Rok wydania: Numer:
Dachy 2018/3

Szanowni Państwo,

Znane jest przysłowie „Szewc bez butów chodzi”. Czy oznacza to, że dekarz mieszka w domu bez dachu albo pod kiepskim dachem? Oczywiście, że nie!
Ale wybory dekarzy czy osób handlujących materiałami dachowymi mogą być pewną wskazówką dla „zwykłych” inwestorów, co można położyć na swoim dachu.
Tak się składa, że w tym wydaniu DACHÓW przedstawiamy dwie realizacje z budowy dachów, które były wykonywane właśnie na zlecenie osób związanych z branżą dachową. Dla niektórych zaskoczeniem może być, że nie wybrali oni dachówek, blachy płaskiej czy łupku, ale panele dachowe z blachy. Ciekawe, że oba produkty układa się na rąbek zatrzaskowy, z daleka nie do odróżnienia od klasycznego rąbka zaginanego ręcznie z blachy płaskiej. Jednak jak widać, zamiłowanie do dobrej rzemieślniczej roboty nie ginie – mimo, że nie każdy może sobie pozwolić na blachę cynkowo-tytanową czy miedzianą układaną na rąbek stojący, to chętnie się rąbkiem pochwali.
I to też jest przydatna wskazówka.

Zapraszam do lektury
 

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2018/2

Szanowni Państwo,

Tegoroczny luty zaczyna zasługiwać na swą nazwę. Najpierw trzymał lekki mróz, sypnęło nieco śniegiem i zrobiło się przyjemnie. Ale gdy w drugiej połowie miesiące temperatura zaczęła nocą spadać grubo poniżej -10 stopni, zrobiło się mniej przyjemnie.

Na dachach – wiadomo – wtedy trudno już wytrzymać, trzeba przerywać prace i jakoś zabijać czas. Np. myśleniem o przyszłości. Niestety jawiącej się w ciemnych barwach.  

Do tej pory właściciele firm dekarskich skarżyli się na zaniżanie stawek przez firmy-krzaki, działające nielegalnie, nie płacące podatków, ubezpieczeń itd. Legalne zakłady nie są w stanie konkurować z takimi kłusownikami. Ale pojawia się jeszcze jeden problem: brak rąk do pracy. W niektórych regionach Polski zaczyna brakować dekarzy, i to nie tylko uczniów, ale tych już w miarę wykwalifikowanych, przyuczonych do zawodu . Przyczyną tego nie jest już tylko emigracja zarobkowa, ale po prostu rezygnacja z pracy na dachu na korzyść pracy pod dachem. Ludzie wolą pracować nawet za mniejsze pieniądze, ale w fabrykach, w cieple, pod dachem.

Chcąc zatrzymać pracowników, właściciele firm będą musieli podnosić płace i albo zmniejszą swoje zyski, albo spróbują przerzucić to na inwestorów. Wydaje się, że jednak inwestorzy będą musieli ulec, bo ktoś im dach zrobić musi. A jeśli dekarze wykażą się solidarnością, to branża wykonawcza znowu może przeżyć prosperity. Jeśli tylko znajdą się chętni do pracy…

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Dachy 2018/1

Szanowni Państwo,

czy dojdzie do tego, że automaty, roboty i aplikacje wyręczą człowieka praktycznie w każdej dziedzinie życia? Tak jak rewolucja przemysłowa pozbawiła pracy setki tysięcy robotników, tak rewolucja cyfrowa również do tego prowadzi. Niektórzy już dzisiaj wieszczą, że najpóźniej za 10 lat fabryki zatrudniające dzisiaj kilka tysięcy osób zmniejsza poziom zatrudnienia o rząd wielkości. Ludzi zastąpią roboty. Czy jest to możliwe w budownictwie? Czy można sobie wyobrazić maszyny murujące ściany, stawiające więźby dachowe, układające pokrycie? Póki co, raczej trudno.

Ale automaty zdobywają kolejne sektory, nie oszczędzając również dachów. Bezzałogowe aparaty latające, czyli drony, pokrycia wprawdzie nie ułożą, obróbek nie zrobią, ale do serwisowych inspekcji tych wysoko położonych części budowli się nadają. Wprawdzie nie będzie to chyba zbyt dokładny przegląd, ale w niektórych sytuacjach wystarczy.

Drony dekarzom pracy raczej nie zagrożą. Z upływem czasu koszty wykorzystania tych urządzeń będą spadać i przedsiębiorcy mogą je umiejętnie wykorzystywać w codziennej działalności.

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Dachy 2017/12

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia,
zdrowia i wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku
życzy
miesięcznik DACHY

Dachy 2017/11

Szanowni Państwo

Koniec roku to czas podsumowań, względnego odpoczynku. Zbliżające się Święta Bożego narodzenia i Sylwester to okres, w którym świat działa jakby na zwolnionych obrotach. Ale czasy, kiedy z powodu zimy, opadów śniegu i mrozu branża dachowa stawała, już dawno minęły.

Współczesne technologie umożliwiają pracę na dachu przez cały rok. Chociaż blacha nie lubi być obrabiana na zimno, bo poniżej pewnej temperatury robi się krucha i łamliwa, to dachówek nie układa się na zaprawę, a robocze ubrania są ciepłe i wygodne. Jasne, że o wiele przyjemniej pracuje się, gdy świeci słońce i wieje lekki wiaterek, ale terminy gonią, klient nasz pan, a następny dach już czeka… Oby tych dachów było jak najwięcej!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Dachy 2017/10

Szanowni Państwo

W aktualnym wydaniu przedstawiamy dwie ciekawe i ładne realizacje dachów. Użyto w nich tak szlachetnych materiałów jak blacha cynkowo-tytanowa i dachówka ceramiczna.

W pierwszej projektant połączył spatynowany tytancynk z czerwoną cegłą klinkierową, co dało świetny efekt estetyczny (tym bardziej, że blacha zastąpiła tu pierwotne płyty eternitowe). Doświadczony wykonawca w pełni zrealizował koncepcję architekta, starannie wykańczając wszystkie detale, dokładnie planując rąbki i obrabiając okna. Powstał obiekt wręcz „kalendarzowy”.

W drugie realizacji zastosowano modną dachówkę płaską, układaną bez przesunięcia, fuga w fugę. Budynek posiada dach kopertowy z wydłużoną kalenicą oraz wieżyczkę, którą także pokryto płaską dachówką. Wieżyczka jest elementem dominującym i intryguje, tym bardziej, że posiada kilka grzbietów. Tu również dobre wykonawstwo w połączeniu z wysokiej jakości materiałami dało doskonały efekt.

Zapraszam do lektury całego wydania

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?


GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ