W 2011 roku Grupa Bosch obchodzi podwójny jubileusz: 125-lecie istnienia firmy i 150 rocznicę urodzin jej założyciela, Roberta Boscha.
Firma Bosch ma obecnie ponad 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata i zatrudnia ponad 280 000 pracowników. Międzynarodowa sieć spółek i partnerów handlowych w ok. 150 krajach jest gwarancją dostępności produktów i usług firmy Bosch na ważnych rynkach wzrostowych.
Około 3 800 zgłoszeń patentowych i ponad 3,5 mld euro inwestycji rocznie na badania i rozwój (4 mld euro w 2010 roku) pozwoli Grupie Bosch zachować wizerunek innowatora i stworzy warunki dla dalszego wzrostu przedsiębiorstwa.
Kierując się swoim mottem strategicznym – „Technologia bliżej nas” – Bosch oferuje produkty i usługi w ramach trzech działów przedsiębiorstwa: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej oraz Dóbr Użytkowych i Technicznego Wyposażenia Budynków.
Firma należy dziś do wiodących na świecie producentów systemów wtrysku paliwa do silników benzynowych i Diesla oraz systemów bezpieczeństwa pojazdów, takich jak ABS czy ESP®. Jest ponadto jednym z najbardziej znaczących dostawców elektronarzędzi, techniki grzewczej, sprzętu AGD oraz systemów zabezpieczeń. Dział Bosch Technika Przemysłowa to uznany na świecie specjalista w dziedzinie technologii napędów i sterowań, np. przekładni do elektrowni wiatrowych.
Przedsiębiorstwo koncentruje się na rozwijaniu zielonych technologii i wykorzystuje szanse zrównoważonego rozwoju, np. na polu elektryfikacji pojazdów oraz w segmencie pomp ciepła dla nowo budowanych obiektów, czy wreszcie energii odnawialnych, jak energia słoneczna i wiatrowa.
Pionier i lider rynku elektronarzędzi
Czy to narzędzia dla użytkowników indywidualnych i miłośników ogrodów, czy dla profesjonalistów zatrudnionych w rzemiośle i przemyśle – Bosch był i jest znany z jakości oraz innowacji w tej branży. Ixo – wyjątkowo kompaktowa i lekka wkrętarka akumulatorowa, która sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy, jest najpopularniejszym elektronarzędziem na świecie.
Bosch jest liderem światowego rynku w produkcji elektronarzędzi i osprzętu. Elektryczny młot udarowo-obrotowy, szlifierka uniwersalna, wkrętarka akumulatorowa i piła łańcuchowa z akumulatorem litowo-jonowym, to tylko kilka z wielu produktów opracowanych przez firmę Bosch. W samym roku 2009 przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek 120 nowoczesnych elektronarzędzi. Szczególnie nowe generacje urządzeń z technologią litowo-jonową ułatwiają pracę w warsztacie, domu i ogrodzie i sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej komfortowa i bezpieczna.
Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie
Jako specjalista w dziedzinie urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody dział Bosch Technika Grzewcza już od roku 1932 dostarcza energooszczędne i ekologiczne rozwiązania dla prywatnych gospodarstw domowych oraz dla klientów komercyjnych i przemysłowych. Oferta produktów obejmuje: urządzenia grzewcze z techniką kondensacyjną i pompy ciepła, bloki elektrociepłownicze, termy do podgrzewania wody, systemy solarne oraz kotły dużej mocy. Pomagają one efektywniej ogrzewać pomieszczenia i wykorzystują także odnawialne źródła energii. Rozwiązania systemowe działu Bosch Technika Grzewcza są najważniejszymi elementami ekologicznych domów, które staną się standardem budowlanym przyszłości.
Inwestycja w zielone branże
Blisko 50% budżetu na badania i rozwój Bosch inwestuje w produkty, które przyczyniają się do ochrony środowiska i surowców naturalnych. Produkty te stanowią dzisiaj jedną trzecią obrotów i obserwuje się dalszą tendencję wzrostową. Nowe, zielone branże są motorem wzrostu, który otwiera przed przedsiębiorstwem nowe rynki. Przykładem może być energia wiatrowa. Firma uważa ten rynek za niezwykle perspektywiczny segment działalności i konsekwentnie rozwija moce produkcyjne oraz portfolio produktów.
Bosch angażuje się w poprawę efektywności energetycznej także w segmencie technicznego wyposażenia budynków. Przedsiębiorstwo opracowało innowacyjny system klimatyzacji, który odprowadza nadmiar ciepła z nasłonecznionej na zacienioną stronę budynku. Rezultat: o ponad 30% niższa emisja CO2 i taki sam potencjał oszczędności energii w porównaniu z konwencjonalnymi systemami klimatyzacji pomieszczeń.
Na podst. materiałów firmy Bosch
Źródło: Dachy, nr 4 (135) 2011