Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2024 r

Ocena: 5
2658

Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów.

 

 

Kolejny miesiąc z rzędu odnotowujemy spadek średniej dynami cen materiałów budowlanych. W marcu 2024 r. vs do marca 2023 r. ich dynamika wyniosła ponad minus 3%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 4,1%, natomiast w detalicznym minus 2,6%.

Porównując miesiąc marzec 2024 r. do lutego br. ceny były średnio na tym samym poziomie (-0,8%).

Analizując zaś dane narastająco (za okres styczeń-marzec 2024 do roku 2023) ich dynamika utrzymuje się na tym samym poziomie minus 3%.

Ceny towarów w marcu 2024 r., w stosunku do marca 2023 r., wzrosły tylko w 4 grupach towarowych: farby, lakiery (+3%), cement, wapno (+2%), stolarka (+0,1%) oraz chemia budowlana (+0,04%). Spadek cen nastąpił w 16 grupach: wyposażenie, AGD, motoryzacja i płytki, łazienki, kuchnie (po -1%), dekoracje, instalacje, ogrzewanie i narzędzia (po -2%), izolacje wodochronne, ściany, kominy i oświetlenie, elektryka (po -4%), ogród i hobby i izolacje termiczne (po -5%), sucha zabudowa, otoczenie domu i wykończenia (po -7%) oraz dachy, rynny (-8%). Największy spadek miał miejsce w kategorii płyty OSB, drewno (-23%).

Ceny zaś produktów w marcu 2024 r., w stosunku do lutego br., minimalnie wzrosły w 5 grupach towarowych: izolacje termiczne i ściany, kominy (po +2%), cement, wapno (+1%), farby, lakiery (+0,3%) oraz ogród i hobby (+0,2%). Spadek cen nastąpił w 15 grupach. Po ok. 1% spadły ceny w kategoriach: otoczenie domu, wyposażenie, AGD oraz dekoracje. W kolejnych grupach spadły o 2%: płytki, łazienki, kuchnie, stolarka, instalacje, ogrzewanie, chemia budowlana, oświetlenie, elektryka, sucha zabudowa, motoryzacja oraz narzędzia. Największy spadki miały miejsce w kategoriach: izolacje wodochronne i wykończenia (po -3%) oraz płyty OSB, drewno i dachy, rynny (po -4%).

Natomiast, za okres styczeń-marzec 2024 r. vs do analogicznego okresu 2023 r., odnotowano wzrost cen w 5 grupach towarowych, z największym wzrostem w cementach, wapnie (+10%). Inne grupy plasowały się następująco: farby, lakiery (+4%), chemia budowlana (+1%) oraz minimalnie wzrosły ceny w kategoriach: stolarka i motoryzacja. Tymczasem, spadki cen miały miejsce w 15 grupach: wyposażenie, AGD (-0,2%),

dekoracje, płytki, łazienki, kuchnie (po -1%), instalacje, ogrzewanie i narzędzia (po -2%), izolacje wodochronne i ogród i hobby (po -3%), oświetlenie, elektryka (-4%), otoczenie domu (-5%), ściany, kominy (-7%), wykończenia, sucha zabudowa i dachy, rynny (po -8%) oraz izolacje termiczne (-9%). A największy spadek cen wystąpił w płytach OSB i drewnie (-23%).

Źródło: PSB

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: