Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Trendy zmian cen materiałów budowlanych na przestrzeni ostatnich lat

Ocena: 5
4125

Grupa PSB Handel S.A. od lat prowadzi analizy trendów zmian cen materiałów budowlano-remontowych.

Poniższy wykres obrazuje zjawisko zamian cen materiałów na przestrzeni ostatnich lat, w układzie miesięcznych dynamik rok do roku wg których widać, że gwałtowne wzrosty cen mamy już za sobą.

Drastyczne podwyżki cen miały miejsce w sierpniu 2021 r. i rosły aż do maja 2022 r., osiągając rekordowy pułap 34%. Od tego czasu notowaliśmy spadek wzrostu cen, który we wrześniu 2023 r. osiągną ujemną dynamikę, utrzymującą się przez kolejne cztery miesiące. W grudniu 2023 r. w stosunku do grudnia 2022 r. spadek cen wyniósł 2,6%.

Analizując dane za okres styczeń-grudzień 2023 do roku 2022 ich dynamika wyniosła +4%.

Oznacza to, że wciąż zauważalny jest wzrost cen, jednak z miesiąca na miesiąc jest on znacznie wolniejszy.

Wykres pokazuje wyraźnie jak bardzo rosły ceny materiałów do budowy domów i innych obiektów. Stabilizacja cen w ostatnich miesiącach może sprzyjać podjęciu decyzji o budowie domu przez inwestorów, przy czym koszty zakupu działki czy koszty usług mogą stanowić główną barierę ożywienia na rynku budowlanym.

Źródło: Grupa PSB

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: