Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Jak przygotować się do wizyty w punkcie sprzedaży materiałów na dach?

Ocena: 5
7002

Rozmowa ze sprzedawcą jest nieodłącznym elementem zakupu dachówek. Najczęściej finalizuje ona całe przedsięwzięcie. W jej trakcie podejmujemy ostateczne decyzje dotyczące wyboru konkretnych materiałów i akcesoriów. Na jakie kwestie powinniśmy więc zwrócić uwagę, aby niczego nie przeoczyć?

 

 

Dobrym pierwszym krokiem przed rozmową ze sprzedawcą jest zapoznanie się z obowiązującym w naszej okolicy planem zagospodarowania przestrzennego. Może on wymusić wybór dachówek określonego typu lub w konkretnym kolorze. Warto także zwrócić uwagę na położenie domu. Przykładowo na budynkach znajdujących się w pobliżu lasu lepszym rozwiązaniem są produkty wyposażone w powłoki chroniące dachówki przed porastaniem przez mech. Na terenach górskich zainteresować powinny nas natomiast dodatkowe sposoby zabezpieczania pokrycia przed wiatrem.

Po ustaleniu jakie rozwiązania najlepiej zastosować na dachu naszego domu, doprecyzujmy swoje oczekiwania estetyczne. Zarówno na żywo, jak i w internecie poszukajmy inspiracji, przyglądając się gotowym pokryciom. Dzięki temu będziemy wiedzieć, o które modele oraz kolory dachówek zapytać sprzedawcę w pierwszej kolejności.

 

Podczas podejmowania decyzji kluczowe znaczenie mają często kwestie finansowe. Wcześniejsze przygotowanie kalkulacji pomoże ocenić nam na jakie rozwiązania jesteśmy w stanie sobie pozwolić w ramach naszego budżetu. Należy uwzględnić w nim także wszystkie dodatkowe akcesoria, które zamierzamy zastosować na dachu. Jeżeli planujemy na przykład umieszczenie paneli solarnych, niezbędny okaże się system do ich montażu, a w przypadku wykorzystania pieców gazowych – dachówki służące do wyprowadzania spalin.

Gdy kalkulacja jest gotowa, możemy skupić się na wyborze dobrego sprzedawcy i hurtowni. Opłaca się kierować rekomendacjami osób, które takie doświadczenie mają już za sobą. W pierwszej kolejności warto zwrócić się do naszych bliskich - rodziny oraz przyjaciół. Pomocne opinie znajdziemy również w internecie.

 

Udając się na spotkanie ze sprzedawcą obowiązkowo zabierzmy ze sobą projekt domu. Jest on niezbędny do wyliczenia ilości dachówek potrzebnej na nasz dach. Pomocne będzie też wcześniejsze zapisanie pytań, które pozwolą nam uzyskać cenne informacje. Podczas rozmowy powinniśmy na pewno poruszyć kwestię gwarancji. Zwróćmy uwagę nie tylko na czas, na jaki jest udzielana, ale także jej zakres – na przykład czy obejmuje mrozoodporność  i nieprzesiąkliwość. Sprzedawcę należy zapytać również o to, czy producent wymaga przeglądów dachu, oraz jak długo nie będziemy ponosić kosztów naprawy i transportu materiałów. Niemniej istotne są stawiane przez niego wymogi związane z montażem konkretnego modelu dachówki – sposobem układania, dopuszczalnym kątem nachylenia połaci, czy wymaganej wentylacji. Omawiając ze sprzedawcą wybrany produkt, poruszmy temat dodatkowych akcesoriów – systemu komunikacji dachowej czy zabezpieczeń przeciwśnieżnych, a także dostępności dachówek funkcyjnych (wentylacyjnych, antenowych) czy kominków odpowietrzających.

 

Niekiedy duże znaczenie mają dla nas terminy. Warto więc wcześniej ustalić w hurtowni, ile będziemy musieli czekać na dostawę wybranych materiałów. Należy dokładnie omówić też pozostałe szczegóły dotyczące transportu. Hurtownie często oferują pomoc w tym zakresie, ale niekiedy będzie to uzależnione od spełnienia konkretnych wymogów. Na przykład od tego, czy do naszej posesji prowadzi ubity podjazd lub czy wjazd na nią posiada odpowiednią szerokość. Istotnym zagadnieniem jest także możliwość zwrotu niewykorzystanych towarów.

 

Ostatnim krokiem powinno być doprecyzowanie kwestii płatności – jej  formy oraz terminu. Znając zasady obowiązujące w wybranej przez nas hurtowni, będziemy mieć gwarancję, iż proces zakupu przebiegnie bez komplikacji.

 

 

Źródło: Creaton

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: