znanym od lat kształcie blach z rąbkiem stojącym. Panele produkowane są na dowolną długość w zależności od potrzeb a montaż jest prosty i szybki. Łączenie paneli odbywa się na zatrzask bez konieczności zaginania rąbka i każdy panel posiada gotowe otwory montażowe ułatwiające mocowanie do konstrukcji. Po zamontowaniu przypominają one blachy płaskie na rąbek.
Fot. Kamildach, panele dachowe na klik
Blachodachówki modułowe, niekiedy zwane również blachdodachówkami panelowymi cechują się szybkim, łatwym i ekonomicznym montażem oraz wpisują się w modny trend na płaskie pokrycia dachowe. Są one łatwe do transportu dzięki stosunkowo niedużym wymiarom. Kszałt wytłoczeń przypomina wyglądem dachówki, ale mniejsze wymiary niż klasyczne blachodachówki pozwalają na montaż lepiej zabezpieczający przed silnymi wiatrami.
Fot. Blachotrapez, blachodachówka modułowa
Przed zakupem blachy na dach warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami je opisującymi i wyróżniającymi. Każde pokrycie z blachy dachowej ma gwarancję producenta i koniecznie trzeba taką informację przeczytać na wypadek problemów w przyszłości. Pokrycia blaszane są opisywane poprzez:
- grubość blachy,
- rodzaj powłoki zabezpieczającej blachę oraz jej grubość,
- rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego, które jest stosowane na blachy stalowe.
Dla grubości blachy generalną zasadą jest to, że ciężar i sztywność pokrycia rosną wraz z jej wzrostem. Parametr grubości jest ważny, ale przy porównywaniu tego samego rodzaju blachy. Nie ma większego sensu porównywanie np. grubości blachy ocynkowanej z blachą tytanowo-cynkową lub aluminiową. Warto porównywać grubość blachodachówki z inną blachodachówką.
Jest wiele coraz to nowszych powłok zabezpieczających. Powłoki poliestrowe były kiedyś popularne, ale uznawane są za najmniej trwałe, ze średnia gwarancją około 10 lat. Powłoki hybrydowe (poliester z ceramiką) mają już lepszą opinię i gwarancję od 10 do 15 lat. Powłoki puralowe (poliuretan i poliamid) chronią blachę na dach ze średnia gwarancją 15 lat. Trochę droższe powłoki PP99 (odmiana puralu) są bardziej odporne na zarysowania i mają gwarancje do 40 lat. PVDF (poliwinylo-fluorek) oraz HPS (plastizol) są wyraźnie droższe, ale też z dłuższą gwarancją do 50 lat.
Do zabezpieczenia blachy stalowej przed korozją zazwyczaj używany jest stop aluminium i cynku lub sam cynk.
Jak widać z krótkiego przedstawienia tematu wyboru blachy na pokrycie dachowe, warto poświęcić wyborowi czas i przeanalizować dostępne na rynku produkty, nie tylko pod kątem ceny ale i trwałości i kosztów montażu.
Opracowanie redakcyjne