Rok wydania: Numer:
Dachy 2010/6
Szanowni Państwo

Wiosna przechodzi w lato, na dachach robota wre. Handel jednak nie jest zadowolony – długa zima dała się mocno we znaki nie tylko wykonawcom. Ożywienie w punktach handlowych dało się zauważyć dopiero w kwietniu, więc zrealizowanie planów sprzedaży może się okazać trudne.

W niektórych regionach optymizmem nie napawa także przyszłość. Niepokoi bowiem mała liczba pozwoleń na budowę.

Duże hurtownie dadzą sobie radę w tej niełatwej sytuacji, trudniej będą miały mniejsze placówki. Ciekawi jesteśmy, jakie strategie przetrwania zostaną obrane: czy klienci będą mieli mocniejszą pozycję i będą uzyskiwać większe rabaty kosztem marż handlowców, czy dystrybutorzy będą sztywno trzymać się cenników, chcąc maksymalnie nadrobić straty?

Co zrobią wykonawcy, aby zdobyć kolejne zlecenia? Dzisiaj pracę mają, ale co będzie jesienią i wiosną roku 2011?

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2010/5
Szanowni Państwo

Miesięcznik DACHY w niemal każdym wydaniu prezentuje nowatorskie rozwiązania i referencyjne realizacje.

W numerze majowym poruszamy m.in. zagadnienie spadzistego dachu zielonego z hydroizolacją z EPDM. Niecodzienna to koncepcja, aby technologię stosowaną zwykle na dachach płaskich wykorzystywać na dachu spadzistym. Artykuł inż. Edmunda Ratajczaka dowodzi jednak, że nie jest to pomysł niemożliwy i ma szanse powodzenia.

Na stronie 12 znalazł się artykuł przedstawiający dach perfekcyjny. Żaden detal nie jest tu przypadkowy, dekarz (będący także projektantem dachu) zaplanował wszystko i wykonał to w sposób doskonały. Efektem jest dach szczelny, ładny i zharmonizowany z bryłą obiektu, która dodatkowo nabrała nowoczesnego wyglądu.

Ale dachy to nie tylko nowoczesne materiały i technologie – to również zabytki, będące świadkami dawnych technologii krycia i produkcji. Zagadnienie to podnosi autorka będąca pracownikiem państwowego muzeum, zajmująca się historycznymi dachami od wielu lat. Jej artykuł to jednocześnie apel do wszystkich, którym leży na sercu zabytkowa substancja naszego kraju.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2010/4
Szanowni Państwo

miesięcznik DACHY oferuje Wam możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych. Nawiązaliśmy współpracę z renomowaną kancelarią prawną, specjalizującą się m.in. w prawie budowlanym i cywilnym. Kancelaria będzie służyła poradami prawnymi i będzie omawiała problemy prawne występujące w pracy firm dekarskich. Propozycja jest interesująca – prosimy o nadsyłanie na adres redakcji zapytań. Odpowiedzi na nie będą publikowane na łamach miesięcznika.

W wydaniu zwracamy uwagę na artykuł o spadzistym dachu zie-lonym. Konstrukcje takie rzadko spotyka się w Polsce, a i za granicą nie są one popularne. Inwestor, który zechciałby mieć na swoim dachu trawę, nie musi zwracać się do dużych firm – inwestycję może zrealizować z pomocą nawet niewielkiej firmy dekarskiej.

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2010/3
Szanowni Państwo

Nasi autorzy to doświadczeni fachowcy, trzymający w ręku niejeden projekt budowy i będący na setkach dachów. Cechuje ich zdrowy rozsądek, tzn. nie ślepe posłuszeństwo względem obiegowych prawd i twierdzeń.

Z przypadkiem w pełni autonomicznego podejścia do zagadnienia odwadniania dachów mamy do czynienia na str. 14. Autor zamieszczonego tu artykułu poddaje w wątpliwość sens używanego od lat wzoru, przytaczając na swe poparcie przykład. Potwierdza on tezę, że nie warto zawsze bezgranicznie ufać powszechnym sądom – tylko dlatego, że są one… powszechne.

Ponadto w artykule autor wyjaśnia też, dlaczego wody z dachu nie należy wyprowadzać bezpośrednio pod ściany.

Poza tym materiałem w bieżącym wydaniu miesięcznika DACHY znajdziecie Państwo wiele innych ciekawych tekstów.

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
Dachy 2010/2
Szanowni Państwo

W Kolonii odbędzie się druga edycja nowych-starych targów Dach+Holz. Impreza jest kontynuacją znanych targów Dach+Wand, ale od 4 lat odbywa się tylko w latach parzystych, zamiast co roku.

Do Kolonii przybędzie kilkanaście tysięcy dekarzy, blacharzy, cieśli i innych osób związanych z rzemiosłem dekarskim. Mogą oni liczyć na 450 stoisk z ofertą przeznaczoną wyłącznie dla nich. Poza produktami czeka na nich rozbudowany program konferencji, seminariów i wykładów.

Na pewno będzie to duże wydarzenie, tym bardziej, że „dachowe” trendy promieniują z Niemiec na całą Europę. W Polsce widać to wyraźnie.

W marcowym wydaniu naszego miesięcznika zamieścimy relację z targów.

W tym wydaniu szczególnie polecamy natomiast kolejny odcinek cyklu poświęconego konstruowaniu wolego oka, a także zwracamy uwagę na unikalny w skali naszego kraju projekt Polskiej Federacji Dekarzy, Blacharzy i Cieśli – szczegóły na str. 36.

Zapraszam do lektury!

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Dachy 2010/1
Szanowni Państwo

Styczniowy numer miesięcznika DACHY rozpoczyna drugą dekadę istnienia magazynu. Obserwując zawirowania i zmiany na rynku wydawniczym można powiedzieć, że samo przetrwanie tylu lat to sukces. Ale naszemu miesięcznikowi udało się coś więcej: stał się istotną częścią polskiego „krajobrazu dachowego”.

Kilka tysięcy egzemplarzy nakładu wydawane miesiąc w miesiąc przez dziesięć lat, każdy numer pełny tekstów wyłącznie o dachach to licząca się siła. Informujemy o wszystkich ciekawych zjawiskach, jesteśmy w miejscach, gdzie dzieją się rzeczy istotne dla branży, patronujemy konferencjom, seminariom i szkoleniom.

Czyta nas cała polska branża dekarska i dachowa – nie bez dumy możemy powiedzieć, że jesteśmy znani w każdym zakątku naszego kraju. Tego, że jesteśmy potrzebni dowodzą dyskusje na naszych łamach, telefony od zainteresowanych i osobiste spotkania.

Docenia nas także przemysł i handel: w miesięczniku DACHY ukazują się informacje o nowych produktach, nowych oddziałach firm, ważnych wydarzeniach.

Nasi czytelnicy mogą być pewni, że przez kolejną dekadę znajdą na naszych łamach informacje, które będą im rzeczywiście przydatne w pracy.

Czytając DACHY można tylko zyskać!

Zapraszam do lektury!

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Którą akcję wspierania branży dekarskiej znasz najlepiej?GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ