Rok wydania: Numer:
Dachy 2019/5

Szanowni Państwo,

Maj to najpiękniejszy miesiąc roku, ale w tym razem płata nam figle. Raz jest za zimno, raz za gorąco, to znów za sucho, a potem zaraz za dużo pada. Jak tu pracować? Czy kolejne miesiące przyniosą nam podobną huśtawkę pogodową?

Gdy pogoda nie sprzyja i pracować się nie da, zapraszamy do zapoznania się z artykułem opisującym remont starego budynku mieszkalnego, który dzięki pomysłom inwestora i ekipy dekarskiej zyskał nowoczesny i atrakcyjny wygląd. Przy czym nie tylko dach, ale i elewacja stała się polem działania dla fachowców od dachów. Wykonany w podwójnym rąbku wielopołaciowy i skomplikowany dach wyróżnia dom wśród okolicznych budynków.  

A gdybyśmy zrobili dach z papieru? Samo pytanie już brzmi jak żart. Jednak takie pokrycia były w przeszłości używane. Aż trudno uwierzyć! W następnym artykule można przeczytać, jak takie pokrycie na bazie papieru czy tektury było przygotowywane, jak musiała wyglądać więźba i jak przebiegał jego montaż. Co ciekawe, Napoleon na wygnaniu na Wyspie Św. Heleny aż do swojej śmierci mieszkał w domu z papierowym pokryciem! 

Kolejne dachowe wędrówki zaprowadzą nas do Sankt Petersburga – do jednego z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata. Nasza autorka pokaże dominujące tam typy pokryć dachowych i kształty dachów oraz wszechobecne zdobienia. A czy wiedzieliście, że w Petersburgu znajduje się obecnie najwyższy w Europie budynek? 

W tym wydaniu można się zapoznać także m.in. z następującymi zagadnieniami – kampania DumnyDekarz, Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla biznesu związanego z branżą dachową, przegląd wydarzeń branżowych, tematyka zielonych dachów oraz gwarancja jako narzędzie sprzedażowe, oferujące klientowi nowe, korzystne rozwiązania. 

Zapraszamy do lektury!  

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2019/4

Szanowni Państwo,

Wiele jest pięknych miejsc w naszym kraju, ale Zamek Książ na pewno należy do wyjątkowych. Ten niezwykły kompleks zamkowy na Dolnym Śląsku porównywany jest do zamku Neuschwanstein w Bawarii, który stał się pierwowzorem bajkowych zamków w filmach Disneya. Książ również zachwyca rozmachem, przepiękną architekturą i urokiem. Przez dziesięciolecia zaniedbywany, w ostatnich latach nabrał nowego blasku. Jednym z elementów tej odnowy jest wyremontowany dach na całym kompleksie, pokryty karpiówką gotycką marki Wienerberger w kolorze czerwonym, która tak dobrze pasuje do budynków o charakterze zabytkowym. 

Gdy już zapoznają się Państwo z tym niezwykłym obiektem pokrytym dachówką ceramiczną, zapraszamy do lektury materiałów poświęconych blachodachówce, których w tym wydaniu jest bardzo dużo. Znakomite firmy oferujące ten rodzaj pokrycia na naszym rynku wskazują na zalety czy wyjątkowość swoich produktów, sposoby ich produkcji czy też ujawniają nam swoje strategie rynkowe. 

Dopełnieniem tej tematyki jest artykuł poświęcony historii pokryć blaszanych, a konkretnie dzisiaj już nieco zapomnianej blachy falistej. Jej historia liczy sobie już 190 lat, a ponieważ zapoczątkowała ona nową erę nie tylko w budowie dachów, ale ogólnie w budownictwie, z tej okazji należy się krótkie przypomnienie jej zasług.

W tym wydaniu można zapoznać się także z przygotowaną przez Dakea nową aplikacją dla dekarzy, która służy pomocą w przygotowaniu wyceny czy w utworzeniu firmowej strony internetowej. Polecamy także artykuł poświęcony szczegółom montażowym orynnowania dachów bez okapów. To nowoczesne rozwiązanie będzie dobrze spełniało swoją rolę, o ile zostanie prawidłowo przeprowadzony jego montaż, który uwzględni całą jego specyfikę. 

Zapraszamy do lektury! 

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2019/3

Szanowni Państwo,

Pogoda nam sprzyja i sezon dekarski już trwa. Wprawdzie czekają nas jeszcze spore wahania pogody, bo przecież w marcu jak w garncu, jednak wielu dekarzy ma już nie tylko kalendarz zleceń na cały rok zapełniony, ale też prowadzi pełną parą prace na dachach, a nie tylko na warsztacie.

W dogodnej chwili zapraszamy do przeczytania materiału z trzech relacji z prac przeprowadzonych z wykorzystaniem różnych materiałów pokryciowych. W jednym przypadku mamy do czynienia z domem postawionym w konstrukcji szkieletowej. Jego więźba wykonana jest z drewna BSH, elewacja jest stylizowana na dom z bali, a dach pokryty został blachodachówką modułową. Efekt – najładniejszy dach na osiedlu.

Druga opisywana realizacja to budynek o charakterze biurowym, znajdujący się na terenie fabryki dachówek. Na jego dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne zintegrowane z pokryciem dachowym. Czy to nowoczesne rozwiązanie wyznaczy kierunek rozwoju w produkcji pokryć dachowych? Niewątpliwie istnieje taka potrzeba.

Trzecia realizacja to kontynuacja opisu remontu małego dachu krytego blachą w panelach na klik. W tym wydaniu przyszedł czas na pokazanie rozwiązania wentylacji, na ciekawe gąsiory, montaż okien i obróbkę kominów pokazaną krok po kroku. Dla naszego wykonawcy kominy to wizytówka dachu. 

Do tego wydania dołączamy także kolejne wydanie Dachów Płaskich i Zielonych, w którym znajdą Państwo sporo materiału do przejrzenia.

Zapraszamy do lektury! 

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2019/2

Szanowni Państwo

Budma już od 27 lat to stały punkt w programie branży budowlanej na początku każdego roku. Monteriada i Turbo Dekarz, ekspozycje firm producenckich, nowe produkty i rozwiązania, stoiska wydawnicze i porady ekspertów, a także planowane i te mniej planowane towarzyskie spotkania - to powody dla których wielu z nas udało się kilka dni temu do Poznania. Nasza redakcja przywiozła stamtąd sporo wrażeń i zdjęć i miała okazję spotkać wielu z naszych szanownych Czytelników. Dziękujemy za te spotkania, rozmowy i inspiracje!

Początek roku to także katowickie targi 4DesignDays, które odbywają się dopiero po raz czwarty, a już cieszą się ciągle rosnącym uznaniem. To łódzki Interbud i tamtejsze targi dekarskie, które odbędą się na początku marca. W styczniu co dwa lata ma miejsce również największa światowa impreza targowa – BAU w Monachium. Piszemy o tych niemieckich targach, które imponują rozmachem i międzynarodową skalą i co roku notują rekordowe liczby – wystawców, odwiedzających i metrów kwadratowych ekspozycji.

Bardzo ważną imprezą była również Gala Superdekarz 2018, która odbyła się niedawno w Łodzi. Wyróżnieni przez organizatora, czyli firmę Braas, dekarze z całego kraju odebrali nagrody producenta za swoją świetną pracę. To popularny i wymagający program funkcjonuje z powodzeniem już od 10 lat na polskim rynku. 

Gdy wrócimy już z wojaży, poświęćmy się lekturze artykułu, który opisuje dosyć dramatyczną historię pewnego małego dachu. Sprawdzony wykonawca z najbardziej atrakcyjną i fachową ofertą doprowadził inwestora do małej katastrofy. I chociaż znaleźli się inni dekarze, którzy uratowali sytuację, to konieczne poprawki bardzo wywindowały cenę całego dachu. Takie przypadki ciągle bulwersują. Dlaczego do tego wszystkiego doszło tym razem? Wyjaśniamy w tekście.

W tym wydaniu przeczytają Państwo także o zupełnie nowym systemie montażu łupka, o oknach dachowych, które jak najbardziej można projektować i montować na dachach domów energooszczędnych i pasywnych. Można się zapoznać także z metodami doboru folii do pokryć i konstrukcji dachowych, a także przeczytać o historycznym pokryciu dachowym – o tekturze kamiennej, która jest poprzedniczką współczesnej papy.  

Zapraszamy do lektury! 

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2019/1

Szanowni Państwo,

Początek roku, mróz i śnieg to świetna okazja, żeby trochę odpocząć od ciężkiej pracy i oddać się lekturze.  

Nowe życie rozpocznie wkrótce zbudowany w stylu świdermajer pensjonat Gurewicza w podwarszawskim Otwocku. Ten być może największy budynek drewniany w kraju był w tak opłakanym stanie, że groźba ostatecznej destrukcji była naprawdę realna. Wiele innych świdermajerów, będących świadkami uzdrowiskowej historii miasta, już nie istnieje – spłonęły lub pokonał je czas i zaniedbania. W tym przypadku znaleźli się jednak inwestorzy z pomysłem i odwagą, którzy w rewitalizowanym za ogromne pieniądze obiekcie chcą uruchomić centrum medyczne i w ten sposób nawiązać do jego oryginalnej funkcji i do dawnej tradycji miejscowości. Więźba z heblowanego drewna, w której wykorzystano też historyczne elementy drewniane oraz dach z tytan-cynku to dwie składowe tego pięknego projektu.

W tym wydaniu piszemy również o drewnie konstrukcyjnym. Temat jest ciągle drażliwy. Nowoczesne, dobrze przygotowane drewno konstrukcyjne to podstawa dachu, który przez długie lata może spełniać swoją funkcję. Niestety, na drodze do wymarzonej konstrukcji stoi czasem brak odpowiednich suszarni, brak systemów kontroli jakości drewna, wysokie ceny, brak wiedzy wśród inwestorów a czasami i wśród wykonawców.

W Przeglądzie technicznym mogą Państwo zapoznać się z różnorodnymi produktami związanymi z branżą dekarską, które zostały nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów w Poznaniu. Już w połowie lutego być może spotkamy się na stoisku któregoś z laureatów? 

Wielu Czytelników ze zdziwieniem przeczyta także, czym pokryty jest Pałac Westminsterski w Londynie, w którym swoją siedzibę ma brytyjski Parlament. To nietypowe pokrycie dachowe wymaga obecnie generalnego remontu, tak jak cały obiekt. 

Ponadto zapraszamy do zapoznania się z informacjami o przyczynach słabego ciągu kominowego, o potrzebie wytycznych w zakresie ochrony przeciwkorozyjnej, a także o wielu innych tematach z branży. 

Zapraszamy do lektury!
 

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Dachy 2018/12

Szanowni Państwo,

Rok szczęśliwie dobiega końca. Prace wstrzymuje niesprzyjająca pogoda. Tym uważniej można się więc przyjrzeć temu, co dzieje się dookoła. W Katowicach zakończył się właśnie szczyt klimatyczny. Informacje, jakie do nas docierają, powinny budzić przerażenie – wzrost średniej temperatury zaledwie o 2?C będzie miał dla naszej planety katastrofalne skutki. 

Szczyt klimatyczny wydaje się bardzo oddalony od dekarstwa i więźby dachowej, ale tylko pozornie, bo zagadnienia na nim poruszane powinny mieć wpływ na to, jak budujemy i użytkujemy nasze domy i co z tego wyniknie dla naszych dzieci i wnuków. Jaki świat im zostawimy w spadku? Zapraszamy do lektury ostatniego w tym roku wydania miesięcznika DACHY i jednocześnie prosimy przyjąć życzenia od całej naszej redakcji

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

 

Artykuły ekspertów

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy


 


 

Który model dachówki ceramicznej płaskiej jest Ci najbardziej znany?
GŁOSUJ

Które okna dachowe (Twoim zdaniem) montujesz najszybciej?GŁOSUJ