Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

"Akademia dekarska" Lubuskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz Lubuskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Ocena: 0
3863
18 kwietnia br. w Zielonej Górze odbyły się warsztaty dekarskie pod hasłem „Akademia dekarska”. Organizatorem szkolenia była firma Madach oraz Lubuskie Stowarzyszenie Dekarzy.


Jerzy Ptak prezentuje technikę układania miękkiego kosza z dachówki karpiówki

W szkoleniu wzięło udział kilkanaście zaproszonych firm dekarskich i około pięćdziesięciu gości: dekarzy, cieśli i przedstawicieli firm ogólnobudowlanych. Gościem specjalnym był znany mistrz dekarski, Jerzy Ptak.

W warsztatach udział wzięły firmy: Bankowy Fundusz Leasingowy, DuPont, Hestia, Inter-Bis, Mercedes, mdm, Nelskamp, Lindab, Röben, Romitec, Roto, Velux, Wavin, Windex.

Obecny był także Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie BHP oraz radca prawny.

Producenci prezentowali wybrane produkty w formie warsztatu. Velux przedstawił prawidłowy montaż okna wraz z elementami izolacyjnymi, Roto na stojaku imitującym krokwie poddasza zamontowało okno 847 wraz z poprawną regulacją i ściągnięciem zabezpieczeń, Lindab wykonał obróbkę komina na rąbek stojący, mdm przedstawił poprawne zastosowanie akcesoriów dachowych (taśmy, uszczelki, kosze itp.) oraz omówił właściwy dobór membrany dachowej, DuPont przedstawił membranę dachową, Röben pochwalił się nową wielkoformatową dachówkę Monza Plus, Nelskamp zaprezentował dachówkę pro-ekologiczną, wykonaną w nowoczesnej technologii „climalife”, której istota działania polega na pochłanianiu szkodliwych związków a uwalnianiu tlenu. Z kolei Inter-Bis przedstawił drabiny, Windex wciągarki koszowe, a dzięki firmie Romitec każdy z uczestników mógł popracować z łaciarką dachową, piłami, pneumatycznymi młotkami dekarskimi. Goście mogli również dokładnie zapoznać się z furgonem Mercedes Vito jako przykładem doskonałego środka transportowego dla firmy dekarskiej.

Inspektor, radca i firmy finansowe w formie wykładu przedstawiali zagadnienia prawne, ubezpieczeniowe i leasingowe potrzebne w pracy prywatnego przedsiębiorcy. Przedstawiciel Bankowego Funduszu Leasingowego przedstawił możliwości zakupu aut w leasingu wraz z wymogami dotyczącymi odpisów VAT, radca prawny szczegółowo, punkt po punkcie omówił „projekt umowy na wykonanie robót ogólnobudowlanych”, wyraźnie zaznaczając, jakie informacje są najważniejsze przy podpisywaniu umowy z inwestorem indywidualnym lub z firmą zlecającą oraz co z takich umów wynika. Inspektor PIP wygłosił wykład na temat bezpiecznej pracy na wysokości.


Podczas warsztatów można było m.in. wypróbować wciągarki dachowe

Przez cały czas trwania warsztatów Jerzy Ptak układał miękki kosz z dachówek karpiówek. Dekarze żywo interesowali się zagadnieniem i zadawali instruktorowi dużo szczegółowych pytań.

Po przerwie na poczęstunek wśród gości rozlosowano nagrody ufundowane przez firmy: Mercedes, Velux, Lindab, Roto i Wavin.  Aby tym, którzy nie mieli szczęścia w losowaniu, przynajmniej częściowo wynagrodzić rozczarowanie, wręczono im drobne upominki w postaci miarek i długopisów.

Imprezę dekarze ocenili jako przedsięwzięcie na wysokim poziomie, które warto kontynuować. Dlatego też w odpowiedzi na taką potrzebę Lubuskie Stowarzyszenie Dekarzy przygotuje cykl szkoleń, których celem będzie zwiększenie świadomości i umiejętności dekarzy Ziemi Lubuskiej. Nauka nowych, częściowo  jeszcze niezbyt znanych i stosowanych rozwiązań techniczno-monterskich przełoży się na wyższą jakość usług świadczonych przez lubuskich dekarzy.

Idea powstania Lubuskiego Stowarzyszenia Dekarzy narodziła się w pierwszych miesiącach 2007 roku, aby w czerwcu 2007 przybrać widoczną formę. Lubuscy dekarze postanowili się zjednoczyć, żeby pomóc sobie w uzyskaniu dostępu do profesjonalnych szkoleń, szerszej informacji od producentów
z branży dachowej. Członkowie LSD mają świadomość, że zrzeszeni mają większą siłę przebicia. Lubuskie Stowarzyszenie Dekarzy jest odpowiedzią na potrzeby tej jakże licznej grupy zawodowej.

Kontakt:
Lubuskie Stowarzyszenie Dekarzy
Rafał Żuk
tel. 0-68/451 97 10
rafal.zuk@madach.pl

Źródło: Dachy, nr 5 (101) 2008
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: