Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Polacy wybierają materiały budowlane - badanie na zlecenie firmy Velux

Ocena: 0
3440
Jak wynika z badania "Barometr zdrowych domów", przeprowadzonego na zlecenie firmy Velux wśród 12 000 Europejczyków, 67 proc. Polaków, przy zakupie materiałów budowlanych, najbardziej zwraca uwagę na ich trwałość. Dla 61 proc. najważniejsza jest cena. Podobne deklaracje składa co drugi Europejczyk planujący budowę czy remont domu. Natomiast 49 proc. Polaków szczególnie ceni sobie łatwość w użyciu materiałów oraz ich wygląd.
W świetle dyskusji związanej ze zrównoważonym budownictwem i znaczeniem ekologicznych rozwiązań w domach, zaskakujące jest niewielkie zainteresowanie wpływem materiałów budowlanych na środowisko. Tylko co czwarty Polak, podobnie jak inni Europejczycy, przy ich zakupie najwyższy priorytet daje właśnie środowisku. Za nim plasuje się tylko marka.

"Cena jest wciąż ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe Polaków. Jednak z perspektywy producenta okien i dostawcy energooszczędnych rozwiązań wyraźnie widzimy, że z roku na rok zwiększa się grupa klientów, dla których oprócz ceny istotne są rozwiązania wpływające na efektywność energetyczną domu i są w stanie zainwestować w nie więcej środków. Bardziej energooszczędna stolarka tanieje i okna o coraz lepszych parametrach mają przystępne ceny np. markowe okno dachowe to kwota rzędu 1000 zł" - komentuje Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Z obserwacji przedstawiciela hurtowni materiałów budowlanych wynika, że oprócz ceny ważne są sprawdzone, dobre jakościowo produkty. "Klienci interesują się głównie markowymi materiałami budowlanymi, które cieszą się popularnością od lat. Chcą mieć pewność, że wybierają produkt o wysokiej jakości. Ważna jest dla nich również gwarancja, jaką oferuje producent" - mówi Tomasz Olender, sprzedawca z hurtowni materiałów budowlanych KIM.

"W ostatnich latach klienci pytają również o produkty energooszczędne, ale prawie w ogóle nie interesują się ich wpływem na środowisko, co może wynikać z braku wiedzy na ten temat" - zauważa Tomasz Olender.

Okazuje się, że wpływ materiałów budowlanych na środowisko nie ma dla nas również większego znaczenia, gdy decydujemy się na przeprowadzkę do nowego domu. W tym wypadku kierujemy się głównie kosztami energii (67 proc.) oraz komfortem (66 proc.). Jak wynika z europejskiego badania koszty energii są także bardzo istotne dla prawie 80 proc. Węgrów oraz 69 proc. Czechów. Dla prawie połowy Polaków w nowym domu ważna jest ilość światła dziennego oraz jakość powietrza, a dla 65 proc. liczy się funkcjonalność pomieszczeń.

Co zatem z tą ekologią? Czy ekologiczne budownictwo ma dla nas znaczenie? Badania firmy VELUX "Barometr zdrowych domów" pokazują, że istnieje silny związek pomiędzy ogólnym stosunkiem do środowiska oraz wagą, jaką ludzie przywiązują do efektywności środowiskowej swoich domów. Najbardziej świadomi ekologicznie mieszkańcy Europy przykładają znacznie większą wagę do wpływu materiałów budowlanych na środowisko. To ważne, aby takich osób przybywało i powstawało coraz więcej zdrowychi ekologicznych realizacji.

"Promocja zrównoważonego budownictwa, gdzie efektywność energetyczna budynku idzie w parze z dbałością o zdrowie ludzi i środowisko, jest ważnym elementem naszej strategii. Dlatego tak bliska jest nam idea domu aktywnego łącząca wszystkie te elementy. Realizujemy projekt domów modelowych oparty na tej koncepcji oraz oferujemy produkty, które pomagają wdrożyć ją w życie" - mówi Jacek Siwiński.


Budowa czy remont domu często wiąże się z zakupem okna dachowego. Na co wówczas zwrócić uwagę? "Jest kilka ważnych czynników, o których musimy pamiętać jeśli chcemy, by było ono funkcjonalne, komfortowe w użytkowaniu, a także miało wpływ na obniżenie kosztów zużycia energii. Kluczowy jest odpowiedni projekt domu oraz dobór okna o właściwych parametrach" - mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Po pierwsze - sposób otwierania. Najpopularniejsze i najtańsze modele otwierają się obrotowo. To oznacza, że ich skrzydło można obrócić o 180 stopni, wtedy bez problemów umyjemy szybę zewnętrzną od strony pomieszczenia. Okna obrotowe mogą mieć klamkę na dole lub na górze skrzydła. Którą lepiej wybrać? Zależy to od konstrukcji poddasza i wysokości montażu okna. Gdy jego dolna krawędź znajduje się na wysokości ok. 90 cm od podłogi najwygodniejsze będą modele z górnym otwieraniem. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna znacznie wyżej, np. gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 cm, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybór okna z klamką na dole. Pełen komfort otwierania zapewniają okna obrotowo-klapowe z podwójnym systemem otwierania.

Po drugie - materiał wykonania. Najlepiej wybrać naturalne i ekologiczne okna drewniane, gdyż drewno klejone warstwowo bardzo dobrze pracuje z konstrukcją dachu i jest odporne na różnice temperatur panujących na dachu w okresie zimy i lata. Ponadto, w razie uszkodzenia powierzchni bardzo łatwo można je naprawić.

Po trzecie - pakiety szybowe. Powinniśmy wiedzieć, że okna różnią się między sobą zastosowanymi pakietami szybowymi o różnych parametrach. Najczęściej stosowane są pakiety energooszczędne. Jednak coraz większą popularnością cieszą się energooszczędne szyby bezpieczne - tu szkło jest klejone z warstwami folii i w przypadku uszkodzenia pozostanie w ramie. Co więcej, szyby bezpieczne lepiej izolują dźwięki, jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie i ochronie przed hałasem, warto zainwestować - różnica w cenie jest niewielka.

Po czwarte - współczynnik Uw. Przy wyborze okna warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Zgodnie z najnowszymi przepisami nie powinien on być wyższy niż 1,5 (W/m2K), zaś od stycznia 2021 roku nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2K).

Po piąte - wentylacja. Zapewnienie świeżego powietrza w domu to ważna sprawa, a okna mają w tym kluczowy udział. Dlatego zadbajmy o to, aby miały nawiewnik, najlepiej z wymiennym filtrem. Otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte.

Po szóste - możliwość wyposażenia okna w akcesoria. Przy zakupie okna dachowego warto zwrócić uwagę, czy będziemy mogli zainstalować na nim rolety lub markizy, które pełnią funkcje zaciemniające, dekoracyjne, jak również izolacyjne. Sprawdźmy także, czy na późniejszym etapie użytkowania można domontować sterowanie elektryczne. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się, gdy okno zamontowane jest w trudno dostępnym miejscu.

Nie zapominajmy także o tym, że w przypadku okien kluczowy jest przede wszystkim poprawny montaż. A taką usługę jest nam w stanie zagwarantować tylko profesjonalna i sprawdzona ekipa. Warto też skorzystać z gotowych produktów montażowych, jak np. zestaw izolacyjny VELUX BDX - daje on pewność montażu, ale też okno zainstalowane z nim może mieć przedłużoną gwarancję.

Badanie "Barometr zdrowych domów" zostało przeprowadzone na zlecenie Grupy VELUX, przez firmy doradcze Operate A/S i Wilke w październiku 2014 roku. W ankiecie wzięło udział 12 000 mieszkańców następują krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Źródło: Velux
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: