Odbywające się w cyklu dwuletnim Targi BAU w Monachium to największe i najważniejsze światowe targi architektury, materiałów i systemów budowlanych. Tegoroczna edycja to kolejne rekordy co do powierzchni, ilości wystawców i odwiedzających.

BAU 2019 – jeden z tematów przewodnich to światło i Smart Building
BAU w cyfrach
Po raz pierwszy na łącznej powierzchni wystawienniczej 200 000 m2 pokazało się aż 2 250 wystawców – o 130 więcej niż dwa lata temu. Pochodzili oni z 45 różnych krajów świata.
Niemieccy wystawcy wystąpili na 1412 stoiskach, z Włoch przybyło do Monachium 142 wystawców, z Austrii – 115, z Turcji – 65 a z Polski – 53. Tym samym nasz kraj stał się piątym co do ilości wystawców krajem reprezentowanym na targach BAU.
Stoiska Digital Village
Hala pokryć dachowych
Liczba gości wyniosła 250 tys. osób, z tego liczba odwiedzających z zagranicy osiągnęła rekordową ilość – 85 tys. z ponad 150 krajów. Wśród odwiedzających spoza Niemiec dominowali sąsiedzi, czyli Austriacy, Szwajcarzy i Włosi. Duży wzrost odnotowała też liczba gości z Federacji Rosyjskiej, Chin a także z Polski.
Wśród odwiedzających targi co czwarty pracuje jako architekt, inżynier albo w planowaniu. Co dwa lata targi skupiają liderów branży.
250 tysięcy gości – wejście zachodnie
Na stoisku firmy Braas Monier
Przepis na sukces
Na sukces targów BAU składa się kilka czynników: międzynarodowy charakter targów, wysoka jakość oferty wystawienniczej, wysokie wymagania odwiedzających oraz duża dostępna przestrzeń wystawiennicza, która pozwala wyeksponować bogata tematykę targów.
Organizator tych targów – Messe München – to jeden z wiodących organizatorów targów na świecie, organizujący ponad 200 wystaw w Niemczech i na świecie, w których rocznie bierze udział ponad 50 tys. wystawców i ok. 3 miliony odwiedzających. Posiada sieć spółek handlowych, spółki zależne i przedstawicielstwa, dzięki którym jest obecny w 100 krajach.
Targo BAU to liczne spotkania, panele dyskusyjne, konferencje
IT w budownictwie to ważny element targów BAU
Od lat powierzchnia targów jest całkowicie zarezerwowana. W osiemnastu ogromnych halach prezentowana jest architektura, materiały i systemy dla budownictwa mieszkalnego, przemysłowego, użytkowego oraz wnętrz. Cała wystawa jest podzielona tematycznie. Targi BAU są skierowane do wszystkich, którzy zajmują się planowaniem, budową i eksploatacją wszelkiego rodzaju budynków. Są jednocześnie największym na świecie wydarzeniem dla architektów i inżynierów (70 tys. – co czwarty odwiedzający!). Co dwa lata targi skupiają liderów branży. Ofertę targów dopełniają atrakcyjne spotkania, konferencje, panele dyskusyjne, szkolenia, prezentacje i inne wydarzenia, w tym wyjątkowe spotkania z ekspertami z całego świata. Przyznawane są także liczne nagrody.
Digital Village i DigitalBAU
Targi BAU zaprezentowały pomysł na nową imprezę odpowiadającą współczesnemu rozwojowi branży budowlanej pod nazwą digitalBAU. Została ona opracowana we współpracy z Niemieckim Stowarzyszeniem Oprogramowania dla Budownictwie (BVBS). Będzie to impreza targowa organizowana w cyklu dwuletnim, na przemian z targami BAU.
Ciekawe aranżacje stoisk
Odpoczynek na BAU 2019
Jako pierwszy krok w stronę tej nowej imprezy w jednej z hal wystawowych została zorganizowana tzw. Digital Village (Cyfrowa Wioska). Znalazły się tu firmy, które łączyły informatyczne pomysły z zakresu budownictwa z najnowszymi osiągnięciami branży oprogramowania. Również wiele start-upów przedstawiło swoje biznesowe koncepcje. Od przyszłego roku impreza ta dołączy do pierwszych targów digitalBAU, które odbędą się jako oddzielna impreza w Kolonii w lutym za rok. Organizatorzy dostrzegają dużą potrzebę takiej nowej imprezy targowej, ponieważ dziś w branży budowlanej planowanie, budowanie i użytkowanie budynków opiera się coraz bardziej na informatycznych rozwiązaniach, które szybko się rozwijają.
Światło i nowe technologie
W tym duchu nową sekcją wystawy i kluczowym tematem na tegorocznym BAU były technologie budynków (Smart Building) i światło, zaprezentowane w jednej z hal. Celem było pokazanie różnych zastosowań oświetlenia w domu i w biurze, a także jego wpływu na architekturę. Architekci mogli zobaczyć szeroki zakres rozwiązań dających znaczne korzyści obiektom budowlanym. Pokazane zostały produkty oparte na świetle sztucznym i naturalnym, systemy ochrony przed światłem, listwy i kopuły świetlne. Z kolei w zakresie Smart Building wystawcy zaprezentowali różne rozwiązania, w których poszczególne urządzenia znajdujące się w budynkach połączone są poprzez technologię Smart Grid i Internet-of-Things.
Impreza targowa Długa Noc Architektury
Badanie opinii wystawców
To, jak bardzo wystawcy byli zadowoleni z BAU 2019, widać również dzięki wynikom badania opinii podanym przez lokalny instytut. Aż 97 procent ankietowanych wystawców oceniło targi jako „doskonałe lub dobre”, 95 procent stwierdziło, że BAU to wiodące targi branżowe, 94 procent wystawców dało najwyższe oceny za jakość odwiedzających, a 92 procent dało taką samą ocenę za międzynarodowy udział odwiedzających. Na pytanie, jak postrzegają obecną sytuację ekonomiczną ich branży, 94 procent wystawców oceniło ją od „doskonała lub ??dobra” (w 2017 roku było to 91 procent).
Następna edycja targów BAU będzie miała miejsce za dwa lata.
Zdjęcia: Messe München
Źródło: Dachy, nr 2 (230) 2019